LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Labradoodle - kompletný prehľad o plemene

Labradoodle

FCI skupina neuznanéPôvod 

 

Labradoodle sa po prvýkrát objavil na scéne v roku 1988. Wally Conron chcel vyšľachtiť psa pre Kráľovskú asociáciu ktorý by nepĺzol. Psa chcel na výcvik vodiacich psov. Na kríženie bol preto použitý labradorský retríver, ktorý sa používal na výcvik vodiaceho psa a pudla ktorý nepĺzne. Cieľom bolo zabezpečiť vodiaceho psa aj pre ľudí, ktorý trpia alergiou na srsť zvierat. Samotný Conron sa kriticky vyjadril k tomuto počinu.

Šľachtenie tohto psa malo za následok množstvo komplikácií a chorôb. Keďže mnoho ľudí za vidinou zisku začali nekontrolovateľne krížiť toto plemeno vzniklo mnoho komplikácií. V USA sa Kontinentálny kynologický klub snažil o stanovenie štandardu plemena a uznal australskeho labradoodla za samostatné plemeno. V Európe stále nieje možne kúpiť toto plemeno s rodokmeňom a z oficiálnej chovateľskej stanice. 

 

Povaha 

 

Ide o veľmi priateľské plemeno . Je však ťažké predpokladať akú povahu bude mať zrovna váš labradoodle, keďže ide o kombináciu dvoch plemien ktoré majú ešte aj úplne odlišné povahy. Takto miešané plemen bývajú často prítulné a spoločenské. Dobre vychádzajú aj s inými psami a sú veľmi dobrými rodinnými psami.Problém nastáva len vtedy ak nemajú dostatok pohybu. Pudel a aj labrador pochádzajú z poľovných plemien. 

 

Výchova 

 

Nepovedali by ste, že pudel má väčšie lovecké inštinkty ako labrador. Preto ak si všimnete, že sa u vášho labradoodla objavia skôr pudlovské črty je potrebný pečlivý výcvik a mať dokonale naučené privolanie. Pri výchove musíte byť dôsledný.Včasná socializácia je takisto veľmi dôležitá aj keď ide o takto priateľské plemeno. Ide o veľmi inteligentného a učenlivého psa. Preto je vhodný aj pre začiatočníkov. Vzhľad 

 

Existujú dva velkostné varianty psa. Stredne veľký a veľký labradoodle. Vizuálne pripomínajú plyšového medvedíka. Pre labradoodla je typická roznofarebnosť srsti. Toleruje sa takmer všetko od krémovo bielej až po čiernu farbu. To isté platí aj na štruktúru srsti a jej dĺžku . Možné sú varianty krátkosrsté a dlhosrsté, ich srsť je jemná ale býva aj drsná s kučeravou alebo hladkou srsťou. Stále nieje určený oficiálny štandard plemena. 

Priemerná dĺžka života je cca 15 rokov.

Výška v kohútiku sa pohybuje medzi 35 až 63 cm.

Hmotnosť je 20-40 kg. 

Starostlivosť 

 

Srsť každého kríženca je iná no napriek tomu majú spoločné, že sa treba o ňu príkladne starať. Srsť býva častokrát huňatá a preto by sa mala každé dva dni vyčesávať. V opačnom prípade hrozí, že začne plsnatieť.

O srsť sa môžete starať jednoducho ak má nečistoty nechať ich zaschnúť a jednoducho učesať. Ak je však nutná kúpel použite šampón pre psov s neutrálnym PH. 

Ak má chlpaté uši je potrebné venovať im pozornosť a pravidelne ich čistiť prostriedkom na uši. Rýchlo sa môžu vytvoriť rôzne zápalové ochorenia.

 

Labradoodle je pes vhodný aj do mesta i na vidiek, podmienkou je však aby mal pravidelný pohyb.Zdravie 

 

Predpokladať, že kríženci sú automatický zdravší nieje pravda. Pudel ale aj labrador môžu mať predispozície na niektoré ochorenia. 

Rodičia by mali byť vyšetrený na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov, takisto aj na progresívnu atrofiu sietnice. Kombinácia dvoch plemien s odlišnou štruktúrou srsti sa môže prejaviť rôznymi kožnými ochoreniami. Rozdielne papule môžu zapríčiniť poruchy chrupu a problém s čeľusťouKŕmenie labradoodla

 

Je potrebné zabezpečiť správne vyváženú stravu. Ktorá bude obsahovať najmä mäso. Mali by ste vylúčiť alergény ako sú kuracina, obilie, kukurica, sója, cukor a podobne. Kŕmnu dávku aj u dospelého jedinca rozdeliť do dvoch častí a podávať ju ráno a večer. .