Taliansky chrtik - kompletný prehľad o plemene

Talianský chrtík 

 

Fci skupina 10

 

Pôvod plemena 

 

Patrí medzi jedno z najstarších spoločenských plemien. Dôkaz o tomto tvrdení sa nachádza už zachovaných rytinách a maľbách zo starovekého Egypta. Neskôr si svoju obľúbenosť vydobili v Grécku a Ríme. Vznikol krížením menších chrtov , ktorý neboli vhodný na lov.

Napriek tomu , že plemeno vzniklo v Egypte svoje meno dostalo na základe cesty do Európy cez Taliansko. Tam docestoval v 5. storočí pred naším letopočtom a tam aj získal veľkú mieru obľúbenosti.

Už v 15. storočí sa začali objavovať na maľbách mnohých významných umelcov a ich obľúbenosť viedla k majiteľom ako boli Stuartovci a Tudovci. Obľúbenosť malého chrtieho plemena viedla k ďaľším pokusom o minimalizovanie plemena , čo však nemalo pozitívny vplyv na ich zdravie. V roku 1890 bolo plemeno zachránené a do Československa sa prvý chrtíci dostali v 20 storočí. Pričom prvé vrhy chrtíka boli zaznamenané v 70 rokoch. 

 

Povaha Talianskeho chrtíka 

 

Ide o malého a živého psíka, ktorý nadovšetko miluje svojho pána. Zo začiatku je voči ľuďom rezervovaný a trvá mu dlhšie kým sa na človeka naviaže, akonáhle sa prelomia ľady vyžaduje si neustálu prítomnosť svojho pána a chce sním mať čo najužší možný kontakt. Pri prípadnej zmene majiteľa by si zvykal veľmi ťažko a to z dôvodu , že k cudzím ľuďom je naozaj veľmi nedôverčivý.

Má maznavú povahu ale nie je vtieravým psom. Má svoju pomyselnú hrdosť.  Ak ho necháme doma dlhšie samého môže začať ničiť veci a tým si vybíjať svoju frustráciu. Miluje hry s deťmi no však vďaka jeho krehkej stavbe tela je dôležité aby sním malé deti neboli osamote. Mohlo by dojsť k zraneniu a deti by mu mohli nechtiac ublížiť. 

 

Výchova chrtíka 

 

V prípade , že by mal žiť aj s inými psami alebo zvieratami je potrebné ich zoznámiť už v šteňacom veku. Keďže je k ostatným psom veľmi ostražitý a miestami až agresívny je dôležitá veľmi dobrá a včasná socializácia s inými zvieratami.  Pokiaľ však spolunažíva s inými psami svojej rasy , zväčša toto spolunažívanie znáša dobre a je pokojné.

Napriek svojej veľkosti je to veľmi  majetnícky a dominantný voči človeku.  Je teda potrebné jeho výchove venovať dôslednosť a dostatok času. Výchova by mala prebiehať pozitívnou metodou a mali by sme k nej pristupovať citlivo a opatrne, krikom a trestami nedocielíme nič čo by nám prinieslo osoh. V priestore domova býva pokojný no vonku sa nebojí ukázať svoju pravú chrtiu eleganciu. 

 

Vzhľad Talianského chrtíku 

 

Ide o veľmi elegantné plemeno, ktoré má štíhlu stavbu tela kvadratického tvaru.V podstate ide o zmenšeninu veľkého chrta. Celková dĺžka tela je v podstate rovnako veľká ako je výška v kohútiku. Samozrejme je tam plus mínus par cm. 

Dĺžka hlavy dosahuje približne 40% výsky v kohútiku.Je uprednostňovana čierna farba nosu a pyskov.

Oči sú veľké a výrazne , ktoré smerujú dopredu. Dúhovka je tmavo sfarbená. 

Uši sú nasadené vysoko a maju tenkú chrupavku.

Chvost je jemný a zužuje sa smerom k špičke pričom je nesený nízko.

Srsť je hodvábne jemná a jej typickou farbou je čierna,šedá a izabela vo všetkých odtieňoch. Biele sfarbenie sa toleruje len na labkách. 

 

Hmotnosť býva v dospelosti v romädzí 3,6 - 5 kg 

Výška v kohútiku sa pohybuje medzi 33 až 38 cm pričom rozhodujúcim faktorom je aj pohlavie .

Priemerná dĺžka života chrtíka býva 12 až 15 rokov života. 

Dokáže bežať až 40 km/h . 

 

Starostlivosť o Talianského chrtíka 

 

Napriek tomu , že ide o malé plemeno aj tento elegantný drobec potrebuje dostatok pohybu. Veľmi rád behá. Napriek tomu , že ide skôr o spoločenské plemeno  veľmi často sa uňho objavia lovecké inštinkty. Preto odporúčame venčenie v prírode výhradne na vodítku. Pri chladnom počasí sa chrtíkovi moc von nechce , veď nebudeme si klamať , že vtedy sa nechce ísť von z postele ani nám. Je potrebné ho obliekať pri chladnom počasí.

 

Starostlivosť o srsť 

 

Starostlivosť o srsť chrtíka nie je vôbec náročná. Medzi vlastnosť , ktorú každý psíčkar ocení patrí to, že plzne minimálne. Ale napriek tomu je vhodné ho občas vyčesať. Skvelým pomocníkom je aj gumová rukavica na česanie psíkov. Táto rasa dokonca ani nemá psí pach. 

Medzi dôležitú časť starostlivosti patrí aj strihanie pazúrikov. V prípade keď su dlhé je potrebné ich skrátiť aby nezasahovali do bruška na labkách. To je počas pohybu pre psíka veľmi nepríjemné a bolestivé. 

 

Zdravie plemena Taliansky chrtík 

 

Chrtík je pomerne zdraví a vitálne plemeno no i napriek tomu sa u neho počas svojho života môžu objaviť zdravotné komplikácie.

Toto plemeno ma veľmi citlivé trávenie a preto je dôležité aby mali naozaj kvalitnú stravu, ktorá sa nebude často meniť.

Ďalším častým problémom je epilepsia , ktorá sa môže vyskytovať v rôznych formach. Vďaka liekom vie psík viesť plnohodnotný život aj s týmto ochorením. Pri psíkoch , ktorí trpia epilepsiou je potrebné aby majiteľ vedel podať prvú pomoc počas záchvatu. Ďalším častejším problémom býva alopecia. Sú to lysiny ktoré postihujú niektoré sfarbenia častejšie. Luxácia pately sa u chrtíka vyskytuje taktiež. 

Pri niektorej z týchto chorôb je nutné jedinca do budúcna vyradiť z chovu, keďže ide o dedičné ochorenia. 

Vďaka svojej jemnej stavbe tela a krátkej srsti sú tieto psíky náchylné na nachladnutia a preto je potrebné ich počas chladného počasie obliekať. Kŕmenie Talianskych chrtíkov 

 

Keďže ide o lemeno s citlivým trávením je veľmi potrebné zvoliť kvalitnú stravu. Vhodné sú granule , ktoré obsahujú väčší podiel mäsa a úplne najlepšie bude keď nebudú obsahovať dochucovadla a obilie a kukuricu. Vyberať by sme mali granule pre malé plemená aby nemali problém s konzumáciou.

Kŕmnu dávku je potrebné rozdeliť na viac dávok. Nie Je vhodné aby sme psom nechávali misky neustále plné. Zvoliť by sme mali určitý čas a snažiť sa vždy kŕmiť v rovnakom čase.