LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Výber vhodného šteniatka: Plemená do bytu a do domu

Výber vhodného šteniatka je dôležitý krok, ktorý ovplyvní celý váš spoločný život. Správne šteňa sa stane vaším verným priateľom a členom rodiny. Tento článok vám poskytne podrobné informácie, ako vybrať to správne šteňa, a tiež prehľad plemien vhodných do bytu a do domu.

 

háranie náhľad (1)

Zdroj: Pexels.com

 

Výber vhodného šteniatka

Kritériá pre výber šteňaťa

 1. Životný štýl a časové možnosti

  • Aktívny životný štýl: Pokiaľ ste aktívni a trávite veľa času vonku, vyberte si plemeno, ktoré má v obľube pohyb a výlety.
  • Pokojný životný štýl: Pokiaľ máte radi pokojnejšie prostredie, zvážte plemeno, ktoré je menej náročné na pohyb a energiu.
  • Pracovné vyťaženie: Pokiaľ trávite veľa času v práci, hľadajte plemeno, ktoré je schopné byť samo doma aj dlhšiu dobu.
 2. Veľkosť plemena

  • Malé plemená: Malé plemená sú často vhodnejšie do bytov, pretože potrebujú menej priestoru.
  • Stredné a veľké plemená: Tieto plemená môžu vyžadovať viac priestoru a môžu byť lepšou voľbou pre rodiny s domom a záhradkou.
 3. Zdravotný stav a genetické predispozície

  • Šteniatko s PP (preukazom pôvodu): Šteňatá s preukazom pôvodu často poskytujú väčšiu istotu ohľadom zdravia a temperamentu, pretože ich rodičia sú chovateľskou stanicou preverení na rôzne genetické vady.
  • Šteniatko bez PP: Šteniatko "bez papierov" môže byť rovnako milujúce a zdravé, ale je dôležité zistiť čo najviac informácii o jeho pôvode a rodičoch.
 4. Povaha a temperament

  • Rôzne plemená majú rôzne povahové rysy. Niektoré plemená sú pokojnejšie a priateľskejšie, zatiaľ čo iné sú aktívnejšie a nezávislejšie. Zvážte, aký temperament by sa najlepšie hodil k vášmu životnému štýlu a rodinnej dynamike.

 

Plemená vhodné do bytu

Niektoré plemená sú obzvlášť vhodné pre život v byte vďaka svojej "veľkosti" :) a povahe. Tu sú niektoré z nich:

 

Francúzsky buldoček

Francúzsky buldoček je pokojný a priateľský pes, ktorý nepotrebuje veľa pohybu. Je to ideálny spoločník do bytu vďaka svojmu malému vzrastu a pokojnej povahe. Francúzski buldočkovia sú tiež známi svojou priateľskou povahou a dobre vychádzajú s deťmi.

 

francúzsky bulldoček

Zdroj: Google.com

 

Yorkshire terrier

Yorkšírsky teriér je malý, hravý a ľahko cvičiteľný pes, ktorý sa dobre prispôsobí životu v byte. Sú veľmi inteligentní a majú radi spoločnosť svojho majiteľa. Aj keď sú malí, sú veľmi energickí a potrebujú pravidelný pohyb.

 

dizajn_bez_n__zvu_(4)

Zdroj: Google.com

 

Mops

Mops je priateľský a pokojný pes, ktorý je ideálny do menšieho priestoru. Mopslíky sú známe svojou láskou k ľuďom a majú tendenciu byť veľmi prítulné. Sú to také gaučové psíky - nenáročné na pohyb - aj vďaka tomu sú ideálne ako plemeno do bytu. 

 

Kavalier King Charles Španiel

Kavalier King Charles Španiel je milujúci a pokojný pes, ktorý je skvelým spoločníkom do bytu. Sú veľmi priateľskí, dobre vychádzajú s deťmi a inými zvieratami. Potrebujú pravidelný pohyb, ale sú prispôsobiví a spokojní aj v menších priestoroch.

 

Plemená vhodné do domu so záhradou

Pre majiteľov rodinného domu so záhradkou sú vhodné plemená, ktoré milujú pohyb a potrebujú viac priestoru:

 

pexels-mohan-nannapaneni-5913069 (1)

Zdroj: Pexels.com

 

Zlatý retriever

Zlatý retriever je inteligentný, priateľský a veľmi aktívny pes, ktorý miluje byť vonku. Sú skvelí rodinní psi, ktorí dobre vychádzajú s deťmi a inými zvieratami. Zlatí retrieveri potrebujú veľa pohybu a sú šťastní, keď môžu byť súčasťou rodinných aktivít.

 

Labradorský retriever

Labradorský retriever je skvelý rodinný pes, ktorý je aktívny a miluje vodu. Sú veľmi priateľskí, inteligentní a ľahko cvičiteľní. Labradori sú tiež veľmi hraví a potrebujú veľa pohybu, čo ich robí ideálnymi pre život v dome so záhradou.

