Miniaturný bull terrier - kompletný prehľad o plemene

Miniaturný bullterrier 

FCI skupina 3
Pôvod plemena 

 

Rovnako ako štandardný bullterier vznikol v Anglicku v 18. až 19. storočí. Predkom oboch plemien sú buldogy a teriery. Mini bull nieje v žiadnom prípade len kópiou štandardného bullterriera ale je to úplne iné plemeno, ktoré sa iné charakteristické črty.

Miník je ako samostatné plemeno chovaný viac ako 150 rokov. Mini a štandard bol občaj krížený navzájom, pričom sa používali menší štandardný bulíci. Toto kríženie bolo najmä v období prvej svetovej vojny, kedy boli v chovateľstve ťažké časy. 

V prvých rokoch vzniku bol miník chovaný najmä k lovu potkanov, myší a kun. Považoval sa za rodinného psa. V priemyselných oblastiach miníka čakal žiaľ podobný osud ako jeho veľkého brata a to boli psie zápasy. V zápasoch sa cenili predovšetkým jeho rýchlo, obratnosť a nebojácnosť. V tejto dobe sa miník nepodobal ešte na dnešného bulíka. 

Charakteristický klabonos a vajcovitá hlava vznikli až neskôr. Zaslúžil sa o ne najmä anglický obchodník so zvieratami James Hinks. Prvý výstavený jedinec, ktorý mal klabonos bol v roku 1862.

Počas prvej svetovej vojny sa počet miníkov extrémne znížil. V roku 1918 bolo dokonca plemeno miniaturného bullterriera odstránene z registrov anglickej chovateľskej organizácie. Plemeno z 98% vyhynulo. Posledný miníci boli v organizácií vedený ako štandardný bullterriery. Práve v tomto období dochádzalo ku kríženiu menších jedincov štandardného bullteriera.

Proti tomuto vývoju miníkov sa postavila skupinka anglických chovateľov a v roku 1938 založili klub miniatúrnych bullterrierov. Chviľu nato dosiahli obnovenie uznania samostatného plemena.  Konečné uznanie FCI sa dosiahlo až v roku 2011 a odvtedy je miniaturný bullterrier vedený pod číslom 3. v sekcii terrierov. 

 

Povaha miníka 

 

Napriek rôznym nazorom na miniaturného bullterriera, ide o psa, ktorý je mierumilovný a v žiadnom prípade ho nemôžeme vykreslovať ako krvilačnú beštiu. 

Miník je extrémne vyrovnaný pes plný energie. Oceniť na ňom môžeme odvahu a temperamentnú povahu. Kto zažil minibulíka pochopil, že ide o psa, ktorý vás zabaví a nebudete sa pri ňom nikdy nudiť. Pri hrách s deťmi je veľmi dobrácky a disciplinovaný, je však treba dávať pozor aby deťom nechtiac neublížil, najmä keď sa začne tešiť a robiť ich okruhy a točenie dookola. Má extremne vysoký prah bolesti a nenechá sa len tak niečím vyviesť z rovnováhy, takže mu nevadí ani keď su deti pri hrách hlučne, práve naopak vyburcuje ho to k hre. Je veľmi kontaktný a svoju rodinu miluje a veľmi rád s vami bude tráviť každú jednu minútu času. Miluje dlhé prechádzky a hry. No špičkový športovec z neho nebude. Veľmi rád s vami bude leňošiť v posteli alebo na gauči. Ako malý pes vyhľadáva  a sleduje svojho pána na každom kroku. Vyhľadáva vašu pozornosť a prejavy náklonnosti. Veľmi zle znáša samotu pretože je velmi fixovaný na ľudskú svorku. Na ignoráciu alebo odmietanie pozornosti reaguje depresívne. Od tohto malého tvrdohlavého psa nemôžete očakávať slepú poslušnosť. Bulík veľmi rád ignoruje povely. Bulík ma proste svoju vlastnú hlavu. Vzhľad mini bull terriera 

 

Ako prvé si na bulíkovi všimnete jeho vajcovitú hlavu - klábonos. Nos s čelom tvorí priamu priamku.  Má mohutnú stavbu tela , ktorá pripomína sud. Krátka, hladká a priliehavá srsť zdôrazňuje jeho proporcie. Miniaturný bulík ma stanovenú maximálnu výšku v kuhútiku a to 35,5 cm hmotnosť by mala byť kompaktná k stavbe tela. Dodnes však nájdeme množstvo miníkov, ktorý sú výškovo rozlišný. Extrémne malé ale aj vyššie jedince. Plemeno stále nieje ustálené.

