Kaukazský ovčiak - kompletný prehľad o plemene

Kaukazský ovčiak 

FCI skupina 

 

Pôvod plemena 

Kaukazak je veľmi starým plemenom, zmienky o ich pomáhaní chrániť stáda pastierom siahajú už viac ako 600 rokov dozadu. Chránili stáda pastierov pred vlkmi,medvedmi a samozrejme aj zlodejmi. V polovici 20. storočia sa stali vojenskými strážnými psami bývalej NDR. Odtiaľ sa potom dostali až do EU krajín a do Ameriky. Rusko určilo prvý štandard plemena. V roku 1984 uznali kaukazského ovčiaka ako samostatné plemeno. 

Pôvod plemena siaha od ZSSR až po hranice Iránu a Turecka.

 

Povaha kaukazaka

 

Ide o veľmi sebavedomé a samostatné plemeno. Ako pastiersky pes bol zvyknutý žiť celé dni vonku so svojim stádom a sám ho strážiť a i chrániť. Chlad, vietor a iné nepriaznivé počasie ho nerozhádžu. Tento nebojácny pes sa nezlakne ani boja s medveďom alebo vlkom ak si robia zálusk na stádo, ktoré chráni. Kaukazak je pes, ktorý sa nerád podriaďuje. Aj v rodinnom živote sa snažia zachovať svoju nezávislosť a dokazuje človeku, že vlastne ho nepotrebuje. Narozdiel od iných plemien, ktoré majú potrebu zavďačiť sa človeku, kaukazák ju rozhodne nemá a nepotrebuje sa ľuďom zapáčiť. Výchova tohto plemena si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, dôslednosti empatie a hlavne času. Tento pes patrí do rpk len skúsených chovateľom. 

Pod skúseným vedenim sa z neho stane verný priateľ a spoľahlivý strážca. Ak je socializovaný včas do rodinnej atmosféry a žitia v rodine v ktorej bude mať jasné úlohy, ktoré zodpovedajú jeho povahe stane sa z neho veľmi vyrovnaný, citlivý pes, ktorý nieje príliš dotieravý. Pri naozaj dobrej socializácií vychádza veľmi pekne aj s deťmi. Je dominantný tak s inými psami a mačkami nemá dobré vzťahy.

 

Výcvik kaukazáka

Napriek tomu, že kaukazák je v rámci členov rodiny pokojný a láskavý k cudzím ľuďom je nedôverčivý až odmietavý. Pri nečakaných návštevách, ktoré nám vstúpia na pozemok neohlásené je pripravený konať. Vždy je pripravený na boj a brániť svoju rodinu. Má vrodenú ochranu teritória a s tým spojený aj ochranársky inštinkt a presne toto by sme pri zaobstarani psa nemali podceňovať. Neodporúča sa výcvik pre strážne psy a ani obrana, mohlo by to mať nekontrolovateľné následky. Treba ho vychovaváť tak aby nepredstavoval hrozbu pre okolie a susedov. Je nevyhnutné mať okolo pozemku bezpecny a stabilný plot. 
Vzhľad plemena 

Už len pohľad na tohoto medveďa vzbudzuje rešpekt. Dospelý samec dosahuje výšku v kohutíku až 70 cm a môže vážiť 75 kg alebo aj viac. Samice su o niečo menšie v kohútiku dosahuju výšku 68 až 72 cm a hmotnosťou 46 až 60 kg. 

Existujú rôzne typy ovčiakov,ktoré závisia od oblasti pôvodu plemena. Napriek tomu, že dnes už sa nepripúšťa žiadne rozdelenie , typovo ich delíme na stepných a horských.

  1. stepný kaukazský ovčiak má dlhé nohy a je ľahší s krátkou srsťou 
  2. horský kaukazský ovčiak je hranatejší,mohutnejší a silnejší ako stepný 

Štandard plemena však spája tieto dva typy dohromady. Povolené sú 3 typy srsti : 

  1. dlhosrstý typ ktorý má huňatú srsť okolo krku, ktorá mu vytvára bohatú hrivu. Nohavice na zadných nohách,ktoré sú veľmi huňaté a takisto chvost bohato veje. 
  2. krátkosrstý typ sa vyskytuje najmä v stepných oblastiach a majú pomerne krátku kryciu srsť, ktorá je hustá ale netvorí tak bohatú hrivu 
  3. prechodná varianta stredne dlhá srsť je krížencom typu a a typu b. Má dlhšiu srsť, ktorá však nevytvára hrivu ani iný druh zástavíc. Tento variant je najrozšírenejší. 

Všetky 3 varianty majú hladkú a hrubú srsť s hustou podsadou. Podsada ma mať bledšiu farbu ako krycia srsť. Povolené sú svetlé odtiene sivej a rôzne hrdzavé farby. Čierna farba sa považuje za chybnú a je nežiadúca. 

 

Zdravie kaukazáka

 

Mimo krajiny pôvodu je chov tohto plemena ešte na svojich začiatkoch ale napriek tomu si našlo pár svojich priaznivcov, ktorý sa chcú venovať chovu. Snažia sa okrem exteriéru venovať aj zachovaniu zdravia plemena. Toto plemeno sa považuje za veľmi zdravé a odolné, no i napriek tomu má pár problémov ako napríklad : 

  1. dysplázia bedrových kĺbov
  2. dysplázia lakťových kĺbov
  3. klesajúce viečko
  4. vchlípene viečko 

Mali by ste venovať pozornosť genetickým testom šteňaťa a takisto aj jeho rodičov. 

 

Starostlivosť 

 

Starostlivosť venujeme najma vyčevávaniu srsti v období presrťovania. Odporúča sa vyčesávanie aspoň 1x týždenne. Ostatná starostlivosť ako zuby, uši, pazúre sa ničím nelíšia od iných plemien. Kŕmenie kaukazáka 

 

Keďže ide o veľké plemeno je potrebná správna výživa a kvalitné granule. Neverili by ste ale kaukazák konzumuje menej stravy ako by sme si mohli podľa jeho veľkosti a váhy myslieť. Tento pes bol zvyknutý na skromný život a nepotrebuje veľa jedla a dokonca mu nevadia ani dni bez jedla.

Napriek tomu, že dokáže bez jedla vydržať aj dva dni je vhodné pravidelne krmenie a to dva krát denne. Je vhodné dávať mu za odmenu alebo len tak do misky aj zeleninu a ovocie, aj keď zo začiatku to možno neocení neskôr nám bude vďačný. Je vhodné pokračovať v krmive aké dostával od chovateľa ale v prípade, že chcete zmeniť značku treba ju meniť postupne nie nárazovo. Neodporúča sa meniť krmivo často. Ide hlavne o to aby obsahovalo veľký podiel mäsa.