Bullmastiff - kompletný prehľad o plemene

Bullmastiff

FCI skupina 2Pôvod plemena 

 

Ide o v podstate mladé plemeno a jeho pôvod sa datuje do 19. storočia. Čiže jeho história je vcelku dobre zachovaná. Narozdiel od ostatných starších plemien, ktorých kríženie trvalo dlhšie a často krát boli tieto kríženia náhodné. Bullmastiff bol chovaný od počiatku cielene. Vznikol z kríženia starého typu anglického mastifa a starého typu anglického buldoga. Anglický lovci chceli v období 19.storočia vyšľachtiť ideálneho ochranárskeho psa, ktorý by ich a jelene spoľahlivo ochránil pred pytliakmi. V 19.storočí bolo pytliactvo trestané smrťou, no napriek tomuto trestu ľudia, ktorí nemali na výber zvolili poslednú možnosť obživy aj toto. Kvôli chudobe a rastúcemu zúfalstvu pytliakov bola práca lesníka/poľovníka, ktorý mal chrániť zver jedna z najnebezpečnejších. Aby unikli pytliaci trestu smrti boli schopný aj vraždy.

Poľovníci používajú spočiatku ako svojich pomocníkov veľké lovecké plemená ako írsky vlkodav ale ten nepracoval tak ako si predstavoval. Niektoré poľovné psy ublížili pytliakom natoľko, že nastala smrť. Verejný výkon trestu sa teda nemohol vykonať. Verejne sa konali popravy z dôvodu aby odstrašili ostatných pytliakov. Z tohto dôvodu bolo na pomoc pri strážení vyšľachtiť psa, ktorý by bol silný no zároveň pokojný, odvážný a ľahko ovládateľný. Krížením mastifa cca 60% a anglického buldoga cca 40% sa zdalo, že tento cieľ by sa mohol dosiahnuť. V'’aka tomuto cielenému chovu bol vytvorený výborný strážny pes, ktorý mal všetky požadované vlastnosti. S neskorším pridaním bloodhounda sa zlepšili čuchové a tým pádom aj sledovacie vlastnosti. Prvý názov plemena znel Gamekeeper's Nightdog. 

V roku 1924 na Štedrý deň bolo plemeno bullmastiff oficiálne uznane anglickým kennel klubom. Nové meno plemena bolo výsledkom spojenia mien jeho predkov a to starého anglického mastifa a starého anglického buldoga. 

V 20. storočí sa prestal používať na ochranné účely poľovníkov a začal sa používať ako policajný pes. Vďaka svojím stopárským schopnostiam a neohrozenej povahe bol ideálnym policajným psom. V Amerika sa stal bullmastiff obľúbeným psom aj v úradoch a iných veľkých inštitúciách. 

Rovnako ako v iných krajinách sa stal veľmi rýchlo obľúbeným rodinným psom. 

 

Vzhľad mastiffa 

 

Mastiff je veľké plemeno psa, ktorý v kohútiku meria až 69 cm a hmotnosť má 60 kg. Pričom samci bývajú väčší a mohutnejší.  Napriek ich hmotnosti a veľkosti nepôsobia ťažkopádne práve naopak ich telo pôsobí silno a obratne. Tvar lebky je štvorcoví a uši na nej su posadené vysoko a sú do písmena V. Čelo v kľude je bez vrások no akonáhle ho niečo zaujme objavia sa na ňom vrásky. Tieto vrásky sa stali znakom plemena.

Farebné varianty tohto plemena sú v odtieňoch červenej,žíhanej alebo žltohnedej. Spoločnú črtu majú tmavú masku okolo papule, ktorý celkovo rozjasňuje pohľad a dopĺňa charakteristický vzhľad plemena. Jeho osvalený krk ma takmer rovnakú veľkosť ako hlava. Hrudník je široký. Na hrudníku je povolený biely znak , inde umiestnené biele znaky su už mimo štandardu FCI a sú nežiaduce. 

