Mops - kompletný prehľad o plemene

Mops 

 

FCI skupina 9

 puq-panakei.14

Pôvod plemena Mopslík

 

Presný pôvod plemena nie je úplne jasný. No jasné je , že ide o naozaj veľmi staré plemeno , ktoré pravdepodobne pochádza z Číny. Špekuluje sa o pôvode tohto plemena, ktoré sa zdá, že pochádza z Orientu.

Údajne sa toto plemeno vyskytovalo v Číne ešte pred začiatkom nášho letopočtu. V Európe sa objavili v roku 1416 a plemeno si obľúbili hlavne najvyššie spoločenské vrstvy. Medzi najobľúbenejšie plemená sa zaradili najmä v 17 a 18 storočí.Najčastejšie sa objavoval v dámských salónoch. V 19.storočí rapídne klesol záujem o plemeno a to malo za následok takmer jeho vyhynutie. Jeho milý výzor bol obľúbenou predlohou rôznych maliarov , ktorý zachovali množstvo obrazov na ktorých si môžeme všimnúť že výzor sa moc nezmenil ani za tu dobu. 

V roku 1885 bolo plemeno oficiálne uznané na území Ameriky. 

 pug-panakei-10

Povaha mopsa

 

K ľuďom je naozaj priateľský a milujúci pes , tak isto je to aj s inými psami , zriedka sa objavujú stopy agresivity. Na pohyb a priestor je naozaj nenáročný. Na ľuďoch na závislí a to doslova, miluje byť v ich spoločnosti a vyžaduje si byť s nimi stále v kontakte . Miluje fyzický kontakt. Je to ideálny spoločník či pre mladé páry alebo dôchodcov na gauč. V roku 2005 bol dokonca vyhlásaným za najspoločenskejšieho psa na svete. Vyrastá bez problémov aj ako jediny pes v dome , dokonca mu to vyhovuje keďže všetka pozornosť svojho pánička je smerovana len a len na neho.

Je to psík naozaj radostnej povahy a čo veľa ľudí v bytoch ocení len zriedka šteká. Mopslík je prítulný , inteligentný a nežný priateľ. Má však sklony k obezite a preto je potrebné správne kŕmenie a dostatok pohybu. Psom na stráženie by som ho nemohla nazvať ale keď už niečo náhodou započuje tak zabreše inak sa štekaniu vyhýba. K návštevám je tak isto veľmi priateľský.

Svoje vysoké ego však niekedy nechce podriaďovať iným psom a takisto aj povelom od nás.  Svojou veľmi prítulnou povahou veľmi rýchlo zapadne do chodu domacnosti, takže v podstate budí dojem že sa vychováva sám.

Len zriedka ničí zariadenie bytu a je naozaj veľmi čistotným. V podstate je to veľmi šťastné malé stvorenie , ktoré trpí hlavne na jeden neduh a tým je chrápanie a problém s dýchaním , ktorý je zapríčinený jeho veľmi krátkym nosom .

Taktiež veľmi zle znáša letné mesiace a teplo. Preto sa odporúča v lete venčiť skoro ráno alebo neskoro večer , keď nie je taký úpek . Prípadne je veľmi dobre zaobstarať si chladiacu vestu. 

 pug-panakei-2

Výchova mopsa 

 

Už šteniatko si vyžaduje dôslednú no zato miernu výchovu. Mops je trošku tvrdohlavým a neustúpným psom , ktorý vie čo chce robiť a rozhodne vie čo robiť nechce.  Reaguje na zmeny tónov hlasu a pri zvýšení hlasu a zmene tónu je až precitlivelý . Zvýšenie hlasu je pre neho naozaj veľkým trestom preto je vhodné pristupovať k nemu mierne a tým aj utužovať puto medzi vami. Naozaj neznáša samotu. 

Napriek svojej zavalitej postave je naozaj agilitným psom a to aj napriek jeho krátkym nohám. Mopslík naozaj veľkú časť dňa prespí. V jednom okamžiku môže lietať po dome a naháňať sa sám so sebou a robiť rôzne kúsky a v druhom okamžiku môže unavený zaspať na nohách svojho pána. 

Na výchovu je veľmi jednoduchým psíkom , avšak aj pri ňom je nutné začať so základným výcvikom už od šteniatka a tak isto pristupovať aj k socializácií s inými psami a malými deťmi. 

 pug-panakei-3

Vzhľad mopslíka 

 

Pri pohľade na mopsa ako celok vidíme že je kvadratickej a kompaktnej stavby tela. Vyznačuje sa kompaktnými proporciami a pevným svalstvom . 

