Shih-tzu - kompletný prehľad o plemene

Shih-tzu 

 FCI skupina 9

 shih-tzu-panakei-1

Pôvod plemena Shih-tzu

 

Podľa histórie patrí shih-tzu medzi 14 najstarších plemien a dokumenty dokazujú , že sa vyskytovali už 8000 rokov pred našim letopočtom. Jedna teória tvrdí , že tento malý psík bol vyšľachtený tibetskými mníchmi iná teoria sa pohráva zas s myšlienkou , že plemeno pochádza z Číny a vzniklo krížením Lhasa Apso a Pekinského palácového psa. Je už na nás , ktorá verzia sa nám páči viac. Shih-tzu je zachytený už z dynastie Tang na obrazoch , ktoré sa zachovali.

V roku 1861 sa shih-tzu sa stal populárnym plemenom vďaka cisárovnej Číny. Jedným z jej prvých nariadení bolo , ak bude niekto ubližovať alebo správať sa nedôstojne k palácovým psom , bude tento čin odsúdený smrťou. Cisárovna mala toto plemeno naozaj veľmi rada a konala rozsiahle šlachtiteľské programy.  Dokonca sa povrávalo , že psy majú svoj vlastný palác. Niekoľko psov dostala cisárovna od samotného Dalajlámu.

Shih-tzu bol v číne naozaj veľmi vzácnym kulturnym dedičstvom a majitelia ich v žiadnom prípade nechceli predávať do zahraničia. Práve preto prvé záznamy o plemene na území Európy sú z roku 1901. V roku 1935 bol v Anglicku napísaný prvý oficiálny štandard plemena.

Prvá dovezena fena k nám bola v roku 1978. 

 shih-tzu-panakei-3

Povaha plemena Shih-tzu

 

Je veľmi spoločenský a naozaj veľmi miluje spoločnosť ľudí a to bez rozdielu či ide o členov rodiny alebo úplne cudzích ľudí a návštevy. Bol vždy chovaný preto , aby bol oddaným a milujúcim spoločníkom v rodinách ľudí a jeho poslaním bolo a aj je rozdávať bezpodmienečnú lásku a milovať ľudí.  S inými psami a zvieratami vychádza dobre a rozdáva lásku a potešenie aj im. Shih-tzu je temperamentný pes so silnou osobnosťou ale zároveň je veľmi milujúci , oddaný a loajální psom. Toto plemeno má veľký sklon k tvrdohlavosti a práve preto sa odporúča začať s tréningom v skorom veku. 

 

Vzhľad plemena Shih-tzu

 

Je to malý psík s hrdou a vznešenou chôdzou. Má dlhú a hodvábnu srsť po celom tele. Srsť môže byť akejkoľvek farby ale najčastejšie sa vyskytuje v šedej kombinácií s bielou. Na hlave sa odporúča robiť copík alebo dávať štipce aby srsť nepadala do očí. Hlava s krátkým ňucháčom a guľatými očami pripomína chryzanténu a práve preto sa mu v minulosti aj hovorilo chryzanténový psík. Telo ma pevné so širokým a hlbokým hrudníkom. Nohy sú rovné s dobrým zauhlením. Chvost má bohato osrstený a zatočený nad chrbticou. 

Výška v kohútiku sa pohybuje od 20 cm do 28 sm pri čom záleží či ide o fenku alebo psíka . Váha je v priemere od 4kg do 8kg. Samozrejme tak isto tu zohráva rolu faktor či ide o psa alebo fenu a či sa spom venujeme športom alebo len výstavam. Má tendenciu priberať. 

 shih-tzu-panakei-4

Starostlivosť o Shih-tzu 

 

Toto plemeno sa musí celoročne chovať v byte , nieje vhodný na chov vonku. Vyžaduje si každodennú starostlivosť , na ktorú by si mali zvykať už od šteniatka. Udržovať srsť stále peknú je náročné a preto je potrebné ich česávať a najlepšie je naozaj začať od šteniatka aby sa do budúcna nebáli alebo nemali zlý zažitok z česania. Každodenné česanie je naozaj veľmi dôležité a nieje v žiadnom prípade zbytočné. Rovnako dôležité je aj kúpanie aspoň 1 x týždenne. Pričom je potrebné zvoliť šampón s neutrálným PH. Tvár je potrebne tak isto ošetrovať a je potrebné ju utierať podľa potrieb vlhčenými utierkami nato určenými. 

Strihanie pazúrikov je vhodné aspoň 1x mesačne 

Rovnako je potrebné kontrolovať oči a uši aby sme predchádzali možným infekciam , kvasinkám a zápalom. 

Ako väčšina malých plemien aj shih-tzu nieje výnimkou a treba im čistiť zuby aby sme predchádzali zubným kazom , povlakom a zápalom ďasien. 

 

shih-tzu-panakei-5

Zdravie shih-tzu 

 

Patrí k pomerne zdravému plemenu. Medzi ich najčastejšie choroby patria alergie a problémy s očami , ušami , pruh alebo problém v ústnej dutine. Preto ako som vyššie spomenula je potrebné venovať pozornosť aj bežným rutinám. 

 shih-tzu-panakei-7

Výcvik Shih-tzu 

 

Napriek tomu , že ide o veľmi inteligentné plemeno sú taktiež veľmi tvrdohlavé a často krát nerešpektujú príkazy. Správne vedenie a primeraná motivácia Vám však umožnia vychovať z neho poslušného psa. Najlepšou voľbou je pozitívna metóda a vela pamlskov . Vždy sa snažme psa nielen naštopkať pamlskami ale odmenou pre neho by mala byť aj naša pozornosť ako pohladenie , pochvala. Čiže z 10 správne uskutočnených povelov mu dám 4x pamlsok a 6x ho pochváliť pohladkám, prípadne mu dám na chvilku jeho obľúbenú hračku. 

Našťastie toto plemeno neuteká a tým pádom na prechádzke poslúchaju.

Shih-tzu je psík , ktorý si veľmi rád s vami poobede odpočinie. Veľmi rád sa venuje rôzným hrám ale zo všetkého najviac odpočíva. Ak ho správne naučíme nezvkne ničiť nábytok a pobyt kedy je osamote prespí. 


shih-tzu-panakei-9


Kŕmenie shih-tzu 

 

Ako pri každom plemene aj pri shih-tzu sa odporúča kvalitná strava. Je potrebné dbať nato aby sme psíka neprekrmovali aby netrpel na obezitu. Pri výcviku je potrebné pamlsky , ktoré počas neho dostane odrátať z dennej dávky krmiva. Takisto je dôležité aby sme psa nekrmili od stolu.

Ak máme psíka , ktorý ma bežnú aktivitu treba zvoliť krmivo , ktoré neobsahuje vysoký podiel tuku . Pri výbere suchého krmiva je potrebné dbať na podiel mäsa a ostatných zložiek. Kvalitné krmivo by nemalo obsahovať sóju , kukuricu a obilniny.