LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Švajčiarský durič - kompletný prehľad o plemene

Švajčiarsky durič

FCI skupina 6. Pôvod plemena Už podla samotného názvu môžeme usúdiť, že ide o švajčiarske plemeno, ktoré bolo v minulosti používaný najmä na durenie zveri. Dneska ho pre jeho pekný vzhľad chová množstvo priaznivcov ako spoločenske plemeno. Švajčiarsky durič patrí k veľmi starým plemenám a údajne aj k najstarším v Európe. Vyplýva to z písomnosti, ktoré sa zachovali z 15. storočia. V podstate sa písomnosti zhodujú s povahou a vzhľadom dnešného švajčiara. Celkový vývoj plemena si prešiel niekoľkými zmenami. V minulosti plemeno mohla vlastniť len šľachta, ktorá ich využívala na polovačku vzhľadom na ich výborne poľovnícke vlastnosti a výbornú povahu.  Plemeno je naozaj veľmi staré a spája sa s pôvodom niekdajších keltských obyvateľov. Potomkovia sú ostatný duriči pochádzajúci z Francúzska, Španielska, Rakúska, Balkánu a Škandinávie.Vyšľachtený boli najmä k loveckým účelom. Zvládali dlho a vytrvalo hľadať aj v neprístupných terénoch. V roku 1993 bol vydaný posledný štandard pre plemeno.
Povaha plemenaSú to rýchle psy s vynikajúcim nosom, hľadajú,držia a hlásia stopu zveri. K hláseniu majú výrazný štekot. Vďaka svojmu citlivému nosu nájdu rýchlo čerstvú stopu. Okrem geneticky daných loveckých inštinktov majú danú aj dobrosrdečnú povahu. Sú oddaný svojmu pánovi, milujú jeho celú rodinu a to najmä deti. Sú ľahko cvičitelný a ovládateľný. Pri ich výcviku je potrebné použiť pozitívnú metódu nikdy nie hrubú silu. Síce niesú strážnymi psami ale vedia výborne hlásiť neohlásené návštevy a zotrvajú s tým až do príchodu majiteľa. Nie Sú agresívny ale samozrejme ak k ním iný pes bude pristupovať s dávkou dominancie až agresie neboja sa mu to opätovať. 
Starostlivosť 
Trojfarebný bielo-čierny s hnedým pálením je skutočnou ozdobou dvora. Bez problémov znášajú zimu a môžu sa celoročne chovať vonku. Samozrejme nepohrdnú ani pobytom s vami vo vašom príbytku. Jeho lovecké pudy sa dajú do určitej miery potlačiť. Je potrebné preto s výcvikom začať už u šteniatka v 3 mesiacoch. Zamerať sa na základné cviky poslušnosti a podobne. Šteniatko môžete so sebou brať aj do lesa nesmiete mu však umožniť kontakt so zverou. Je to potrebné dodržiavať do veku 15 mesiacov. Vraj ide o overený postup a pes je po jeho úspešnom zvládnutí lepšie ovládateľný. Táto rada je určená ľuďom, ktorí nechcú psíka viesť poľovným smerom. Vzhľad plemena 

 

Ide o psa strednej veľkosti. Hlava je suchá s dlhým nosom a dlhými ušami. Srsť je krátka, hladká a hustá. Na hlave a na ušiach je veľmi jemná. Sfarbenie býva : 

  1. biela s čiernymi škvrnami alebo sedlom po tele 
  2. bledé až intenzívne pálenie nad očami 

Oči sú tmavé alebo svetlo hnedé a odpovedajú sfarbeniu srsti. Sú ľahko oválné a strednej veľkosti. Uši sú nasadené pod líniou očí. Na spodnom okraji sú jemne zaokrúhlené a jemne osrstené. 

Výška v kohútiku býva u sučky 47 až 57 cm a u psa 49 až 59 cm. Zdravie a choroby 

 

Medzi častejšie choroby patria : 

  1. Dysplázia 
  2. Torzia
  3. Triviálný problém 
  4. Herpesviróza
  5. ochorenie obličiek
  6. nádor 

Priemerná dĺžka života je 8 až 12 rokov . 

 

Kŕmenie 

 

Skôr ako si prinesieme šteniatko domov musíme zabezpečiť mnoho veci okolo toho. Jednou z najdôležitejších je správna strava a správne návyky.  Chovateľ je vždy nápomocný a ochotne Vám poradí s výberom granuliek a aj v prípade zmeny z pôvodných , ktoré Vám dal do štartovacieho balíčku. 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach .

 Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Keďže ide o veľké plemeno po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod. 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.