Bostonský teriér - kompletný prehľad o plemene

Bostonský teriér

FCI skupina 3Pôvod plemena 

 

Narozdiel od iných plemien je pôvod Bostona celkom dobre známy. Pôvod mu začína v Amerike. Výsledok kríženia anglického buldoga a bieleho anglického teriéra. Pričom neskôr bol pridaný aj francúzsky buldoček. Za vznik plemena zodpovedajú robotníci z okolia Bostonu, ktorý sa pustili do kríženia psov v roku 1870. Prvoradým zámerom bolo vyšľachtiť psa vhodného na psie zápasy a výsledkom bola nová psia rasa. Paradox je, že ako bojovník boston nebol úspešný a preto bol nahradený oveľa úspešnejším stafordshirskym bulterierom. Plemeno zo začiatku nemalo názov a bolo označované rôznymi menami. Medzi najčastejšie sa používalo Roundheads, Americký teriér,Bostonský buldog. V roku 1889 niekoľko majiteľov bostona založilo v Amerike klub a nazvali ho klub Amerického Bull terriera. To vzbudilo negatívne reakcie u chovateľov buldogov a bulterierov. Na základe týchto protestov bol v roku 1891 názov plemena zmenený na Bostonský teriér. Boston sa stal obľúbeným spoločenským plemenom a jeho popularita trvá dodnes. Povaha plemena 

 

Je veľmi priateľský pes, ktorý miluje ľudí a to najmä svojho pána. K svojmu pánovi je veľmi citlivý a doslova dychtivo sa snaží ho potešiť. Deti miluje a je ich parťákom do pohody aj nepohody. V interiéri sa správa pokojne ale pokiaľ mu dáte impulz na hru bude hravý a drzý. Zbytočne nešteká a preto je vhodným psom aj do mestských bytov.

Výcvik nieje náročný no občas sa u bostona môže vyskytnúť tvrdohlavosť.Je však veľmi inteligentný a rýchlo sa učí nove povely. Boston je citlivý pes a preto na neho nesmiete byť hrubý a výcvik by mal prebiehať hlavne s pozitívnou metódou pomocou pochvál a odmien. Niektorí psy môžu byť agresívny voči iným psom a to najmä v prípade, že si myslia o tom že ich napádajú alebo narúšajú ich teritórium. Vzhľad plemena 

 

Boston je malý a svalnatý pes. Má krátku čiernu srsť s bielymi znakmi. Vzorom pripomínaju ako keby mal oblečený smoking. Presne vďaka tomu získal prezývku americký gantleman. Hlava je krátka a široká. Proporčne je vyvážený. oči sú veľké tmavé a guľaté s bystrím výrazom, ktorý prezrádza jeho inteligenciu už na prvý pohľad. Uši sú netopierie alebo vztýčené. Hrudník je hlboký s dobre klenutými rebrami. Končatiny sú svalnaté a nasadené ďaleko od seba. Chvost je krátky. Plemeno v kohútiku dosahuje výšku 38 až 43 cm pričom váha dospelého jedinca sa pohybuje medzi 6,5 až 11,5 kg. 

 

Zdravie plemena

 

Tak ako je toto plemeno úžasne voči svojím majiteľom , tak isto m aj množstvo ochorení , ktoré nás vedia potrápiť .

Je dôležité si tie najčastejšie spomenúť.

  • Brachycefalický syndróm
  • Dysplázia bedrových kĺbov
  • Ochorenia chrbtice
  • Potravinové alergie
  • Očné ochorenia
  • Dermatitída
  • Urolizázia

V lete často problém s prehrievaním. Ochladzovanie psík , ktorý sa prehreje je najlepšie vlhkou utierkou od labiek až po slabiny. Odporúča sa psíka nechať postaviť do vane s vodou. Hlavne v lete treba dbať nato aby mal svoje chladné miesto v tieni s dostatkom vody. Odporúčame chladiace podložky.

Už príhod bostona podobne ako francúzskeho buldočka na tento svet je zložitým.  V 80% prípadoch nie sú schopný samostatnej reprodukcie ale musia sa umelo oplodniť , tzv. inseminovať. Rodia prevažne cisárskym rezom, keďže hlava je pomerne veľká a neprešla by panvou a mohol by sa pri pôrode zaseknúť v pôrodných cestách. Čo by mohlo mať fatálne následky.Starostlivosť 

 

Bostonnepotrebuje hodiny prípravy na výstavy a starostlivosť väčšiu ako jeho pán. No pár veci , ktorým treba venovať zvýšenú pozornosť však má.

Aby sme jeho váhu a zdravie držali v optimálnej forme je treba prechádzky a hry. Na prechádzky a hranie nepotrebuje veľký priestor. Je však nutné dbať nato aby sa pri hre neprehriali, to platí najmä v období horúčav. Kedy sa odporúčajú prechádzky skoro ráno alebo neskoro večer.

Boston má krátku srsť, ktorá je nenáročná na starostlivosť. Stačí mu občasné prečesanie . Bostonnepĺznu veľa no na jar a jeseň strácajú podsadu a je ju potrebné vyčesať.

Raz týždenné je potrebné vyčistiť špeciálnymi vlhčenkami záhyby na hlave , pri nošteku a tak isto sa povenovať aj ušiam.

https://www.panakei.sk/vlhcene-obrusky-pre-psov-bio/

Zvyšná starostlivosť je ako u ostatných psov.

Ako skoro každé malé plemeno je aj boston papkáč a preto treba dbať nato aby bola kŕmna dávka správne nadstavená. Majú tendenciu priberať. Toto plemeno často trpí na citlivý žalúdok a plynatosť. Či už sa rozhodnete kŕmiť suchým alebo mokrým krmivom pre bostona je podstatný vyšší podiel mäsa . My odporúčame aj z hľadiska chovateľstva krmivo Panakei . Pre šteniatko odporúčame https://www.panakei.sk/granule-pre-steniatka-ultrapremium-xs-s/ Samozrejme nie každému psíkovi sedí to isté. Medzi tip ktorý Vám môžem dať je výber krmiva , ktoré ma na prvom mieste uvedené percentá podielu masa a až potom sa môžu no nemali by sa vyskytovať obilniny.  Ak ste už našli správny tip krmiva neodporúča sa experimentovať a dávať ochutnávať iné druhy.

Dospievajúci boston dostáva papať 4 x denne pričom dospelému bostonovi stačí dať papať 2x denne. Po jedle by mal mať odpočinok aby mu neprišlo zle a povracal sa. 

Jedným z najlepších časov na kŕmenie je po prechádzke.

Na starostlivosť o zuby a sa perfektné hodia špikové kosti. Špikovou kosťou nič nepokazíte a zvykne sa dávať už šteniatkam od 6 týždňov na žuvanie.