LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Anglický toy teriér- kompletný prehľad o plemene

Angliický trpazličí terier

FCI skupina

 

Pôvod plemena

 

Ide o zmenšeninu manchester teriéra, ktorý vznikol z rovnakých predkov. Obe plemená sú potomkami staroanglického teriéra čierno-trieslovej farby. Predkom sa hovorilo black and tan terriers. Predstavitelia tohto plemena sapo prvý krát predstavili na výstave psov v roku 1873. V Anglickom kennel clube sa plemeno zapísalo  v roku 1873.  V roku 1863 bolo na výstave v Londýne prihlásených takmer 100 jedincov. Na základe rôznych hmotnostných variantov sa radia do troch veľkostných tried. Predpokladá sa, že medzi predkov patrí aj taliansky chrtík. Vďaka nemu získali elegantný vzhľad a pri love boli naozaj veľmi rýchli. Cieľom tohto kríženia bolo dosiahnuť poľovné zdatného psa, odvážneho a ostrého psa. Uplatňuje sa predovšetkým ako spoločenský pes.Povaha plemena

 

Krv teriera sa v plemene nezaprie. Je ostražitý veľmi živý a čulý. Nebýva prehnane nervózny ale nič mu neunikne. Je temperamentný ale dokáže sa prispôsobiť životnému štýlu rodiny. Je veľmi oddaný svojej ľudskej svorke. Napriek svojej malej veľkosti má veľmi dobré strážne a ochranárske vlastnosti. Vzhľad plemena 

 

Pôsobí harmonicky, elegantne a pružne. Stavba tela je kompaktná. Hlava s končatinami je v dobrom pomere a vytvára harmonické vyváženie. Hlava je dlhá a dlhá. Má úzký tvar a vyplnená je hlavne v okolí očí. Očí sú tmavé mandľovitého tvaru. Pôsobia menšie a šikmo. Uši pripomínajú plamene sviečky sú mierne špicaté a nasadené vysoko. Hrudník je úzky ale zato hlboký. Chvost sa zužuje ku špičke a je nesený tesne na úrovni chrbta. Hmotnosť sa pohybuje medzi 2,7 kg až 3,ž kg. Výška v kohútiku je ideálna ak sa pohybuje medzi 25 až 30 cm. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Chov sa odporúča celoročne v interiéroch. Srsť je nenáročná ale odporúča sa vyčesávať raz týždenne. Nielen odstránite srsť, ktorá vypadáva ale aj utužujete vzťah so psíkom.  V zime odporúčame psa obliekať. 

 

Zdravie plemena 

 

Toto plemeno ma veľmi citlivé trávenie a preto je dôležité aby mali naozaj kvalitnú stravu, ktorá sa nebude často meniť. 

Ďalším častým problémom je epilepsia , ktorá sa môže vyskytovať v rôznych formach. Vďaka liekom vie psík viesť plnohodnotný život aj s týmto ochorením. Pri psíkoch , ktorí trpia epilepsiou je potrebné aby majiteľ vedel podať prvú pomoc počas záchvatu. Ďalším častejším problémom býva alopecia. Sú to lysiny ktoré postihujú niektoré sfarbenia častejšie. Luxácia pately sa vyskytuje taktiež. 

Pri niektorej z týchto chorôb je nutné jedinca do budúcna vyradiť z chovu, keďže ide o dedičné ochorenia. 

Vďaka svojej jemnej stavbe tela a krátkej srsti sú tieto psíky náchylné na nachladnutia a preto je potrebné ich počas chladného počasie obliekať. 

 

Kŕmenie

 

Keďže ide o lemeno s citlivým trávením je veľmi potrebné zvoliť kvalitnú stravu. Vhodné sú granule , ktoré obsahujú väčší podiel mäsa a úplne najlepšie bude keď nebudú obsahovať dochucovadla a obilie a kukuricu. Vyberať by sme mali granule pre malé plemená aby nemali problém s konzumáciou.

Kŕmnu dávku je potrebné rozdeliť na viac dávok. Nie Je vhodné aby sme psom nechávali misky neustále plné. Zvoliť by sme mali určitý čas a snažiť sa vždy kŕmiť v rovnakom čase.