Bedlingtonský teriér - kompletný prehľad o plemene

Bedlingtonský teriér

FCI skupina 3Pôvod plemena Už v minulosti bol verným spoločníkom chudobnej vrstvy. Bol spoľahlivým lovcom potkanov a zajacov. Chudobný pytliaci v baníckých oblastiach ho využívali v oblasti Severného Anglicka aj v baniach. Bol spoločníkom aj drotárov, brusičov nožov, nožníc ale aj ako pes bojovník proti škodcom na štyroch nohách. Zatiaľ čo obchodníci dohadovali svoje kšefty psy zbavovali miesta, kde sa zjednávali obchody škodcov a tým zarábali ešte mince navyše pre svojich pánov.  

Ako aj u iných plemien ani bedlington sa nevyhol zneužívaniu na psích zápasoch. S tým je spojená aj neznášanlivosť voči iným psom. 

Medzi jeho predkov patrí škótsky teriér, vipet a vydrí pes. 

V roku 1820 sa začal plánovaný chov tohto plemena. 

V roku 1870 sa konala prvá výstava nového plemena v meste Bedlington. Toto plemeno sa nikdy nestalo populárnym a stále sa považuje za pomerne vzácne a malopočetné plemeno. Chov sa uberá skôr smerom spoločenského plemena ako pracovného psa. Domnievať sa môžeme aj o krížení s pudlami v niektorých líniách. 
Povaha plemena Môžeme povedať, že ide o psa ktorý je skutočne ako baránok. Je veľmi láskavý a naviazaný na svojho majiteľa. Nieje však prehnane dotieravý a už vôbec nieje náročný. K deťom je takisto veľmi priateľský a jemný. Veľmi rád sa s nimi hrá a uvedomuje si ich krehkosť.

Vonku sa však prejavuje s veľkým loveckým inštinktom a to najmä samce bývajú dominantné a nevychádzajú s inými psami a to najmä ak sa nachádzajú v ich teritóriu. Ak sa bez rozruší je ťažké ho upokojiť. K cudzím ľuďom je obozretný ale rešpektuje ich. Bedlingtonský teriér je ostražitý, temperamentný a vždy pripravený brániť svoju ľudskú svorku. Miluje spoločne aktivity so svojím pánom. Výcvik plemena Pri výcviku je potrebná dôslednosť a trpezlivosť. Keďže ide o teriéra môžete rátať s tým, že bude neustále skúšať posúvať stanovené hranice a je len na Vás ako tento jeho nátlak uistite. Dokáže ho vychovať aj začiatočník. Má veľkú vôľu učiť sa nové veci a potešiť svojho majiteľa. Dôležitá je včasná socializácia. Netreba zabúdať na jeho lovecké inštinkty a venovať sa výcviku aby bol pes zvládateľný a ovládateľný aj mimo vodítka. 

Vzhľad plemena Ide o pôvabného a svalnatého psa. Jeho hlavným charakteristickým znakom je brčkavá srsť, ktorá mu odstáva od kože.

Srsť býva v : 

  1. modrošedá
  2. pečeňová
  3. piesková

Oči bývajú sfarbené buď tmavo alebo svetlo všetko záleži od farby srsti psa. Rovnako to je aj s farbou nosu. Môže byť čierny alebo hnedý. Telo má atletickú postavu. Chvost je nízko nesený. V dospelosti dosahuje výšku v kohútiku 40 cm. Váha sa pohybuje medzi 8 až 10 kg. Zdravie plemena 

 

Plemeno má sklon k toxikóze meďou. Ide o nadmerné ukladanie medi v pečeni. Tejto chorobe sa viete vyhnúť genetickými testami. Niektoré línie psov môžu byť postihnuté aj rôznymi očnými chorobami.

Okrem týchto dvoch predispozícií je plemeno pomerne zdravé a pri dobrej starostlivosti sa môže dožiť až 14 rokov. 
Starostlivosť o plemeno Ak chceme mať pekného a zdravého psa musíme k jeho starostlivosti a potrebám pristupovať naozaj zodpovedne. Takmer vôbec neplzne. Najväčšiu časť starostlivosti zaberá srsť a jej úprava. Odporúča sa ju kefovať niekoľkokrát týždenne aby sa zabránilo jej pĺznutiu. Tak isto si vyžaduje aj pravidelný zostrih holiacim strojčekom.

Bedlingtonského teriéra by sa mali kúpať aspoň raz za mesiac. Ich srsť by mala dostať kozmetickú bombu vo forme prípravkov na srsť , kondicionérov a podobne. Nebudú proti takémuto wellnessu namietať.

Sušenie takejto srsti trvá aj 4-5 hodín a súčasne kým sušíme mali by sme aj česať. Bez častej starostlivosti sa budú robiť kudlinky ktoré budú psíkovi vadiť a môžu poškodiť pokožku. https://www.panakei.sk/sampon-revitalizacny-pre-psov/

Od malička by mali byť naučené na čistenie zubov. Majú tendenciu k tvorbe zubného kameňa.

Na zvýraznenie farby a lepší pigment odporúčame

https://www.panakei.sk/kelp-pre-psov/  

Ostatná starostlivosť sa nijak inak nelíši od ostatných plemien .

 

 

 

Kŕmenie  

K zdraviu každého psíka patrí kvalitná strava. 

  • V jedálničkuby nemali chýbať omega 3 nenasýtené mastné kyseliny , ktoré psovi spevnia zlepšia kvalitu srsti .  Omega 6 nenasýtené mastné kyseliny , ktoré pomôžu aj na jeho kĺby. Strava pre psíka by mala obsahovať aspoň 70-80% mäsa a zvyšok by mala tvoriť zelenina alebo ovocie.
  • Kvôli vyššie spomenutému problému so zubným kameňom by sa z času na čas mali dať psovi kosti, na ktorých si prečistí zuby . Rovnako si žuvaním kosti aj precvičuje sánku a čeľusť. Odporúčame špikové kosti , prípadne veľké žuvacie kosti pri ktorých nehrozí , že ich psík celé prehltne.

Ako prevenciu voči ochoreniu klbov sa odporúčajú výživové doplnky . Ideálne kĺbová výživa pre psíkov. Pohyb psa by mal byť ľahký a nemal by sa brzdiť alebo inak deformovať postrojom pozdĺž kľúčnych kostí.