LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Labradorský retríver - kompletný prehľad o plemene

FCI skupina 8

lab-puppy-g4a7c005aa_640

Pôvod plemena labradorský retríver

Názov plemena vznikol n základe miesta/polostrova na ktorom bol vyšľachtený. Medzi príbuzných psov patrí zlatý retríver . Jeho využitie bolo hlavne v rybolove. Na ostrovoch boli podmienky na život drsné a labrador bol pevným, kompaktným psom ktorý tieto ťažšie životné podmienky zvládal vďaka svojej srsti, ktorá je nepremokavá. Medzi zvláštnosti tohto plemena patria blany na labkách, vďaka ktorým sa vyznačujú naozaj dobrými plaveckými schopnosťami. Jeho nepremokavá srsť v kombinácií s plávajúcimi blanami z neho robia naozaj dobrého plavca.

Oficiálne bolo plemeno uznané 1903 .O 13 rokov neskôr bol založený klub labradorov. So založením oficiálneho klubu prišlo aj vypracovanie prvého štandardu plemena. A tým začala aj výstavná kariéra labradora. V 19 storočí približné v 30 rokoch sa vyvinuli dve línie labradora a to pracovnávýstavná .

Predsa len pes ktorý je pracovným má inú stavbu tela a venuje sa mu inej starostlivosti ako psovi , ktorý má prezentovať krásu vo výstavnom kruhu.  Výstavný labrador je mohutnejšej stavby tela ako pracovný , ten potrebuje byť obratným a mrštným tak jeho stavba tela je ľahšia a osvalená.

Prvý čokoládovo hnedý labrador bol medzi chovateľmi uznaný v roku 1864. Poďakovať zato môžeme chovateľskej stanici Cookridge Tango.

 

 labrador-voda-panakei

Povaha

 

Tak isto ako zlatý retríver tak aj labrador je veľmi obľúbeným plemenom po celom svete. Patrí medzi výrazne poslušné plemeno , ktoré teší keď môže plniť príkazy a povely svojho majiteľa.  Jeho priateľská a prispôsobivá povaha z neho robí naozaj verného spoločníka. Patrí medzi naozaj spoločenských psov, všade kam príde si užíva ľudskú spoločnosť. Miluje dotyk ľudí, nepatrí medzi psov , ktorý by boli nedôverčivý voči ľudom, práve naopak , labrador ma svoje srdce otvorené pre každého , kto mu venuje čo i len pohľad. Agresivita, strach alebo neistota je tomuto krásnemu velikánovi cudzí pojem .

Labrador svoju rodinu miluje a hlavne miluje deti, ktoré sním robia všetky tie šibalstvá. Je to pes , ktorý nerád ostáva sám alebo zatvorený. V prípade , že mu nevenujeme dostatok času môže začať trpieť úzkosťami a byť smutným.

Má vyrovnanú priateľskú povahu. Vplýva naozaj prívetivosťou a kľudným správaním a tým prispieva k rodinnej harmónii. Vyšľachtený bol hlavne ako lovecký pes a preto miluje aportovanie , športy a výbeh vonku. Má veľmi dobre vyvinutý čuch a výdrž. Jeho lásku k vode môžeme vidieť kedykoľvek venčíme poblíž jazier , niekedy a neovládne a pudovo skočí do vody. To z neho robí aj skvelého spoločníka na letné dni pri vode .

Okrem perfektného rodinného psa ho poznáme aj ako vodiaceho psa , lavínového psa , alebo psa v záchranných zložkách . Aby bol šťastným musíme mu zamestnávať telo aj myseľ a to všetko vieme urobiť n základe hier .

 labrador-topanka-panakei

Vzhľad labradora

 

Labrador je mohutne pôsobiaci pes. Patrí medzi stredne veľké plemená psov.

Výška v kohútiku u sučiek je 54 až 56 cm

Výška v kohútiku u psov je 56 ž 57 cm

Povolené farby :

 1. Jednofarebná čierna
 2. Žltá
 3. Pečeňová hnedá
 4. Čokoládovo hnedá

Žltá je povolená od svetlokrémovej až po líščiu červenú. Malá škvrna na hrudi je povolená

Srsť má s odolnou podsadou voči poveternostným podmienkam. Nesmie byť zvlnená. Je krátka a hustá na dotyk pomerne tvrdšia.

Hlavu má širokú s výrazným čelovým sklonom.

