Bloodhound- kompletný prehľad o plemene

Bloodhound 

FCI skupina 6.Pôvod plemena 

Svoje korene ma plemeno v Belgicku. Mnísi chovali tieto psy v panstve svätého Huberta a tým, že nekrížili iné plemená zanechali čistokrvnosť plemena. Niekto plemeno pozná skôr pod názvom Svätohubertský pes. Francois Hubert bol vášnivým lovcom a polovnikom, ktorý sa po svojej smrti dočkal svätočenia a stal sa patrónom lovcov a poľovníkov. Z belgicka sa plemeno rozšírilo ďalej a chované bolo predovšetkým vo francúzskych a anglických šľachtických rodinách. Po Francúzskej revolúcií nastalo pre plemeno ťažšie obdobie avšak v Anglicku tomu bolo úplne inak a plemeno si obyvatelia vážili nielen pre ich lovecké predpoklady a zručnosti ale aj pre ich schopnosť vystopovať zlodeja a pytliakov.  Neskôr v 16. storočí psov využívali na hľadanie nezvestných osôb. Môžeme povedať, že bloodhound má domovinu v Belgicku a za podobu v akej ho poznáme dnes môžeme poďakovať Angličanom. Dnes je prívetivým, oddaným spoločníkom, ktorý je výborný stopár a záchranársky pes ale aj jedinečný pomocník pri love pre poľovníkov. Povaha plemena 

 

Má láskavu povahu a nikdy nebýva agresívny. Svojho pána miluje a doslova je na ňom závislí. Občas sa u neho prejavuje jeho tvrdohlavosť a vždy si premysli či povel alebo činnosť, ktorú od neho majiteľ žiada aj vykoná. Preto je vhodné keď bude mať skúseneho majiteľa, ktorý bude zároveň empatický, citlivý ale dôsledný. Bloodhound je citlivý pes a vníma správanie majiteľa takže nieje vhodný ľuďom ktorí su nevyrovnaný alebo by mohli so psom zaobchádzať hrubo mohli by psovi napáchať nenapraviteľné citové škody. Skvelo vychádza s ľuďmi ale aj inými psami. Nieje nutné sa báť pri väčšej skupine psov, žeby práve on chcel byť dominantným lebo on by vyvolal konflikt. Je veľmi pokojný a vyrovnaný pes. 

Vzhľad plemena 

 

Veľké plemeno s vytrvalosťou a výborným čuchom. Radí sa medzi najväčšieho z duričov a sliedičov. Jeho najtypickejším znakom je impozantná veľká hlava s vysokým stopom a dlhým ňuchačom. Oči sú stredne veľké oválneho tvaru a väčšinou bývajú hnedé s melancholickým výrazom. Uši má nízko nasadené a zvesené. Svalnatý kk je pokrytý vóľnou kožou. Telo je pevné so silnými kosťami. Celé telo je dobre osvalené. Chrbát je rovný. Chvost je dlhý a nesený ako šabľa. Celé tel má pokryté jemnou kožou, ktorá ve vóľná a pružná. Na hlave robí táto vóľna koža záhyby a vrásky, ktoré su pre toto plemeno špecifické. Srsť je krátka a hustá a plní si úlohu ochrany pre nepriaznivým počasím.

Prípustné farebné varianty sú : 

  1. black and tan
  2. pečeňovo hnedá s pálením
  3. červená 

Výška suky v kohútiku dosahuje 62 cm . 

Výška psa v kohútiku dosahuje 68 cm. 

Priemerná váha v dospelosti býva v rozmedzí 40 až 54 kg. 

 

Výcvik 

 

Nieje vhodný do bytu samozrejme zvykol by si ale bližšie je pre neho žiť v rodine, ktorá vlastní rodinný dom so záhradou. Majiteľ musí psovi venovať dostatok času, pretože ako ste sa dočítali vyššie psík je naviazaný na svojho pána a to veľmi. Keďže ide o lovecké plemeno je potrebné venčiť ho na vodítku aby ste predchádzali uteku za zverou. Uprednostňuje pomalšie tempo vychadzok preto nieje moc dobrym parťákom na jogging ale zato skvelým parťákom je na pešiu turistiku. S väčšou záťažou a dlhšími túrami však počkajte do dospelosti psa aby ste nezaťažovali kosti a kĺby psíka, ktorý sa ešte stále vyvíja. Predchádzate tak riziku poškodenia pohybového aparátu. Každý pes by mal ovládať aspoň základnú poslušnosť. Najlepšie výsledky pri výcviku dosiahnete pozitívnou metódou. Pre odmeny vás poslúchne takmer vždy. Starostlivosť o plemeno 

 

Dôležitý je dostatočný pohyb. 

Starostlivosť o srsť nieje náročná. Stačí ju raz týždenne vyčesávať. Dbať by ste mali aj o zuby a ústnu hygienu, pozorovať uši a oči. Môžu v nich vznikať zápalove ochorenia. Včasným zistením viete začať liečbu už v začiatkoch. 

 

Zdravie plemena 

 

Plemeno je pomerné zdravé jeho náchylnosť spočíva s vyšším výskytom gastrointestinálnych ochorení. Medzi najčastejšie patrí torzia žalúdka.

Často sa objavujú očné,ušné a kožné ochorenia. Keďže ide o veľké plemeno nevyhýba sa mu ani ochorenie pohybového aparátu. Kde patrí dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu a iné lokálne dysplázie. Ďalej medzi častejšie ochorenia patrí rakovina, hypotyreóza. Nemusia byť primárne chorý ale jedná sa o predispozície plemena k týmto chorobám. 

 

Kŕmenie plemena 

 

Bloodhound by mal dostávať granule s vysokým obsahom proteínov a tukov. Dbať treba na správnu dennú dávku, pretože majú predispozíciu na obezitu. Vhodné je suché krmivo ale aj barf. Pri výbere krmiva dbajte na vysoký podiel mäsa. 

Správne vyvážene krmivo je veľmi dôležité. Strava by sa mala skladať najmä z mäsa. Preto je vhodné nájsť granule, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsa. Taktiež je veľmi dôležité aby strava bola pestrá a obsahovala aj zeleninu a ovocie. Obilniny, živočíšne a rastlinné vedľajšie produkty Váš pes naozaj nepotrebuje. Treba zohľadniť potreby Vášho psa a podľa nich zostaviť kŕmnu dávku. Krmnú dávku je potrebné rozdeliť do dvoch dávok. farbiar je náchylný na torziu žalúdka. Preto je dôležité po najedení dopriať psovi dostatočný odpočinok.