LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Francúzsky buldoček - kompletný prehľad o plemene

Fci skupina 9

Francúzsky buldoček

frbll-panakei-9 

Pôvod buldočka

Moderný Francúzsky buldoček patrí pôvodom k molossoidným typom psov. Presne  z tejto skupiny psov bola v Anglicku vyšľachtená línia psov menšieho vzrastu. Z týchto psov vznikli ďalším krížením nové plemená buldogov. Opäť sa u chovateľov delili na dva tábory a to na chovateľov , ktorý dávali prednosť pracovnej rovine psa a tých čo kládli dôraz na exteriér a povahove črty psa.

V čase priemyselnej revolúcie odchádzalo veľa anglických robotníkov za prácou do Francúzska. Z týchto pracovných ciest si mnohý z nich priniesli domov menších psov a medzi nimi aj malé buldogy. Tieto malé buldogy si veľmi rýchlo získali obľubu medzi populáciou a vznikol nápad vyšľachtiť malého buldoga. Konkrétné záznamy o tomto nápade však niesu zachované a nedajú sa dohľadať.

Prvý chovateľský klub francúzských buldočkov bol založený v Paríži v roku 1880. Dnes patrí medzi obľúbené plemená po celom svete. Dostal zdrobneninu FRENCHIE.

 

Povaha franúzského buldočka

 

Francúzsky buldoček je spoločenské plemeno a vyžaduje si neustáli úzky kontakt so svojím majiteľom. Človeka milujú a berú ho ako svojho boha.

Má nekonfliktnú povahu , fenky do 2 rokov života zvyknú byť voči druhej fenke žiarlivé a prvé dva roky môžu vznikať konflikty. Tie však časom ustúpia. Je to veľmi priateľský psík , veselý niekto by povedal , že sa stále usmieva je neuveriteľné maznavý. Miluje deti a rád sa s nimi venuje hrám.

Pohybovo nieje žiadny maratónec , preto je vhodný k ľudom ktorý nemajú prehnane aktívny životný štýl. Je o psík vhodný aj do mestských bytov , keďže moc nešteká. Milujú maznanie a ich výchova nieje vôbec zložitá. Sú hravé a pozorné avšak aj tvrdohlavé.

 frbll-panakei-8

Výchova tvrdohlavého buldočka

 

Ako každý jeden psík aj buldoček potrebuje aspoň základný výcvik .Socializácia s inými psami je tiež veľmi dôležitou a netreba ju podceňovať. Frenchie zvykne bývať veľmi žiarlivým voči svojmu pánovi, má tendenciu chrániť svojho pána pred inými ľuďmi prípadne aj zvieratami. Ďalších extrémom pri výchove buldočka býva jeho plachosť a bojazlivé formy správania. Toto všetko sa objavuje u buldočkov , vtedy keď nezvládneme socializáciu a nevenujeme mu dostatok času.  Pri nedostatočnej socializácií psík trpí úzkosťami a môže si byť neistým.

Šteniatko najlepšie naučíme základné povely pozitívnou motiváciou. Treba aby sme ostali dôsledný a trošku prísny a nedali sa opantať ich krásnymi očami. Tréning treba začať v mladom veku po pár minútach denne. Neodporúča sa psa trénovať príliš dlho , pretože rýchlo stratí pozornosť a nebude chcieť ďalšie tréningy už spolupracovať.

Denne stačí po 10 minút. To isté sa týka aj tréningu na výstavu. K výcviku pristupujeme pozitívnou formou výchovy a to formou pamlskov , hračiek a našeho kontaktu, pohladenia pochvaly. Treba si uvedomiť že pozitívna metóda nieje len o tom napchať psíka pamlskami ale uvedomiť si , že aj slová a pochvala má pre neho význam. Ideálne málé pamslky , ktoré Vám môžeme odporúčiť su tieto https://www.panakei.sk/pamlsky-pre-psov-parozie-tycinky/

 frbll-panakei-7

Vzhľad francúzskeho buldočka

 

Prvý štandard plemena bol zostavený v roku 1898 keď Francúzska kynologická spoločnosť uznala buldočka ako samostatné plemeno. V roku 1887 bol vystavený na výstave prvý Francúzsky buldoček. Ďalšie zmeny štandardu plemena boli v rokoch 1931 – 1932 – 1948. Následne ho prepracovali znova v roku 1986 a nakoniec ešte raz v roku 1994 bol prepracovaný klubom francúzkeho buldočka v spolupráci s chovateľom R. Triquetom.

Celkovým dojmom pôsobí ako dogovitý psik menšieho vzrastu. Napriek tomu , že je malej výšky pôsobí naozaj mohutne a je v každom smere kompaktným psom. Jeho stavba tela je zavalitá s krátkou srsťou .

Je svalnatý a pôsobí inteligentným dojmom.

K svojmu majiteľovi a deťom je extrémne milým psom.

