Moskovský strážný pes - kompletný prehľad o plemene

Moskovský strážný pes 

Fci skupina 1Pôvod plemena Ide o mladé plemeno, ktoré si pre svoju vlastnú potrebu vyšlachtila sovietská armáda. Úlohou tohto plemena bolo najmú stráženie dôležitých objektov a občas sa podujali aj na záchranárských prácach. Moskovský strážný pes vznikol krížením bernardína, kaukazského ovčiaka a ruského strakatého loveckého psa. Šlachtenie tohto plemena prebiehalo v období po druhej svetovej vojne. Cielom bolo získať veľkého a nenáročného psa, kotrý bude dobre zvládateľný a zároveň ostrí. V Českej republike sa začal chovať v roku 2004. Doteraz nepatrí medzi rozšírenejšie plemená psov. Povaha plemena 

 

Svojho pána a rodinu miluje nadovšetko. Je veľmi ostražitý no zároveň priateľský a milý pes. Má skvelý vzťah k deťom. Deti si k nemu môžu dovoliť takmer všetko a on bude jemne a trpezlivo držať. Preto je táto rasa ideálnym parťákom do rodiny kde sa nachádzajú aj deti. Najlepšie sa bude cítiť v rodinnom dome s prístupom do záhrady. Bude perfektným priateľom celej rodine ale aj dokonalým strážcom, čo si patrične užije. K iným psom nieje agresívny ale skôr sa im vyhýba. Nieje priveľmi dominantný a preto je možné ho chovať aj s inými psami. Ideálne v rovnakej veľkosti.Vzhľad plemena 

 

Pri prvom pohľade na toto plemeno si všimneme jeho róbusnú stavbu tela a mocne vyvinuté svalstvo. Je to mohutný a aktívny chlpáč.

Veľkosť v kohútiku sa u psa pohybuje od 78 cm a u fenky 73 cm. Priemerná váha dospelého jedinca sa pohybuje okolo 55 kg. 

Sfarbenie srsti je: 

 1. škvrnité
 2. biele s červeným
 3. čierno červené 
 4. červeno čierne 
 5. sobolie škvrny Starostlivosť o plemeno Čo sa týka starostlivosti je moskovský strážny pes nenáročný. Jedine na čo treba dbať je jeho kožúšok, ktorý je hustý a má dlhú srsť. Je potrebné ho pravidelne vyčesávať aby nesplsnatel. Preto je potrebné myslieť na pravidelne vyčesávanie. Keď sa presrsťuje je potrebné venovať srsti viac starostlivosti a ideálne je podávať aj doplnky na podporu rastu a kvalitu srsti.

Moskovský strážny pes potrebuje dostatok pohybu a pravidelne dlhé prechádzky. Je potrebné aby sme sa mu venovali po fyzickej aj psychickej stránke len vtedy budeme mať doma vyrovnaného a spokojného psa. Pravidelný pohyb je dôležitý najmä pre jeho dobrú kondíciu. Kontrola uší a oči by sa mala vykonávať ako u každého iného plemena aspoň jeden krát týždenne. Prevenciou predchádzame možným zápalom a infekciám. Zdravie plemena U moskovského strážneho psa neregistrujeme žiadne vážne genetické choroby. Predsa ale keďže ide  veľké plemeno trpia na choroby pohybového aparátu a môžu sa objaviť aj choroby srdca. Inak ide o odolného a zdravého psa. 

 

 1. dysplázia
 2. torzia
 3. triviálny problém
 4. herpesviróza
 5. ochorenie obličiek
 6. nádor

Pričom priemerná dĺžka života je 8 až 12 rokov. Kŕmenie 

 

Chovateľ je vždy nápomocný a ochotne Vám poradí s výberom granuliek a aj v prípade zmeny z pôvodných , ktoré Vám dal do štartovacieho balíčku. 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója.

 Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach . 

Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Keďže ide o veľké plemeno po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod. 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.