Nos má čierny dobre pigmentovaný s veľkými a dobre tvarovanými nosnými dierkami.

Papuľka je silná a nesmie byť špicatá.

Zuby má mocné s perfektným -pravidelným a nožnicovým zhryzom- Horný rád rezákov bez medzery dosahuje pred spodný rad a zuby sú tým pádom kolmé na čeľusť.

Oči ma tmavohnedé s orieškovým podtónom. Pohľad ma veľmi milý a dobromyseľný. S iskrou inteligentného a srdečného psíka.

Uši má primerane veľké k celkovému dojmu svojho tela. Tesne priliehajú k hlave. Nasedené sú vyššie a vzadu .

Krk je silný mohutný a prechádza plynule do dobre umiestnených pliec.

Chrbát ma rovnú vrchnú líniu.

Bedrá sú široké , krátke a mocne pôsobiace.

Hrudník je široký a hlboký. Má výrazné klenutý hrudný kôš.

Chvost pôsobí široko , môžeme ho nazvať ako vydrím chvostom. Nesený je veselo nikdy však nesmie byť zahnutý nad líniu chrbta.

Končatiny majú silné kosti . Dobré uhlenie zadných končatín . Mohutné labky , ktoré majú veľmi dobre vyvinuté vankúšiky.

Pohyb pôsobí voľne a priestranne . Nesie sa majestátne a ľahko.

Delíme ich na dve skupiny na pracovnú a výstavnú .

 labrador-oko-panakei

Zdravie a choroby

 

Za predpokladu , že sa ideme baviť o chovateľských staniciach , ktorý k chovu pristupujú zodpovedne je labrador v celku zdravé a silné plemeno. Avšak pravde ako každé plemeno aj labrador má svoje Achillove päty. Za život však nie každého labradora postihne niektoré z dole spomenutých ochorení ale je dôležité o možných rizikách vedieť. Pri kúpe šteniatka si preverte zdravie a testovanie rodičov . Podľa výsledkov testov rodičov si vieme urobiť približný obraz o budúcom zdravý šteniatka. Labrador ma pre dispozíciu na tieto choroby :

 1. Dysplázia bedrového kĺbu
 2. Dysplázia lakťového kĺbu
 3. Disektívna osteochondróza
 4. Šedý zákal
 5. Progresívna atrofia sietnice
 6. Dysplázia trojcípej chlopne
 7. Torzia žalúdka

Medzi ochorenia , ktoré sa ešte môžu objaviť u labroša sú epilepsia , myopatia , dermatitída pokožky ,studený chvost ( dočasné ochabnutie chvosta ) a ušné a očné infekcie.

 

Starostlivosť  o labradora

 

Labrador ako som už viac krát v článku spomenula je naozaj spoločenským psom a potrebuje byť v úzkom kontakte so svojou rodinou. Preto nieje ideálnym psom na odloženie na dvor alebo do koterca. Ak zostane dlhšiu dobu sám , môže svoju energiu a frustráciu z odlúčení vybíjať hryzením , ničením predmetov alebo hrabaním. Je šťastný ak ma prístup k hračkám , ktoré môže prenášať , nosiť a obhrýzať. Je vhodné mať po ruke rôzne loptičky a hračky ktoré mu budeme hádzať a cvičiť tak jeho pôvodne poslanie na nosenie uloveného vodného vtáctva a podobne.

Hlavnou starostlivosťou o labroša je zabezpečiť mu pohyb. Naozaj dostatok pohybu na vybitie energie tohto duracelkového psa. Viete ako a hovorí unavený pes spokojný pes a presne toto platí aj u tohto milovníka ľudí . Denne potrebuje aspoň hodinu intenzívnej hry , tréningu. Nestačí mu monotónna prechádzka okolo domu. S príchodom teplého počasia je odmenou pre tohto plavca aportovanie konárov prípadne plávajúcich hračiek vo vode.

Pre labradora je jednou z dôležitých častí starostlivosti čistenie uší a ich kontrola. Sú náchylnejší na infekcie uší .

Starostlivosť o srsť nieje až tak náročná. Hlavne počas výmeny srsti je dôležite vyčesávanie. Plzne celkom dosť. Preto častým vyčesávaním odbremeníme psíka a aj seba zbytočných nervov a chlpov.

https://www.panakei.sk/zooro-kefa-pre-psov/

Ostatná starostlivosť a nelíši ničím od starostlivosti o iné bežné plemená.  