 

Hlava je mohutná , široká kvadratického tvaru. Koža , ktorá tvár pokrýva vytvára symetrické vrásky a záhyby. Ďalej sa vyznačuje krátkou, vyhrnutou hornou čeľusťou a oblasťou ňucháča. Lebka býva o toľko širšia o koľko je kratšia  Široké temeno , ktoré je takmer ploché s klenutým čelom. Má veľmi rovnú čelovú oblasť medzi očami oddeľuje nadočnicové oblúky , ktorá však nesmie pokračovať až na čelo.

Ňucháč je široký , veľmi krátky zdvihnutý do hora . Nosné dierky by mali byť dostatočné široké /otvorené/ a smerujúce šikmo dozadu.

Papuľka je krátka , široká so symetrickými vráskami, ktoré z horného pysku smerujú nadol.

Zuby- keďže spodná čeľusť tvorí široký oblúk a končí pred hornou čeľusťou.  Keď ma papuľku zatvorenú postavenie spodnej čeľuste pred hornú / predkus/ je zmiernené zaoblením ramien čeľuste. Toto je nutné aby  spodná čeľusť nevyčnievala a netvorila tvorený predkus. Spodné rezáky nesú byť v žiadnom prípade postavené za hornými /predkus/. Spodné rezáky sú uložene d oblúka. Sánka nesmie byť posunutá na bok. Vzdialenosť medzi zubami nieje presne určená ale je dôležité aby sa pysky dotýkali tak, aby zuby nebolo vidieť. Pysky musia zakrývať zuby tak aby ich nebolo nikdy vidieť. Tak isto nesmie byť vidieť ani jazyk. Pysky musia byť pri pohľade z boku zaoblené a zahnuté.

Lícne svalstvo je dobre vyvinuté ale nevystupuje výrazne.

Oči majú pozorný inteligentný výraz , sú hlboko uložene a umiestnené ďaleko od ňucháča a obzvlášť od uší. Sú tmavej farby , žiadna iná farba nieje prípustná. Sú veľké , pekné okrúhle mierne vystupujú. Pri pohľade dopredu nesmie byť vidieť bielko a okraje viečok musia byť čierne.

Uši sú stredne veľké , široké na koreni so zaoblenou špičkou. Vysoko nasedené ale v žiadnom prípade nie blízko pri sebe. Sú vzpriamené. Ušnica je otvorená smerom v pred koža na nich musí byť jemná a mäkká.

Krk je krátky trošku vyklenutý bez voľnej kože , ktorá by ovísala.

Chrbát majú široký a svalnatý.

Hrudník je v tvare valca. Veľmi hlboký.

Chvost je krátky a nízko nasedený. Prilieha k zadnej časti stehna. Pri konci je zahnutý alebo zalomený a ku koncu a stenčuje. V pohybe psa musí ostať tak isto pod úrovňou chrbta. Trochu dlhší chvost sa povoľuje no však nieje žiaducim.

Končatiny má z pohľadu z predu aj z boku rovné a zvislé. Okrúhle labky  ktoré dobre stoja na zemi mierne vytočené. Vankúšiku sú tvrdé , hrubé a čiernej farby. Tmavo sfarbene psíky by mali mať pazúriky tmavej farby, u bledších jedincov by sa odchýlka od tmavých pazúrov nemala trestať.  Zadné končatiny sú silne a svalnaté a o niečo dlhšie ako predné, preto je zadok v postoji prestavaný.

Pohyb je voľný a ľahký . Končatiny sa pohybujú paralérne s osou tela.

Srsť musí byť krátka , lesklá, mäkká a hustá.

Povolené sfarbenia buldočkov sú  žíhaná, fawn ( od bielej kávy po červenú ) , strakoš fawn, strakoš žíhaný ( tu sa radia aj úplne biely jedinci) .

Priemerná výška frbll v kohútiku je u psa 27 až 35 cm

sučky je výska 24 c až 32 cm

Váha psa je od 9 do 14 kg a u sučiek 8 až 13 kg . Samozrejme váha sa môže líšiť v závislosti od celkovej stavby tela.

Priemerný vek dožitia je 10 až 12 rokov.

 frbll-panakei-6

Chyby francúzskeho buldočka:
 • Úzky ňucháč
 • Pysky vpredu otvorené
 • Svetlé oči, lalok
 • Voľne lakte
 • Strmé alebo dopredu posunuté päty
 • Prilíš vysoko nesený chvost
 • Abnormálne krátky chvost
 • Bodkované osrstenie
 • pridlhá srsť
 • Nesprávny pohyb
 • Zlý pigment na pyskoch
 • Rezáky jazyk viditeľný pri zatvorenej papule
 • Bubnovanie / rýchli pohyb /
 • Nepigmentované časti tváre
 • Oči rôznej farby
 • Ňucháč inej farby ako je čierna
 • Zajačí pysk
 • Zhryz, pri ktorom dolné rezáky stoja za hornými
 • Padnuté uši
 • Kopírované uši alebo chvost
 • Vlčí pazúr
 • Osrstenie sivé , čierne , čierne s pálením a ostatné mimo štandard
 • Pes musí mat zostúpene oba semenníky

 

 

Zdravie francúzskeho buldočka

 

Tak ako je toto plemeno úžasne voči svojím majiteľom , tak isto m aj množstvo ochorení , ktoré nás vedia potrápiť . Je dôležité si tie najčastejšie spomenúť.