 

Hlava je veľká a okrúhla 

Temeno má jasne vykreslené vrásky , temeno hlavy je bez priehlbín v lebke 

Papuľa je krátka , tupá kvadratického tvaru , nie je klenutá 

Chrup má v malom predkuse  , spodná čeľusť je široká s rezákmi , ktoré stoja takmer v jednom rade pekne za sebou 

Nežiadúce je prekrížený zhryz , viditeľný jazyk alebo zuby 

Oči sú tmavé a veľmi veľké, okrúhleho tvaru s naozaj veľmi nežným a utrápeným výrazom, sú lesklé s iskrami v očiach , vždy keď ho niečo zaujme 

Uši ma tenke , malé a mäkké ako čierny zamat

Povolené sú dva druhy uší 

 1. ružičkové ucho - malé , poskladané na bok a dozadu, tak že vidieť vnútornú stranu ucha 
 2. gombíkové ucho - koža padá dopredu a špička ucha leží tesne na hlave , tak že vnútro ucha nie je viditeľné a špičky uší smerujú k očiam 

Uprednostňuje sa gombíkové ucho. 

Krk je mierne klenutý , čo vzbudzuje dojem ako by mal pes helmu , je silný , hrubý a dostatočne dlh aby svoju hlavu niesol hrdo

Chvost je vysoko nasadený , stočený nad bedrá tesne tak ako je to možné 

Medzi chybu sa ráta ak je chvost zatočený na dvakrát .

Končatiny sú veľmi silné , rovné a dobre postavené pod telom. 

Pohyb je pri pohľade spredu zboka na bok.

Osrstenie je jemné , hladké a krátke. Farba srsti je strieborná, marhuľová, fawn alebo čierna. 

Hmotnosť mopsa je 6,3 – 8,1 kg. Mal by byť svalnatý, mohutnosť by sa nemala zamieňať s nadváhou

Priemerný vek života je 10 až 13 rokov 

Chyby ktoré psa vylučujú z chovu alebo výstav sú : 

 1. Agresívny alebo príliž bojazlivý.
 2.  Akýkoľvek pes jasne naznačujúci fyzické alebo behaviorálne
  poruchy, by mal byť diskvalifikovaný.
 3. pug-panakei-6

Zdravie a choroby mopsa 

 

Aj pri čistokrvných plemenách sa žiaľ objavujú dedičné choroby. Preto sa chovateľské stanice snažia ich eliminovať tým, že na párenie používajú len zdravých jedincov. 

Medzi najčastejšie choroby patrí : 
 1. dysplázia bedrového kĺbu
 2. luxácia pately 
 3. encefalitída
 4. dermatitída
 5. demodikóza
 6. entropium
 7. zápal rohovky
 8. mäkké podnebie 
 9. nutná plastika nosa 

Kožné záhyby na tváričke je potrebné čistiť denne s vlhkou handričkou alebo vlhčenými obrúskami. Pri čistení je potrebné toto miesto vyčistiť. Koža na týchto miestach nedýcha a tým pádom sa na jej častiach tvoria kvasinky a množia baktérie. 

https://www.panakei.sk/bylinne-utierky-pre-psov-na-oci/ 

Mnoho mopsov trpí na obezitu. S obezitou prichádzajú ďaľšie ochorenia , ktoré môžu výrazne skrátiť dĺžku života psa v priemere aj o 3 roky. S obezitou sú spojené choroby s kĺbmi, cukrovka, vysoký krvný tlak, problémy s dýchaním a srdcovo cievneho systému.Preto je potrebné zabezpečiť mu dostatok pohybu a kvalitnú stravu , ktorá ma nižší obsah tuku. 

 pug-panakei-11

Starostlivosť o mopslíka 

 

 Starostlivosť o mopslíka nieje ničám iná ako o ostatné plemená. Je potrebné ho vyčesávať , keďže sa hustú srsť . Odporúčalo by sa česať ho aspoň 1 x týždenne. Najvňčšiu pozornosť by sme mali venovať starostlivosti o oči a uši . Tie by sme mali kontrolovať a čistiť tak isto aspoň 1x týždenne. https://www.panakei.sk/bajazin/

Vrásky na tváričke musia byť čistené jeden krát denne , predchádzame tým tvorbe kvasiniek a rôzným kožným ochoreniam.

 

Zvyšok starostlivosti je už malina. Na pohyb nie je náročný. Je linivý a rád by prespal väčšinu dňa s vami v posteli. Treba ho však povzbudzovať k pohybu a venovať mu čas aspon jednou dlhšou prechádzkou denne. Denne hranie či už vonku alebo doma je nutné pre jeho šťastný vývoj a prosperovanie . 

 pug-panakei-7

Kŕmenie mopsa 

 

Základný kameň starostlivosti o šteniatko pokláda chovateľ. Preto je dôležité riadiť sa radami, ktoré Vám chovateľ dá.  Správnou a kvalitnou stravou vieme predísť možným chorobám a komplikáciám do budúcna. 

Stravu je dobre rozdeliť na 3 porcie denne. Ktoré by mali byť v rovnaký čas aby si psík zvykol na režim. Keďže majú sklon k obezite je dôležité zvoliť vhodné krmivo , ktoré neobsahuje veľa tukov. Tak isto ako aj buldočky aj pug ma problém s trávením a preto je veľmi dobre aby sme sledovali či psík spravne kaká a akú ma stolicu a tak isto zrkadlom zlej stravy býva aj plynatosť.


1545_panakei-hypoalergenne-granule-pre-psovhttps://www.panakei.sk/granule-pre-psa-sensitive-ultra-premium/