Strihanie pazúrikov, čistenie zubov , čistenie uši  atd.

 labrador-panakei1

Výcvik labradora

 

Tak ako nieje komplikovaná povaha labradora jeho výcvik tiež nieje ťažký. Preto je vhodný aj pre začiatočníkov. Človek , ktorý sa rozhodne kúpiť si labroša bez predošlej skúsenosti alebo ako úplne prvého psa do rodiny , nikdy neoľutuje. Aj výcvik tohto dobráka má však nejaké pravidlá.  Základom je veľa miesta a množstvo pohybu. Predsa len labrador je v prvom rade pracovným psom a aby bol šťastný potrebuje dostatok pohybu a pracovných príležitostí. Ideálne držanie je v rodinnom dome , so záhradou , kde sa vie labroš aj sám vyčerpať netreba však zabudnúť nato , že vyžaduje si interakciu s ľuďmi a ich spoločnosť. Nechať ho samo rásť na dvore nieje správnu cestou.

Psie športy ako je dog dancing , lovecké skúšky , skúšky poslušnosti a agility sú skvelým vyplnením času a utužením vzťahu medzi vami. Každodennú prechádzku môžete taktiež trošku okoreniť aportovaním hračiek , ktoré vám s radosťou prinesie. Pokiaľ dáte psíkovi možnosť skočiť si do potoka alebo vykúpať sa v jazere , urobíte ho naozaj šťastným.

Správny tréning je základným stavebným kameňom medzi spoločenským životom psa a majiteľa. Labrador je veľmi bystrí a príkazy sa učí s radosťou . Výcvik je však nutné viesť milou formou , kde budeme k psíkovi pristupovať láskyplne a dôsledne. Jedna sa naozaj o veľmi citlivé plemeno , preto hoc aká hrubosť a tresty naozaj nevedú k ničomu. Základne povely ho vieme naučiť v pohodlí domova. Je však vhodné zvážiť návštevu cvičiska  kde sa môže socializovať s rôznymi psami. Za správne pamlsky urobia aj nemožné. https://www.panakei.sk/pamlsky-pre-psov-s-klbovou-vyzivou/

Pri dobrom výcviku , kde ho pripravíme na rôzne životné situácie a stane sa dobre ovládateľným psom , môžeme zažiť naozaj rôznorodý život s labradorským retríverom.

 labrador-agilitz-panakei

Vhodná strava

 

Toto plemeno má veľký sklon k nadváhe , preto musíme klásť dôraz na výber správneho krmiva vzhľadom k aktivite, ktorú psík vykonáva. Kŕmna dávka sa môže líšiť v závislosti od veku , hmotnosti alebo využitia psíka. Je dôležite kŕmnu dávku rozložiť u dospelého psa na 2x . Ráno a večer napríklad a vždy sa snažíme dávať kŕmenie približne v rovnakom čase aby si psík zvykol na režim. Pokiaľ psíkovi dávame pamlsky , treba tieto odmeny odrátať od dennej kŕmnej dávky.

labrador-steniatko-panakei 4

 Šteniatko

Od prvého dňa ako psíka donesieme od chovateľa domov je už kŕmenie v našich rukách. Prvé dni sa môže stať že psík nebude chcieť papať alebo bude hnačkovať. Je to zmenu prostredia , zmenou pachom a biologických faktorov. Tento jav zvyčajne odznie po 2-3 dňoch. Psíka kŕmime granulami , ktoré nám na začiatok v štartovacom balíčku dal chovateľ a na aké je šteniatko od malička zvyknuté. Akákoľvek náhla zmena u šteniatka môže mať zlý vplyv na jeho čreva a mikroflóru . Prechod na iné krmivo musí byť postupný. Prvý rok života sa odporúča dávať šteniatku kvalitné granuly  ktoré zabezpečia jeho správny rast.

Keď nám šteniatko dospeje a je z neho dospelý pes zvolíme granuly podľa toho či psí je v záťaži alebo nie. Zvolíme vhodný podiel protéinv a tukov na základe toho , čo plánujeme so psíkom robiť . Je dôležite aby sme sa vyhli obiliu v strave , pre psov nieje obilie prirodzenou stravou .

https://www.panakei.sk/granule-pre-steniatka/ 410_panakei-granule-pre-stenata