 • Brachycefalický syndróm
 • Dysplázia bedrových kĺbov
 • Ochorenia chrbtice
 • Potravinové alergie
 • Očné ochorenia
 • Dermatitída
 • Urolizázia

Francúzsky buldoček nevie regulovať svoju telesnú teplotu. Preto majú v lete často problém s prehrievaním. Ochladzovanie psík , ktorý sa prehreje je najlepšie vlhku utierkou od labiek až po slabiny. Odporúča sa psíka nechať postaviť do vane s vodou. Hlavne v lete treba dbať nato aby mal svoje chladné miesto v tieni s dostatkom vody. Odporúčame chladiace podložky.

Už príhod buldočka na tento svet je zložitým.  V 80% prípadoch niesu schopný samostatnej reprodukcie ale musia sa umelo oplodniť , tzv. inseminovať. Rodia prevažne cisárskym rezom, keďže hlava buldočka je pomerne veľká a neprešla by panvou a mohol by sa pri pôrode zaseknúť v pôrodných cestách. Čo by mohlo mať fatálne následky.

 

Ako si vybrať šteniatko francúzskeho buldočka

 

Skôr ako kliknete na prvý inzerát s fotkou krásneho modrého buldočka si premyslíte viac faktorov.

Frenchie sa stali poslednou dobou hitom a tým pádom sa objavilo aj množstvo ľudí a pomyselných chovateľov , ktorý chcú na tomto plemene zbohatnúť a tak vznikajú farby mimo štandardu , dlhosrsté buldočky a podobne genetické pokusy, Ktoré žiaľ nevieme ako ďalej v dospelosti vystrelia.

Preto odporúčam obrátiť sa na riadne registrovanú chovateľskú stanicu , ktorá sa zaoberá nielen exteriérom psa ale aj jeho zdravým predpokladom ďalšieho života.  Správneho chovateľa a odporúčanie po fórach na sociálnych stránkach nieje moc objektívne. Dbajte nato aby chovateľ vedel odprezentovať reálne svoju chovateľskú stanicu a ukázal vám psov , ktorých chova doma.

 frbll-panakei-2

Starostlivosť o francúzskeho buldočka

 

Buldoček nepotrebuje hodiny prípravy na výstavy a starostlivosť väčšiu ako jeho pán. No pár veci , ktorým treba venovať zvýšenú pozornosť však má.

Aby sme jeho váhu a zdravie držali v optimálnej forme je treba prechádzky a hry. Na prechádzky a hranie nepotrebuje veľký priestor. Je však nutné dbať nato aby sa pri hre neprehriali, to platí najmä v období horúčav. Kedy sa odporúčajú prechádzky skoro ráno alebo neskoro večer.

Francúzsky buldoček má krátku srsť, ktorá je nenáročná na starostlivosť. Stačí mu občasné prečesanie . Buldočky nepĺznu veľa no na jar a jeseň strácajú podsadu a je ju potrebné vyčesať.

Raz týždenné je potrebné vyčistiť špeciálnymi vlhčenkami záhyby na hlave , pri nošteku a tak isto sa povenovať aj ušiam.

https://www.panakei.sk/vlhcene-obrusky-pre-psov-bio/

Zvyšná starostlivosť je ako u ostatných psov.

 frbll-panakei-5

Kŕmenie francúzskeho buldočka

 

Ako skoro každé malé plemeno je aj buldoček papkáč a preto treba dbať nato aby bola kŕmna dávka správne nadstavená. Majú tendenciu priberať. Toto plemeno často trpí na citlivý žalúdok a plynatosť. Čo môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť. Či už sa rozhodnete kŕmiť suchým alebo mokrým krmivom pre buldočka je podstatný vyšší podiel mäsa . My odporúčame aj z hľadiska chovateľstva krmivo Panakei . Moji buldočkovia po ňom prestali trpieť nadmernou plynatosťou a srsť majú peknú a lesklú. Pre šteniatko odporúčame https://www.panakei.sk/granule-pre-steniatka-ultrapremium-xs-s/ Samozrejme nie každému psíkovi sedí to isté. Medzi tip ktorý Vám môžem dať je výber krmiva , ktoré ma na prvom mieste uvedené percentá podielu masa a až potom sa môžu no nemali by sa vyskytovať obilniny.  Ak ste už našli správny tip krmiva neodporúča sa experimentovať a dávať ochutnávať iné druhy.

Dospievajúci buldoček dostáva papať 4 x denne pričom dospelému buldočkovi stačí dať papať 2x denne. Po jedle by mal mať buldoček odpočinok aby mu neprišlo zle a nepovracal sa. 

Jedným z najlepších časov na kŕmenie je po prechádzke.

Na starostlivosť o zuby francúzskeho buldočka sa perfektné hodia špikové kosti. Špikovou kosťou nič nepokazíte a zvykne sa dávať už šteniatkam od 6 týždňov na žuvanie.

frbll-panakei-10

zdroj Veronika Ivanová CHS Veriva kennel

Gazara Sultan Sipahi kennel ( foto buldočka )