 

Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak je verný, inteligentný a energický pes, ktorý potrebuje veľa pohybu. Sú to skvelé strážne psy a dobre vychádzajú s rodinou. Nemeckí ovčiaci sú tiež veľmi trénovateľní a excelujú v rôznych športových aktivitách.

 

Border kólia

Border kólia je veľmi inteligentný a aktívny pes, ktorý si vyžaduje veľa mentálnej a fyzickej stimulácie. Sú známi svojou pracovitosťou a sú skvelí spoločníci pre aktívne rodiny. Border kólie sú vhodné pre rodiny, ktoré majú čas a energiu na pravidelný tréning a cvičenie.

 

Plemená vhodné pre rôzne životné situácie

Pes ku rodine s deťmi

Pre rodiny s deťmi sú ideálne plemená, ktoré sú trpezlivé, priateľské a hravé. Medzi vhodné plemená patria:

 • Zlatý retriever: Priateľský, trpezlivý a skvelý spoločník pre deti.
 • Labradorský retriever: Hravy, priateľský a ľahko cvičiteľný pes, ktorý miluje deti.
 • Bígel: Malý, energický a veľmi priateľský pes, ktorý dobre vychádza s deťmi.

 

Pes pre seniorov

Seniori by si mali vyberať plemená, ktoré sú menej náročné na fyzickú aktivitu a majú pokojnú povahu. Medzi vhodné plemená patria:

 • Mops: Nenáročný na pohyb, veľmi priateľský a prítulný pes.
 • Kavalier King Charles Španiel: Milujúci, pokojný a priateľský pes, ktorý je skvelým spoločníkom.
 • Ši-tzu: Malý, pokojný a nenáročný pes, ktorý sa dobre prispôsobí životu v byte.

 

pes vhodný pre seniora

Zdroj: Pexels.com

 

Pes pre časovo vyťaženého človeka

Pre ľudí s nabitým pracovným programom sú vhodné plemená, ktoré dokážu byť samé doma a sú menej náročné na pohyb. Medzi vhodné plemená patria:

 • Francúzsky buldoček: Pokojný pes, ktorý nepotrebuje veľa pohybu a dobre znáša samotu.
 • Mops: Nenáročný na pohyb, priateľský a dobre prispôsobivý pes.
 • Bostonský teriér: Aktívny, ale prispôsobivý pes, ktorý dokáže byť sám doma.

 

Pes pre športovcov

Pre aktívnych ľudí a športovcov sú ideálne plemená, ktoré milujú pohyb a majú vysokú hladinu energie. Medzi vhodné plemená patria:

 • Border kólia: Veľmi inteligentný a aktívny pes, ktorý exceluje v rôznych športoch.
 • Austrálsky ovčiak: Energický a veľmi trénovateľný pes, ktorý miluje pohyb.
 • Dalmatínsky pes: Aktívny a priateľský pes, ktorý je skvelým spoločníkom pre beh a iné športové aktivity.

 

Canicross beh

Zdroj: Google.com

 

Ďalšie dôležité kroky pri výbere šteniatka

 1. Návšteva chovateľa

  • Navštívte chovateľa osobne a prezrite si prostredie, v ktorom sú šteňatá chované. Uistite sa, že sú šteňatá dobre ošetrované a socializované.
  • Zoznámte sa s rodičmi šteniat, pokiaľ je to možné. To vám poskytne predstavu o temperamente a veľkosti šteňaťa v dospelosti.
 2. Zdravotné záznamy

  • Požadujte od chovateľa zdravotné záznamy šteniat a ich rodičov, vrátane očkovania a odčervenia. Dobrý chovateľ vám poskytne všetky potrebné informácie a bude ochotný odpovedať na vaše otázky.
 3. Socializácia a výcvik

  • Uistite sa, že šteňatá sú správne socializované a zvyknuté na bežné domáce zvuky a situácie. Socializácia v ranom veku je kľúčová pre budúce správanie psa.
  • Plánujte začať s výcvikom ihneď po príchode šteňaťa domov. Používajte pozitívne posilňovanie a trpezlivosť.
 4. Starostlivosť a výživa

  • Zistite, aká strava je pre šteňa najlepšia. Kvalitné krmivo je základom pre zdravý rast a vývoj šteňaťa.
  • Pravidelná starostlivosť o srsť, pazúriky a zuby je nevyhnutná na udržanie šteňaťa v dobrej kondícii.
 5. Príprava na príchod šteniatka

  • Pripravte svoj domov na príchod šteniatka. Zaistite bezpečné prostredie, kde šteňa nemôže prísť k úrazu.
  • Nakupte potrebné vybavenie, ako je peliešok, misky na jedlo a vodu, hračky, obojok a vodítko.

 

Výber vhodného šteniatka je dôležitý krok, ktorý si vyžaduje starostlivé zváženie vašich potrieb a životného štýlu. Či už hľadáte plemeno vhodné do bytu alebo do domu so záhradou, je dôležité zvoliť psa, ktorý sa bude dobre prispôsobovať vášmu prostrediu a rodine. Správne vybrané šteňa sa stane verným priateľom a členom rodiny na mnoho rokov.