Kai Ken - kompletný prehľad o plemene

Kai ken 

FCI skupina 5

 

Japonský lovec pre aktívnych ľudí. Pôvod plemena 

 

Pôvod plemena nieje úplne jasný. Predpokladá sa, že medzi jeho predkov patrili japonské lovecké psy. Ich špecializácia bol lov kancov a jeleňov, ako sa hovorí aj o ostatných japonských plemenách. Faktom je, že ich domovom museli byť lesnaté japonské hory, keďže psy sa vedia perfektne pohybovať v teréne. Meno plemeno dostalo v provecií Kai na ostrove Honšú odkiaľ by malo pochádzať.

Moderné dejiny plemena sa začínajú v roku 1928 kedy vznikla Asociácia pre zachovanie japonských plemien psov. Práve táto asociácia definovala 6 tradičných japonských plemien, o ktorých rozvoj sa starajú dodnes. Japonské plemena psov majú status národné pamiatky. 

V roku 1929 bolo plemeno Kai Ken objavené neďaleko hory Fudži v provincií Kai. 

NIPPO ako organizácia, ktorá zastrešuje japonské plemena psov existuje od roku 1931 a vedie plemennú knihu a práve ona zostavila štandard plemena. Zdroje uvádzajú, že Kai sa dostalo mimo Japonska v 50. rokoch do USA. Kai je najmenej rozšírené plemeno a stretávame sa sním len zriedka. 

 

Povaha 

 

Vďaka svojej inteligentnej povahe sa veľmi rýchlo učia a tréning nieje zložitý. Je však dôležité aby ste k ním pristupovali pozitívnou metódou výcviku. Na venčenie mimo vodítka je potrebný naozaj pedantný výcvik a skôr by sme Vám to neodporúčali, pretože sa veľmi rýchlo vedia prebudiť ich lovecké inštinkty. Lov majú v krvi a lovecký inštinkt Kai je naozaj veľmi silný. Pre Kain je dôležitý pohyb a každodenné cvičenie kedy je dôležité fyzické aj psychické vyžitie psa. Je skvelým turistickým partnerom. Kvôli svojej aktívnej povahe potrebuju množstvo pozornosti. Ak ich potreby nebudu dostatočne uspokojené veľmi rýchlo si nájdu zábavku aj sami a zničia vám napríklad záhradný nábytok. 

S deťmi vychádza dobre pokiaľ je od mala socializovaný. Je prívetivým a láskavým rodinným psom. S inými zvierata vychádza dobre pokiaľ sme v šteňacom veku nepodcenili správnu socializáciu. Je však možne, že pri menších domácich miláčikoch sa v Kai prebudí inštinkt lovca. Vzhľad 

 

Ich povestná žíhaná stredne dlhá srsť sa skladá z dvoch vrstiev. Je potrebné ju udržiavať vyšesávaním vypadnutej srsti a prachu a iných nečistôt. Dvakrát ročne stratí svoju podsadu preto bude vhodné ak sa bude vyčesávať v období presrsťovania častejšie. Kai je relatívne čistotný pes, takže nebude nutn časté kúpanie. Je potrebná kontrola uší , očí a takisto aj pazúrikov. Zdravie plemena 

 

Vo všeobecnosti ide o zdravé plemeno no môžeme sa stretnúť napríklad s týmito chorobami: 

  1. luxácia pately
  2. obezita
  3. infekcie uší a očí 
  4. dysplázia bedrového kĺbu
  5. alergie
  6. záchvatyVýživa plemena 

 

Je potrebné dbať o kvalitnú stravu a správne určenie kŕmnej dávky. Nesmieme Kai prekŕmovať aby sme predchádzali obezite, ktorá by mala za následok rôzne zdravotné komplikácie. Zvoliť je vhodne granule s vysokým obsahom mäsa a pokiaľ je to možné bez obsahu obilnín, kukurice, sóje a cukru. Vhodné su taktiež rybie oleje, ktoré psovi dodajú výraznejšiu farbu a podporia organizmus.