LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Starostlivosť o psie labky

Starostlivosť o psie labky 

 

Psovi by sa mali labky chrániť celoročne ale zvýšenú starostlivosť musíme klásť v prípade chladného počasie a to najmä kvôli snehu, ľadu a kamennej soli. Počas horúcich dní kvôli povrchom ako sú chodníky, pri pešej turistike na nerovnom povrchu poranenia porezaním. 

 

Pozornosť na labky najmä: 

  • pri chladnom počasí - ľad, sneh, vlhkosť, kamenná soľ
  • pri horúčavách - horúci povrch asfalt, chodníky
  • pešia turistika na nerovnom povrchu 
  • zranenie porezaním
  • alergie 

 

Počas chladných a zasnežených dní bude Váš pes potrebovať dostatočnú ochranu labiek. Rozmrazovače snehu a ľadu môžu spôsobovať popáleniny na vankúšikoch labiek psa. Čo je pre neho veľmi bolestivé. Ak si pes olizuje labky od kamennej soli, môže to mať nepríjemné následky. Objavujú sa infekcie alebo i vredy.Mechanickému poškodeniu labiek môžete predchádzať kúpou protišmykových topánok.

V prípade, že má pes dlhú srsť a ostane mu medzi labkami sneh, môže dôjsť k omrzlinám. Navyše to spôsobuje popraskanie a suchosť labiek. Labky by ste mali ošetrovať krémom, balzamom alebo liekovou formou bezpečnou pre psa. V lekárni Vám vedia odporučiť balzam na psie labky, ktorý je vyrobený z včelieho vosku, bambuckého masla, kokosového oleja alebo klasickú vazelínu.

 

Ak je horúce počasie treba taktiež dávať pozor na labky psa. Labka sa vie rýchlo spáliť. V horúčavách je dobre absolvovať prechádzky ráno a večer, kedy nieje také teplo a vyberať zároveň pre psa chladnejší povrch ako sú trávnaté plochy, lúky, lesy a pod. Účinný je kokosový olej. 

 

Dôležité je si zapamätať:

-natierať labky príslušnou liekovou formou s obsahom kalcia, pantenolu…,

- v nepriaznivých podmienkach, ak treba, použiť topánky,

- nezabudnúť na strihanie nechtov a vystrihávanie srsti na labkách a medzi vankúšikmi.

 

 

Ako často strihať pazúre psa ?  

Je potrebné pravidelne kontrolovať pazúre Vašeho psa. Ak sú príliš dlhé môžu s zlomiť a silno krvácať. Ak sa pes zachytí pazúrom vie si ho úplne vytrhnúť. Pri škrabaní na krku si vie spôsobiť rany. Spolu s pazúrom rastú aj cievy v ňom. Čím dlhší je pazúr, tým pravdepodobnejšie je, že pri strihaní krvácajú. Od určitej dĺžky je potom náročne pazúre strihať. Pre mnoho psov je strihanie pazúrov stresujúce. No napriek tomu ak si doma neviete rady so strihaním pazúrov navštívte veterinára a ten Vám s tým pomôže. V prípade, že su pazúre moc dlhé, môže narásť až do bruška psa a to je veľmi bolestivé a môže to viesť k hnisavym opuchom a abscesom. 

 

Aké dlhé by mali byť pazúre ? 

Pazúre by sa nemali dotýkať zeme. Pri chôdzi po podlahe by ste nemali počuť hlasné klepanie. 

 

Čo potrebujete na strihanie pazúrov ? 

Aby ste vedeli ostrihať pazúre svojmu psovi potrebujete nožnice na pazúre a batériový pilník na pazúre. 

 

Ako strihať pazúre psovi ? 

  • pred strihaním sa uistite, že pes je v dobrej nálade. Počas strihania buďte uvoľnený aj vy a pokojne sa psovi prihovárajte.

  • dajte psovi povel labku 

  • pazús skráťte asi 2mm od konca žily. Nezabudnite na vlčí pazúr. Ak náhodou natrafíte na cievu, krvácanie zastavíte pomocou handričky.  Následne ranu vyčistíte.