Anglický pointer - kompletný prehľad o plemene

Anglický Pointer 

Fci skupina 7Pôvod plemena 

 

Slovo pointer sa v anglickej polovnickej reči využívalo na označenie správania psa. Medzi jedno z vysvetlení by sme mohli použiť “ to point “ ktorého význam si môžeme preložiť na slovo “ukazovať”. Ukazuje skrytú zver poľovníckym termínom vystaví ju.

Pointer je jediným predstaviteľom anglických stavačov s krátkou srsťou. Pôvod modernejších stavačov môžeme hľadať na Pyrenejskom polostrove. Španielsky typ stavača bol pôvodne robustný a bol dovezený na britské ostrovy pred rokom 1700. V tejto podobe sa však neudržal. Na portrétoch vojvodu z Kingstonu je už pointer vykreslený ako elegantný a vyvážený pes , úplne odlišný ako sa opisuje v španielskom opise.

Prvýkrát bol pointer vystavený na výstave psov v Newcastli v roku 1859. Išlo o prvú výstavu psov kde sa predviedlo 60 jedincov. Prvé poľovné skúšky usporiadali chovatelia pracovných psov v Sounthile pri Bedforde v roku 1865. Vďaka ponterom sa z lovu pernatej zveri stal šport.

 

Povaha plemena 

 

Ideo priateľského a vyrovnaného psa. Pri pohľade na neho pôsobí naozaj aristokraticky a budí dojem sily, vytrvalosti a rýchlosti. Je bezkonfliktný pracovný pes. Pri správnej socializácií býva k deťom naozaj tolerantný a ohľaduplný. Ak máte dom aj iné zvierata a najmú ak sú menšie od neho treba brať do úvahy jeho lovecké inštinkty. Vďaka svojej dobrej povahe je ľahko cvičitelný a jednoducho ovládateľný pes. Veľmi rýchlo pochopí čo od neho očakávate a do budúcna si to všetko zapamätá. Vyniká v love a takisto aj v ochrane.Pointer je veľmi citlivý pes, peto treba myslieť na pozitívnu metódu výchovy a pristupovať k nemu s láskavosťou a dôslednosťou. Vzhľad plemena pointer 

 

Pôsobí ľahkým športovo elegantným dojmom. Je kompaktný po každej stránke.

Lebka je stredna široká s výrazným stopom. Nos býva tmavý, biele jedince môžu mať ňucháč trochu svetlejší. Oči majú priateľský a žiarivý pohľad a väčšinou bývajú hnedé alebo orieškové, presne také aby zodpovedali farbe srsti. Pointer ma uši nasadení vysoko a sú stredne dlhé zašpicatené a priliehajú k hlave. Chvost je stredne dlhý.Pokrytý je hustou srsťou a nesený na úrovni chrbta. 

Srsť je jemná, krátka hladká s výrazným leskom. Pointer sa zvyčajne vyskytuje v citrónovo žltej farbe s kombináciou bielej, takisto sa môže vyskytovať aj v oranžovej alebo jantarovo hnedej vždy s kombináciou bielej. Do štandardu zapadajú aj jednofarebné a trojfarebné jedince plemena. 

Výška v kohútiku býva niečo cez 60 cm a jeho hmotnosť môže dosiahnuť 20 až 25 kg. 

Zdravie 

 

Aj keď ide o pomerne zdravé plemeno aj u pointerov sa môže objaviť : 

  1. dysplázia bedrových kĺbov
  2. dysplázia lakťových kĺbov
  3. atrofia sietnice 
  4. epilepsia
  5. alergie
  6. Addisonova choroba 

Biele jedince môžu mať problém aj s hluchotou preto sa odporúča podstúpiť BAER test sluchu . Výcvik plemena 

 

Napriek svojej vyrovnanej a priateľskej povahe je potrebne venovať psovi aspoň základný výcvik. Najlepšie výsledky sním dosiahne človek, ktorý už mal skúsenosť so psami. Základnou požiadavkou je dostatok pohybu, veľa dlhých prechádzok alebo aj spoločne jazdy na bicykli. Z kynologických športov sa hodí na pahćhové práce, agility alebo frisbee. Najde sa aj pointer, ktorý úspešne absolvuje canisterapeutický výcvik. Kŕmenie plemena 

 

Kvalitná a vyvážená strava je jeden z najdôležitejších predpokladov na dlhý a zdravý život psa. Najmä u psov, ktorých su vo vývoji je strava veľmi dôležitá. Je potrebné zaobstarať psovi kvalitné granule s vysokým obsahom mäsa. Kŕmnu dávku treba upravovať podľa toho ako nám pes prosperuje a čo s ním planujeme robiť. Či budeme mať psa na pracovnú líniu alebo na výstavnú. Starostlivosť o plemeno 

 

Srsť nevyžaduje špeciálnu mieru starostlvosti postačí však pravidelné česanie v intervaloch jeden krát do týždňa. Odporúča sa aby pes odpočíval na mäkkom povrchu aby sme predchadzali otlakom na hrudi alebo lakťoch. 

Na pohyb je náročnejší a preto je vhodný pre aktívnejších ľudí, ktorý na neho budú mať dostatok času. Pointer miluje pohyb a prechádzky a takisto sa sním môžete venovať aj agility a iným športom. Keďže je to pes, ktorý nosil zver miluje aportovanie. Počas zimného obdobia sa zvykol využívať aj na ťahanie sani, takže ho môžete zapriahnúť a hor sa s deťmi na sánkovačku. 

Priemerná dĺžka života je 13 až 15 rokov.