Argentínska doga - kompletný prehľad o plemene

Argentínska doga

FCI SKUPINA 2

 

Pôvod plemena 

 

Pôvod plemena argentinskej dogy je zdokumentovaný celkom dobre, pretože ide v podstate o mladé plemeno. V roku 1928 Dr. Antonio Nores Martinez napísal prvý štandard plemena. Mimo toho, že napísal štandard plemena je aj jeho zakladateľom. Vedome krížil bojové psy s dogami. Dogy prišli na kontinent behom dobitia Južnej Ameriky Španielmi. Cieľ šľachtenia bol jasný, vytvoriť všestranného psa, ktorý by spĺňal lovecké požiadavky, zároveň bol rodinným psom, ktorý by ustrážil rodinu i jej majetok. Argentínska doba bola najprv využívaná ako lovecký pes a to najmä na lov diviakov a divokých mačiek. Argentínska doga bola pri love predurčená na zabitie lovenej zveri. Vhodná bolo ak s stráženiu stád, ktoré mohla chrániť pred nebezpečenstvom. Biela farba argentínskej dogy nieje náhodná. Biela ju má chrániť pred možnou zámenou s lovenou zverou. Dnes argentínska doga žije v rodinách presne tak ako si to Dr. Martinez prial. 

 

Povaha plemena 

 

Aj napriek tomu, že plemeno môže byť brané ako agresívne je doga veľmi odvážny, veselý a priateľský pes, Svoju silu vie dobre kontrolovať.Svoju svorku a svojho majiteľa miluje no k novým ľuďom si udržuje odstup a preto je dôležité aby pes od štenacieho veku nebol nijako podporovaný k agresívnemu správaniu. Toto plemeno má výrazne lovecké inštinkty, ktoré musíte mať ako majitelia pod kontrolou. Záhrada by mala byť zabezpečená tak aby sa nepodhrabala alebo inak nedostala von. Napriek tomu, že je skvelým strážcom skoro vôbec nešteká. Voči iným samcom býva dominantný a môže byť až neznášanlivý. Aj napriek priateľskej povahe je doga veľmi tvrdohlavý pes a pri slabšom jedincovi, ktorý ho vychováva sa snaží prevziať kontrolu a stať sa vodcom svorky. Majiteľ musí byť naozaj veľmi dôsledný. Čo môže byť vzhľadom na veľkosť dogy aj problematické. 

 

Výcvik argentínskej dogy 

 

Treba ako prvé spomenúť, že argentínska doga nepatrí do rúk začiatočníkom. Pri výcviku musíte mať pevnú ruku, pretože doga využije každú možnú skulinku vo svoj prospech. Takisto vycíti neistotu. Majiteľ musí byť prirodzenou autoritou pre psa a rešpekt si nesmie vydobíjať tým, že bude psa trestať alebo bude prehnane tvrdý. Argentína si vyžaduje naozaj dôslednú socializáciu a precízny výcvik. Toto všetko začína už u chovateľa a musí pokračovať v rovnakej miere aj u nových majiteľov. Odporúčame Vám navštevovať cvičisko pre psov, kde sa nielen bude perfektne socializovať ale pod skúsený kynológovia vám daju potrebné rady pre správnu výchovu. Ideálne je keď doga vyrastá s ďalšími psami. Tým zjistíte, že bude socializácia už v rannom veku. 

 

Vzhľad plemena 

 

Výška v kohútiku sa pohybuje od 62 do 68 cm. Touto výškou sa zaraďuje medzi veľké plemená. 

Srsť je jasne biela a krátka. Telo je mohutné,mrštné a dobre osvalené. Týmto pádom pes pôsobí atletický nie ťažkopádne. Hlava je mohutná so sklopenými ušami. V minulosti a nebudeme si klamať aj v súčasnosti sa uši kupírujú. Chvost je krátky a nasadený nízko. Chovatelia si dávajú pozor na pigmentáciu nosa a oči. Dnes sa už modré oči a ružový nos vyskytujú v chove len zriedka.

 

Zdravie plemena 

 

Ako prvý test spomenieme test sluchu, keďže ide o bieleho jedinca a častokrát sa rodia hluché je potrebné aby chovateľ testoval na BAER test svojich chovných jedincov a takisto aj narodené šteniatka. Pes môže byť jednostranne nepočujúci alebo nepočujúci vôbec. V prípade jednostrannej hluchoty pes vedie vcelku normálny život. Ak je pes obojstranne nepočujúci mal by byť vychovávaný vo svorke alebo aspoň v spoločnosti iného psa, ktorý bude jeho sprievodcom a bude Vám pomáhať s výchovou. Ďalšie možné ochorenie je dysplázia bedrového alebo lakťového kĺbu. Všeobecne veľké plemená majú predispozíciu na choroby pohybového aparátu. Ďalej je častejším ochorením choroba srdca alebo aj rakovina. 

Priemerná dĺžka života psa je 10 až 12 rokov. Starostlivosť 

 

Vyčesávanie najmä v období výmeny podsady je dôležité. Inak je starostlivosť o vzhľad plemena nenáročná. Je potrebné kontrolovať oči a uši aby ste predchádzali infekciám. 

 

Kŕmenie

 

Argentínska doga ma citlivé trávenie. Môže mať rôzne potravinové alergie. Preto je dôležité aby ste kupovali kvalitné krmivo, ktoré nebude obsahovať obilie, kukuricu, sóju, cukor. Treba dbať nato, čo je postavené v zložení na prvom mieste malo by to byť mäso a jeho podiel by mal byť vyšší než čokoľvek iné . Keďže ide o veľké plemeno mali by ste mu zadovážiť aj kĺbovú výživu už od štenacieho veku. Kŕmnú dávku je potrebné rozdeliť na viac častí. Môže nastať torzia žalúdku.