Farebné varianty su rôzne ale najčastejšie sa stretávame s : 

 1. biela 
 2. čierna
 3. červená
 4. žíhaná
 5. farby vyššie spomenuté s bielymi znakmi 
 6. tricolor
 7. s pálením

Škvrny na chrbte nie sú žiaduce. 

Toto plemeno bolo vyšľachtené ako lovec a ohľad na vzhľad sa bral najmenej.
Zdravie plemena 

 

Miník je dodnes jedným zo vzácnejších plemien psov. Zdravie miniaturného bullteriera je v celku na dobrej úrovni. Ale aj napriek tomu sa musia testovať na dedičné choroby ku ktorým maju predispozície. Je veľmi dôležité aby bol chov kontrolovaný a chovatelia pristupovali k chovu zodpovedne. Pri výbere šteňata si overte, či chovné jedince sú testované a takisto aj šteniatka by mali ísť do nového domova aspoň s povinnými testami, ktoré určuje chovateľský poriadok Slovakia Bullterrier Clubu. 

U miniaturného bullteriera sa tetujú tieto ochorenia : 

 1. Test srdce: Sd - Doppler / Ss - Sono / Se -  EKG
 2. Test obličky: Ou - UPC (test pomeru proteínu a kreatínu v moči) / Os - Sono
 3. Test kĺby: P - Luxácia pately
 4. Test sluch: B - BAER
 5. Test zrak: L - PLL (genetický test primárnej luxácie šošovky)
 6. Test Lethal acrodermatitis: LA - LAD (genetický test)
 7. Test LP ( genetický test ) 

U čisto bielých jedincov je možnosť ochorenia na hluchotu vyššia, presne z tohto dôvodu je BAER test sluchu k uchovneniu jedinca povinný. Takisto sa môžete stretnúť s pojmom CARRIER - čo znamená že je bud jednostranný nosič CARRIER P/N alebo CARRIER a pes je nevhodný na chov ak sa u neho prejaví niektorá z genetických chorôb. Alebo s pojmom CLEAR a to znamená že nieje ani len nosičom niektorého z génov genetických chorôb. Chovateľ by Vám mal tieto pojmy vysvetliť a odovzdať certifikáty z testov a to minimálne PLL a BAER testy . Niektoré z testov, sa robia až keď psík dospeje a to napríklad Patella a srdce. Starostlivosť o miníka 

 

Keďže jeho srsť je krátka stačí ju občas prečesať a to najmä v období kedy sa presrsťuje. Na kúpanie sa odporúča šampón pre citlivú pokožku. Majú veľmi citlivú pokožku a to najmä v okoli hlavy, očí a labkách. Pri podráždená labiek najmä vo vlhkom období sa môžu na labkách objavovať červené flaky, kvasinky alebo iné mykotické ochorenia. Na ich zmiernenie je výborný púder alebo BAJAZIN. Pazúre je potrebne pravidelne zastrihávať.

Miník je vhodný pre rodiny, v ktorých domácnosti bude stále niekto doma. Sú extrémne orientovaný na človeka. 

Odporúča sa počas neprítomnosti majiteľa zaobstarať si klietku do ktorej sa zavriete. Ochránite tak svoj majetok ale i jeho. Bulíci su známi tým, že v samote a keď sa nudia ničia veci a zvyknú ich pojedať. 

Bulík potrebuje aspoň základný výcvik a dostatočne pevnú ruku svojho pána. Ide o veľmi tvrdohlavé plemeno. Je takisto veľmi dôležitá včasná socializácia s inými psami. Často sa stáva, že pes nevychádza s inými psami prto s tým treba rátať. Zvyčajne keď pes dospeje môže si prestať rozumieť aj so psami v domácnosti. Kŕmenie bulíka 

 

V prvom rade treba spomenúť, že bulík nám vie veľmi rýchlo pribrať. Je potrebne zadovážiť im kvalitnú stravu s vysokým obsahom mäsa a pokiaľ to je možné bez obilnín a kukurice. Kŕmime ich dvakrát denne.