Psí zrak - ako vidí pes?

Zrak je pre psov, rovnako ako pre ľudí, dôležitým zmyslom, aj keď v porovnaní s človekom ho využívajú trochu inak. Ako teda psy vidia svet okolo seba? Aké farby rozpoznávajú a ako dobre vidia v tme? A aký vplyv má ich zrakové vnímanie na výber hračiek? V tomto článku sa dozviete všetko dôležité o zraku vášho psíka.

pexels-ilargian-faus-1629777 (1)

 

Ako vidí pes farby?

Dlho sa verilo, že psy sú úplne farboslepí a vidia svet len v odtieňoch šedej. Vedecké štúdie však ukázali, že to nie je pravda. Psy skutočne vidia farby, ale ich spektrum je obmedzenejšie ako u ľudí. Psy sú schopní rozlišovať niektoré farby, predovšetkým modrú a žltú. Naopak červené a zelené odtiene im môžu splývať a nie sú pre nich také rozpoznateľné.

 

Je pes farboslepý?

Pes teda nie je úplne farboslepý, ale vidí obmedzený rozsah farieb. Toto obmedzenie vo vnímaní farieb u psov je dané špecifickým usporiadaním fotoreceptorov v ich očiach, kde prevládajú tyčinky citlivé na svetlo a intenzitu, zatiaľ čo čapíky, ktoré detegujú farby, sú menej rozvinuté a obmedzené na dva typy namiesto troch, aké majú ľudia.

Ako vidí pes v tme?

Psí zrak v tme je oveľa lepší ako ten ľudský. Vďaka vyššie spomínanému usporiadaniu tyčiniek sú psy mimoriadne citliví na pohyb a majú lepšiu schopnosť vidieť v zlých svetelných podmienkach, čo zdôrazňuje ich prispôsobenie na lov a nočnú aktivitu. Ďalej majú psy za sietnicou špeciálnu odrazovú vrstvu zvanú tapetum lucidum, ktorá funguje ako akési zrkadlo a zvyšuje schopnosť vidieť v tme tým, že odrazí svetlo späť cez sietnicu.

 

pexels-catherine-sheila-2409098 (1)

 

Ako ostrý zrak má pes?

Hoci psy vidia v tme lepšie ako ľudia, ich schopnosť vidieť na diaľku ostrejšie detaily nie je tak výrazná, čiastočne kvôli menšiemu počtu čapíkov, ktoré sprostredkovávajú farebné videnie a detailné rozlíšenie. Odhaduje sa, že psí zrak je zhruba 20/75, čo znamená, že to, čo človek vidí jasne na vzdialenosť 75 stôp, vidí pes ostro až z 20 stôp. Táto nižšia rozlišovacia schopnosť je vyvážená lepším periférnym videním, ktoré umožňuje psom detegovať pohyb efektívnejšie ako ľudia, a je doplnená o tapetum lucidum, odrazovú vrstvu za sietnicou, ktorá zosilňuje dostupné svetlo a zlepšuje videnie v šere. Tieto adaptácie im pomáhajú byť vynikajúcimi lovcami aj v zlých svetelných podmienkach.

Psí zrak a hračky

Pri výbere hračiek pre psov je dôležité uprednostniť farby, ktoré sú pre nich ľahko rozpoznateľné, ako sú modrá a žltá, čo podporí ich záujem a interakciu s nimi.  Hračky v týchto farbách môžu byť pre psov atraktívnejšie a lepšie viditeľné, zatiaľ čo červené a zelené môžu vo vonkajšom prostredí splývať s pozadím. Okrem farby je vhodné zvážiť aj tvar a textúru hračiek, aby sa zvýšila ich príťažlivosť a podporila hravosť psa.

 

pexels-olavi-anttila-12810455 (1)

 

Vďaka lepšiemu pochopeniu psieho zraku vieme, ako naše psy vnímajú svet okolo seba, a tak môžeme prispôsobiť ich prostredie a aktivity tak, aby im boli čo najpríjemnejšie a zaujímavejšie. Napríklad pri hraní a cvičení vonku je dobré voliť miesta, kde budú hračky pre psa dobre viditeľné, čo môže zvýšiť jeho záujem o hru a podporiť jeho aktivitu. Rovnako pri výcviku je možné využiť poznatky o psom vnímaní farieb k lepšiemu vizuálnemu spojeniu medzi povelom a predmetom cvičenia.

Je dôležité si uvedomiť, že každý pes je jedinečný a jeho zrakové schopnosti sa môžu líšiť nielen medzi plemenami, ale aj medzi jednotlivcami. Niektoré psy môžu mať prirodzene lepší zrak ako iné, čo môže byť dôsledkom genetiky, veku alebo zdravotného stavu. Preto je vhodné sledovať, ako váš pes reaguje na rôzne farby a situácie a podľa toho prispôsobiť hračky a aktivity, ktoré pre neho plánujete.

Okrem výberu vhodných hračiek je tiež dôležité pravidelne kontrolovať zdravie očí vášho psa. Známky ako sú začervenanie, výtok, zakalené oči alebo zdanlivé problémy so zrakom by mali byť dôvodom pre návštevu veterinára. Prevencia a včasná liečba môžu predísť mnohým zrakovým problémom a pomôžu zaistiť, že váš pes bude môcť svet okolo seba vidieť čo najjasnejšie.