Bígel - kompletný prehľad o plemene

Bígel

FCI skupina 6 Pôvod plemena

 

Plemeno bígl bolo celé storočia chované na lov. V roku 1400 sa tzv. Hubertshund Northern Hound spáril s rasou Southern hound ktoré pochádzalo z Južného Francúzska.Pre vtedajší chov bolo dôležité aby plemeno vstúpilo medzi loveckých psov a mohli fungovať vo svorkách.  V roku 1515 sa prvýkrát objavil názov Bígl a to v záznamoch o domove Henricha VIII.

V roku 1615 bolo prvýkrát spomenuté meno plemena ako little beagle, ktorý si vďaka svojej kompaktnej stavbe tela a veľkosti bolo verných spoločníkom poľovníkov.  Na základe plemena a ich povahových čŕt vzniklo slovo beagling , čo znamenalo lovenie vo svorke.Oficiálne uznane plemeno bolo až v roku 1890 a to spolkom British kennel club.Povaha plemena Bígl

 

Bígl je psík, ktorý má svoju hlavu a presne vie čo chce. Po svojich predkoch zdedil veľmi dobrý čuch a rýchlosť. Takisto má veľké nutkanie k lovu po svojich predkoch. Preto je možné, že nám odbehne do kríkov kde zbadal zajaca a nebude reagovať na naše volanie, pretože má dôležitejšiu úlohu. Napriek tomu, že vypadaj nevinne tak potrebujú nad sebou naozaj pevnú ruku. Ak mu včasnou výchovou neukážeme, že v rodine sme pánom my veľmi rád nám to tento sebavedomí a istý psík ukáže sám. A to v plnom slova zmysle.

Keďže ide o psíka, ktorého chovali predovšetkým vo svorkách, je veľmi priateľský k ostatným psom a je jedno akej rasy,veľkosti alebo veku. Pri výchove bígla s iným psom je dôležité stanoviť obom hranice a náležito ich vychovávať. Bígel sa bude snažiť vo svorke iných psov stať alfa samcom a doslova tak domácnosť postaví hore nohami. Život vo svorke ho poznačil aj tým, že si uvedomuje niekde v kútiku duše , že ak nie je jediný pes v dome a ide sa žrať, žerie len ten najrýchlejší a preto môžeme povedať o tom, že je pažravý.

Málokto vám povie skutočnú pravdu o bígloch ale napriek tomu, že vypadá ako psík na maznanie, je veľmi inteligentný a sebavedomý.Presne preto potrebuje mať skúsenejšieho psovoda.Treba venovať čas výcviku. Bígel nieje psom od ktorého by sme nevedeli čo môžeme čakať ale je to psík, ktorý keď vie čo chce dokáže prepnúť mód dominantného psa a v prípade, že nás neberie ako alfa-samca môžeme mať celkom problém. Netreba sa preto nechať učarovať smutnými očami a dovoliť a dať mu všetko po čom on túži ale treba ostať asertívnym a ukázať mu kto sa musí podriadiť.  Tým, že ide o veľmi inteligentné plemeno s výcvikom nebýva problém no je potrebná dôslednosť a pri správnej výchove získate parťáka na celý život. 

 

Vzhľad plemena bígl 

 

Výška v kohútiku sučky je 33 cm 

Výška v kohútiku psa je do 43 cm 

Hmotnosť sa pohybuje od 8 do 14 kg  

 

Je to psík kompaktné stavaný. Má silné hrubé kosti. Hlavu má hrubú, mohutnú a nemá žiadne vrásky. Nos má byť dobre pigmentovany a uhľovo čierny, u bledších psov kde je pigmentácia slabšia je dovolené aby bol bledší. Oči majú veľké a okrúhle a mávajú tmavohnedú alebo orieškovú farbu. Uši sú dlhé a na koncoch guľaté a nízko nasadené. Sú preklopené dopredu smerujú tesne k lícam. Disponuje hlbokým hrudníkom a rovným chrbtom.  Chvost je nasadený vysoko a veselo nesený. Bígl má krátku srsť , ktorá je však hustá. Povolené sú všetky farby s výnimkou pečeňovo hnedej. Najčastejšie môžeme vidieť čierno-hnedo-biele alebo žlto-biele. Pričom ide o odtiene žltej a až tmavočervenej. Výchova bígla 

 

Je to inteligentný pes a je potrebné mu zamestnávať neustále telo aj mysel. Bígel miluje hry všeho druhu aj tie kde musí premýšľať a aj tie ktoré si vyžadujú hlavne pohyb. Preto je vhodný aj na agility alebo dlhé prechádzky. Bígel je spokojný vtedy, keď sa niečo deje dokonca by a dalo povedať, že je zážitkovým psom.