 

Povaha plemena 

 

Na prvý pohľad vzbudzuje rešpekt a mnohým ľuďom môže naháňať až strach. Má pozorný výraz a silnú postavu, ktorá svedčí o jeho minulosti strážcu, ktorého netreba provokovať. Našťastie bullmastiff má vysoký prah tolerantnosti a nezautočí nikdy bez predošlého útoku. Táto vlastnosť je však spojená s dobrou a včasnou socializáciou. Nieje vhodné nechávať psa “ samo rásť ,, a je potrebné sa mu venovať. Správna výchova urobí z bullmastifa dobre ovládateľného a rodinného psa, ktorého je vhodné chovať aj v rodine s deťmi. Pri hraní s deťmi si uvedomuje svoju veľkosť a správa sa k ním naozaj jemne. Je to plemeno ktoré príliš často nešteká. Vonku sa prejavuje ako energický a živý pes pričom doma sa chová ticho a v prípade neprítomnosti svojho pána veľmi rád spí. Napriek týmto pozitívnym vlastnostiam má aj svoju druhú stránku. Občas plní povely svojho pána s oneskorením a v prípade, že vyhodnotí príkaz ako zbytočný alebo proste nebude chcieť povel vykonať zachová sa tvrdohlavo. Absolútna poslušnosť u mastifa nieje. Toto plemeno sa len ťažko podriaďuje. Sú veľmi inteligentný a veľmi rýchlo vedia vyhodnotiť rôzne situácie. Svojej rodine sú si veľmi blízky a verný nech sa deje čokoľvek. Napriek tomu, že majú veľké sebavedomie vždy sa snažia ukazovať len svoju dobrú povahu, priateľskú a nesmierne láskyplnú povahu. 

K cudzím ľuďom su však spočiatku skeptický. Vďaka svojmu pozorovaciemu zmyslu vedia veľmi rýchlo vyhodnotiť zámer človeka. Veľmi rád privítal  našu návštevu ale rovnako v prípade, že príde neželaný hosť dá mu pocítiť, že nieje vítaný. Už podľa FCI štandardu plemena je odvaha a obrana proti útočníkom legendárná. Majú výrazný ochranársky inštinkt a netreba ho uňho budovať.

Vizuálne,duševne a aj fyzicky je bullmastiff veľmi dobrým strážcom. Je to fakt, ktorý ho dostal v 6. štátoch do zoznamu nebezpečných plemien. Preto si vyžaduje naozaj pedantnú socializáciu a skúseneho majiteľa aby sa prejavila jeho pokojná povaha a stal sa z neho všestranný priateľ. Neodporúča sa neskúseným chovateľom. Zdravie plemena 

 

Ide pomerne o zdravé plemeno a kladie sa veľký dôraz pri uchovnení na zdravie psa. Ako u väčšiny veľkých plemien patrí medzi najrozšírenejšie ochorenie dysplázia bedrového a lakťového kĺbu, choroby pohybového aparátu a srdcove choroby. Starostlivosť o plemeno 

 

Vďaka krátkej srsti je potrebné len občasné kefovanie aby sme sa zbavili nečistôt z vonkajších prechádzok. Aspoň jeden krát do týždňa sa odporúča kontrola uší a oči aby sme predchádzali zápalovým a infekčným ochoreniam. Takisto je potrebné kontrolovať veľkosť pazúrov, pričom pri prechádzkach si ich psík sám obrusuje treba však kontrolovať aby neboli príliš dlhé a nespôsobovali bolesť. 

 

Na pohyb nieje moc náročný noo je potrebné sa mu venovať každodenne aby bol pes spokojný. Pes ktorý je fyzicky aj mentálne stimulovaný rýchlejšie plná príkazy svojho pána. Na výcvik si zvolme cestu cez pamlsky a venujme mu pozornosť. Skvelým spôsobom vybehanie ja aportovanie. 

 

Krmenie 

 

Ide o plemeno, ktoré rýchlo rastie preto je dôležitá kvalitná strava.Odporúča sa už od štenacieho veku podávať kĺbovú výživu a túto kúru opakovať aspoň raz ročne. Zvyčajne trvá mesiac alebo dva a potom musí nasledovať pauza. Pri voľbe granúl treba myslieť na potreby psa a zvoliť granule s vysokým obsahom mäsa. Psa je potrebné kŕmiť dvakrát denne a to tak, že dennú dávku rozdelíme do dvoch častí. Podávame jedlo ráno a večer keď už so psom nebudeme robiť žiadnu aktivitu. Pri veľkom plemene hrozí torzia žalúdku.