Komondor-kompletný prehľad o plemene

Komondor 

Fci skupina 1

 

Pôvod plemena 

 

Pôvod tohto plemena siaha až do Ázie. Odkiaľ prišli v 9.storočí s národom Maďarov na územie Maďarska, ktoré sa dnes považuje za ich krajinu pôvodu. Používali ho na stráženie dobytku pred vlkmi, pričom komondor ich statočne chránil. Prvá zmienka v zachovaných dokumentoch je z roku 1544.Už po stáročia boli zástupcovia tohto plemena považovaný za odvážných psov s výrazným ochranárskym inštinktom. Huňatá srsť slúži ako ochrana voči extrémnemu počasiu a prípadným zraneniam. Niekto hovorí, že ich vzhľad pripomína ovcu, čo vlka prekvapilo. Na začiatku 20.storočia vznikol prvý štandard plemena. Povaha Komondora 

 

Pôvodne pastierský strážný pes je veľmi nezávislí, samostatní a sebavedomí. Narozdiel od pastierskych psov tieto strážne pastierske psy strážia svoje stádo alebo územie samostatne. Bývajú veľmi teritoriálny a neznášajú cudzích ľudí na svojom teritóriu,mimo neho sa však správajú neutrálne. Ak si myslíme, že si ich vieme získať alebo podplatiť pamlskami tak ste na omyle. Tento pes sa neda podplatiť. Len málokedy sa hneď spriatelí s neznámymi psami. Včasná socializácia s inými psami je preto veľmi dôležitá. Toto plemeno pôsobí veľmi pokojne, no v momente kedy naruší jeho územie nezvaný hosť je okamžite pripravený chrániť si svoje stádo, pôdu alebo členov rodiny. Ak mu poskytnete dobrý domov v ktorom sa budete venovať jeho všetkým potrebám získa verného, priateľského rodinného psa.Výchova 

 

Ide o tvrdohlavého psa a tým pádom si vyžaduje skúseneho majiteľa, ktorý toto plemeno dokáže vycvičiť s odbornosťou a dostatočnou empatiou. Nemôžeme očakávať bezpodmienečnú poslušnosť. Len keď si toto všetko uvedomujeme sa pes ochotne podriadi. Povely plní rád ale len v prípade, že ich sám považuje za zmysluplné. Najlepší základný kameň osadíme vtedy, keď budeme psa vychovávať s pozitívnou metodou, včasne socializovať už od štenacieho veku ešte v chove chovateľa. Škola pre psov a rôzne výcvikové organizácie su skvelým doplnkom k výcviku, kde sa pes bude takisto socializovať s rôznymi plemenami psov. Treba mať však na pamäti, že vývoj komondora trvá dlhšie a povahovo dospieva až niekedy v troch rokoch. 

 

Nemá výraznú potrebu pohybu, ale s radosťou vás bude sprevádzať na Vašich prechádzkách a turistike. Jeho najobľúbenejšou činnosťou je stráženie domu a robí to rád sám. Psie športy toto plemeno moc nenadchnú. Najmä preto, že väčšina športov su pre ne obtiažne vzhľadom nato akú huňatú srsť majú a ich veľkosť ich taktiež obmedzuje. Najšťastnejší bude v rodinnom dome, kde bude môcť strážiť pozemok a bude mať dostatok pozornosti od rodiny. Nevyžaduje si program stačí mu, že bude na dvore s vami. Najmä počas teplých dní je potrebné dávať pozor na prehriatie a dopriať mu odpočinok v chlade s dostatkom tekutín. Prechádzky je potrebné odložiť na ranné alebo večerné hodiny, kedy nieje ešte také teplo. Zdravie plemena 

 

Pri výbere šteniatka z chovateľskej stanice sa uistite, či chovateľ testuje svoje chovné psy na predispozičné ochorenia. Ako väčšina väčších plemien aj komondor má k určitým chorobám sklon a to napríklad dysplázia bedrového kĺbu , torzia žalúdka. V prípade, že sa o srsť nebudete starať správne hrozia rôzne kožné ochorenia a môžu sa koži objaviť ekzémy. K ním dochádza najmä vtedy ak na srsti objavia splsnutia a ak je koža podráždená opakovaným kúpaním.