Bígel je vždy rád v centre diania. Plemeno je vhodné najmä pre aktívnejších ľudí. V rodine s detmi sa cíti veľmi dobre, pretože deti sa mu venujú a robia sním bláznovstvá ale treba vždy dbať nato aby neboli bez dozoru.  Miluje aportovanie. Napriek tomu, že v celkovom aspekte je zajac pre tohto psíka ťažkou korisťou z hľadiska hmotnosti , vždy keď zacíti príležitosť na lov skočí po nej a to doslova. Preto je vhodné vo voľnej prírode venčiť ho na vodítku. Takisto sa nezvykne báť ani vody.

Tak isto našiel bígl využitie ako terapeutický pes a to vďaka svojej jemnej a milej povahe.Vďaka nej však boli bohužiaľ často krát používané aj ako pokusné zvieratá. Toto plemeno je jedným z najviac používaných plemien na vedecké účely. V 80 rokoch bol bígel vďaka svojmu skvelému čuchu používaný pri hľadaní ilegálne dovážaných potravinách, rastlinách a zvieratach, ktoré sa ľudia snažili prepašovať cez hranice USA. Zdravie plemena Bígl 

 

Rovnako ako každý chovaný pes aj bígl mal v cielenom chove svoje nevýhody. Taktiež získali svoje predispozície na genetické choroby. Vďaka svojej zaoblenej stavbe tela ich často postihujú vyskočené platničky a nadváha a k nej sa zvykne pridávať ešte meningitídna artritída, ktorú nazývajú tiež beagle pain syndrome. Toto pomerne častejšie zápalové ochorenie miechy má za následok dlhodobú liečbu antibiotikami. Príčina nie je známa. Tak isto sa často vyskytuje takzvaný Hound-atacie nazývaná inak ako degeneratívna myelopatia. Ide o neurologické ochorenie kedy ide o zápal miechy a s ním spojeného šedého tkaniva v mozgovom kmeni , čo má za následok problém pohybového aparátu a hrozí úplne ochrnutie. 

Problém s okrúhlymi očami sa nevyhýba ani bíglom , z chorôb ich zvykne postihovať napríklad : 
  1. glaukóm 
  2. dystrofia rohovky
  3. retina-atrópia 

 

Bígel sa dožíva priemerne od 12 - 15 rokov.

 

Starostlivosť o bígla 

 

Visiace uši bígla sú perfektnou pôdou na ušné ochorenia. Sekrét alebo špinky z prostredia ako sú napríklad stebla trávy, osiny a podobne spôsobujú bolestivé zápaly. Ako doma sú u psa v ušiach aj roztoče a rôzny hmyz. Na prvý pohľad si vieme všimnúť problém s ušami tak, že psík trasie hlavou alebo ju na naklonenú na jednu stranu.

 

Oči sú taktiež miesto, ktorým sa choroba nevyhýba a je potrebné venovať im značnú časť starostlivosti. Je veľmi dobré mať v domácej psej lekárničke Borovú vodu alebo vlhčené obrúsky určené na okolie očí a pravidelne aspoň 1x do týždňa uši čistiť. 

 

Srsť by sa mala vyčesávať aspoň 1x týždenne. 

 

Kŕmenie bígla 

 

Bígl ako psík, ktorý sa rád naháňa a loví má naozaj veľký apetít. Ak máme doma viacej psíkov, býva zvykom , že sa nasýti len ten, ktorý je prvý pri miske. Bígl nemá dno a dokáže sa prejesť. Preto je vhodné pri kŕmení byť pri nich a usmerňovať ich. Tak isto je potrebné dávať pozor na prejedanie bígl má sklon k nadváhe. Nadváha potom zaťažuje platničky a aj kĺby. Presne toto je dôvod prečo bígl trpí na vyskočené platničky.

Najlepším spôsobom ako tomu predchádzať je presna kŕmna dávka a dostatok pohybu. Treba dávať pozor hlavne na odmeňovanie psíka, keďže bude na nás hrať smutné oči a my mu budeme dávať pamlsky treba ich odrátať od dennej dávky kŕmenia.

Správna strava je základom zdravého a dlhého života. Dôležité je zostaviť kŕmnu dávku podľa záťaže v akej psíka máme. Granule s vysokým obsahom mäsa a menším podielom tuku sú ideálne pre toto plemeno. Tak isto je dôležité zaobstarať si kĺbovú výživu aby sme eliminovali riziko ochorení chrupaviek a kĺbov.