Ako naučiť psa na klietku?

Klietka pre psov je téma, ktorá môže vyvolávať rôzne názory. V mnohých konverzáciách vystupuje pojem "klietka pre psa" ako niečo, kam psa zatvoríte, keď je neposlušný. Na druhej strane by sme radi tento stereotyp rozbili, pretože klietka je medzi odborníkmi na psí výcvik považovaná za užitočný výcvikový nástroj. Pomocou nej môžete napríklad naučiť šteniatka a nových psíkov vo vašej domácnosti pravidlá kde a kedy majú vykonať potrebu, alebo z nej môžete vytvoriť bezpečné útočisko pre psíka keď potrebuje mať pokoj a odpočívať, napríklad keď nie ste doma. Keď je klietka správne používaná, mnoho psov ju vníma ako svoj osobný priestor alebo „brloh“, je to pre nich príjemné miesto. Klietky sú tiež často odporúčané ako bezpečný prepravný prostriedok pri cestovaní v aute.

 

pexels-helena-lopes-1904103

Aké klietky pre psov existujú?

Klietka pre psov do bytu

Klietka pre psov do bytu poskytuje psíkovi súkromný priestor, kde sa môže cítiť bezpečne vo svojom vlastnom teritóriu. Je ideálna, keď potrebujete obmedziť pohyb psíka v domácnosti alebo keď čakáte návštevu. Vďaka svojej funkcionalite môže klietka tiež poslúžiť ako pokojné útočisko pre psa počas stresujúcich situácií, napríklad počas ohňostrojov alebo búrok, čím mu poskytne pocit bezpečia a súkromia, samozrejme neodporúčame zatvárať do klietky rozrušeného psíka, klietka má byť v takom prípade útočisko, miesto, kam pôjde rád.

 

Klietka pre psov do auta alebo cestovné klietky pre psov

Bezpečnosť pri cestovaní autom je nevyhnutná, a cestovné klietky sú navrhnuté tak, aby psa počas jazdy chránili. Tieto klietky často spĺňajú špecifické bezpečnostné štandardy a pomáhajú predísť zraneniu psa pri náhlom brzdení.

 

Výstavné klietky pre psov

Výstavné klietky sú často ľahšie a estetickejšie, navrhnuté na jednoduché prenášanie a často používané na psích výstavách pre bezpečné a pohodlné umiestnenie psov medzi súťažami.

 

the-benefits-of-crate-training-a-puppy (1)

Ako naučiť psa na klietku?

Naučiť psa na klietku vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť. Tu sú kroky, ako na to:

  1. Výber správnej klietky: Klietka by mala byť dostatočne veľká, aby sa pes mohol pohodlne postaviť, otočiť sa a ľahnúť si, ale nie príliš veľká - aby poskytovala pocit bezpečia.
  2. Správne miesto: Klietku umiestnite na pokojné miesto, kde má pes prehľad o dianí v dome, ale zároveň je mimo rušného centra.
  3. Pozitívne predstavenie klietky: Nechajte dvere klietky otvorené a umiestnite dovnútra pohodlný peliešok a obľúbené hračky.
  4. Maškrta pre motiváciu: Podnecujte psa, aby šiel do klietky za maškrtou alebo obľúbenou hračkou.
  5. Kratšie intervaly v klietke: Začnite s krátkym časovým intervalom, kedy je pes v klietke, a postupne ich predlžujte.
  6. Pochvala a odmena: Keď pes vstúpi do klietky, pochváľte ho a odmeňte, aby si spájal klietku s pozitívnymi skúsenosťami.
  7. Postupne zvyšujte dobu strávenú v klietke: Akonáhle je váš psík v pozitívnom vzťahu s klietkou, začnite zatvárať dvere na krátke časové úseky, zatiaľ čo ste doma, a postupne zvyšujte čas, ktorý v klietke trávia.

 

Pamätajte, že klietka by nikdy nemala byť používaná ako trest. Mala by byť bezpečným a pohodlným miestom, kde sa váš pes môže cítiť pokojne a bezpečne. (A tiež to môže byť príjemné útočisko aj pre vás, ak sa chcete zavrieť... napríklad pred deťmi) 😉😁