Ardénsky buviér - kompletný prehľad o plemene

Ardénský buviér

FCI skupina 1

 

Pôvod plemena

 

Ide o veľmi staré plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v Belgicku. Využívaný bol najmä na zaháňanie dobytka a s tým spojené aj pasenie stád. Rovnako dobrým bol aj strážcom. V súčasnosti ide o veľmi vzácne plemeno, ktorému hrozí vyhynutie. Jeho predkami boli flanderský bouvier a belgický ovčiak a možno aj briardam. Týmto krížením vytvorili výborného pastierskeho psa. V 40. rokoch 20. storočia bol chov tohto plemena veľmi populárny. V tejto dobe bolo niekoľko zástupcov plemena privezených do USA no neskôr však záujem o plemeno klesol a dnes sa už pomaly vytráca. 

 

Povaha plemena 

 

Ardenes je veľmi prítulný pes, ktorý svoju rodinu veľmi miluje. Nikdy nepohrdne fyzickým kontaktom so svojou ľudskou svorkou. voči cudzím ľuďom nedôverčivý. Je skvelým strážnym psom, ktorý sa nedá len tak ľahko podplatiť. Psa ktorý ma takýto predpoklad byť nedôverčivým musíte včasne a správne socializovať. Aby vám zo psa vyrástol vyrovnaný jedinec je potrebné aby už ako šteňa zažíval mnoho situácií, ktoré mu budú tvarovať jeho budúci charakter. Stretávanie s inými psami a deťmi. Ide o aktívneho psa a preto je potrebné aby ste mu venovali dostatok času. Vzhľad plemena 

 

Ardenský pastiersky pes je stredne vysoký. Výška v kohútiku dospelého jedinca je 60 cm pričom hmotnosť sa pohybuje okolo 25 kg. Hlava je väčšia ako by mala byť, keď sa pozrieme nato z hľadiska pomeru k stavbe tela. Uši sú veľké a špicaté. Nasadené su vyššie a vzpriamené. Končatiny sú dobre osvalené so správným uhlením. Srsť býva stredne dlhej dĺžky. Chvost sa zvykol kupírovať. Starostlivosť o plemeno 

 

Ideálnym miestom je dom s dvorom. Je to psík , ktorý potrebuje slobodu a preto by sa do bytu niekde v centre mesta nehodil. Ako u každého plemena ani u tohoto by šteniatka nemali chodiť po schodoch do svojho jedného roku života. Chránime tým každé jedno plemeno pred možným problémom s kĺbmi.

Pastierský pes potrebuje množstvo aktivít a veľký výbeh. Miluje každý výlet s ľuďmi na ktorý ho zoberiete. Tak isto miluje aj mentálne výzvy , tak hlavolamy pre psom su skvelým darčekom. 

Krásnu a hladkú srsť docielíme jedine pravidelným česaním ideálne je česať psa 2 až 3 x týždenne aby sme zabránili jej plstnateniu a srsť bola krásna lesklá a na pohľad zdravá. V čase kedy sa presrsťuje by sme mali venovať tejto činnosti ešte viac času a ideálne by bolo keby ich vyčesávame každý deň. 

Okrem srsti treba venovať pozornosť aj ušiam a rôznym infekciám, ktoré môžu vznikať tak isto aj oči a strihanie pazúrikov. 

 

Zdravie plemena 

 

Medzi častejšie choroby patria : 

  1. Dysplázia 
  2. Torzia
  3. Triviálný problém 
  4. Herpesviróza
  5. ochorenie obličiek
  6. nádor 

 

Kŕmenie plemena 

 

Skôr ako si prinesieme šteniatko domov musíme zabezpečiť mnoho veci okolo toho. Jednou z najdôležitejších je správna strava a správne návyky.  Chovateľ je vždy nápomocný a ochotne Vám poradí s výberom granuliek a aj v prípade zmeny z pôvodných , ktoré Vám dal do štartovacieho balíčku. 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. 

Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach . Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . 

Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.