Pri dobrej starostlivosti a zdravý sa môže komondor dožiť aj viac ako 13 rokov. Starostlivosť 

 

Na začiatok treba spomenúť, že správne udržiavaný komondor nemá žiadne nevýhody kvôli svojej srsti, jeho srsť spĺňa určitú ochranu proti teplu. Okrem jej výhod je však zrejmé, že dlhý chvost býva lapačom rôznych nečistôt od kvetov až po vetvičky. Majitelia by mali srsť denne kontrolovať a zbavovať takýchto suvenírov. 

Celková starostlivosť o komondora si vyžaduje čas a zvykanie si na ňu. To však medzi Vami a psom vytvára silné puto. 

Pramene chlpov sa vytvárajú už v šteňacom veku. V žiadnom prípade by ste ho nemali ako šteniatko česať , vhodné je česanie až keď pes ukončí svoj vývoj prameňov. Pri hladkaní skôr zlepené pramene rukami oddelujte aby ste zabránili ich splsnutiu. Toto je vhodné vykonávať každodenne už od veku šteniatka. Chovateľ Vám ukáže ako na to . 

 

Starostlivosť o dredy 

 

V približne jedného roku života psa sa začínajú tvoriť takzvané dredy. Jednotlivé pramene chlpov by mali byť široké ako prst aby sa ľahko nelámali. Pozornosť venujeme najmä oblasti za ušami a na chvoste. Keď je srsť sformovaná je vhodné ju každé dva týždne ručne upravovať. V žiadnom prípade však nečesať. Srsť okolo genitálií a vnútornej strany stehien môžete zastihnúť aby sa zabránilo zašpineniu močom a výkalmi. 

 

Starostlivosť o labky a uši 

 

Pravidelne kontrolujte okrem dĺžky pazúrikov aj srsť na labkách a v prípade, že sa na nich objaví chuchvalec alebo splsnutá srsť je potrebné ju odstrihnúť aby sme predchádzali rôznym zápalom. To isté patrí ak sa chuchvalec stane v oblasti uší.Uši sa čistia prostriedkom na to určeným nie vatovými tyčinkami. 

 

Komondora najlepšie očistíte uterákom. Najmä ak vám pes zmokne. Takisto by ste mali kontrolovať po kŕmení časť okolo úst či sa tam nenachadza strava prilepená na chlpy. 

Kúpanie sa odporúča len v nevyhnutných prípadoch, keďže srsť sa suší veľmi dlho. Následne po kúpaní by sa mala srsť mazať tukom z ovčej vlny. 

 

Výzor 

 

Jeho huňatá srsť slonovinovej farby pokrýva celé telo, takže je niekedy ťažké hneď rozlíšiť predok od zadku. V kohútiku dosahuje veľkosť až 70 cm a priemerne váži 50 kg a týmto pádom budí veľmi impozantný dojem. Srsť sa skladá z hrubej krycej srsti a jej podsady. Okrem hustej srsti bývajú aj zastupitelia tohto plemena s takzvanými dredmi. Najdlhšia srsť je na zátylku, bedrách a zadnej strane stehien. Kŕmenie 

 

Pri zadovážení tohto plemena by sme mali aspoň určitý čas kým sa aklimatizuje kŕmiť krmivom aké nám dal chovateľ aby psik nemal príliš veľa zmien. 

Tak ako u všetkých väčších plemien je riziko torzie žalúdka a preto by sme mali kŕmnu dávku rozdeliť na dve časti a kŕmiť ho po fyzických aktivitách a keď vieme, že pes bude už len v kľudovom režime. 

Ideálne je podávať stravu, ktorá neobsahuje obilie. Strava s vysokým obsahom mäsa je pre psa šetrnejšia a najlepšia. Maškrty treba odrátať z dennej dávky aby nám pes nepribral. Má sklon k obezite.