Bordeauxská doga - kompletný prehľad o plemene

Bordeauxská Doga

 Fci skupina 2



Pôvod plemena

 

Je jedným z najstarších plemien psov vo Francúzsku. Predkov môžeme nájsť medzi alanskými psami a to najmä medzi takzvanými ťažkými diviačarmi. Písalo sa o nich už v 14. storočí v knihe o love. Túto rasu zaraďujeme medzi molossov, ktoré sú a aj boli zosobnením mohutného a svalnatého typu psa. V kynologií sa často opisujú aj ako psy podobne dogám. 

Do polovice 19. storočia bolo rozšírenie týchto dôg obmedzené na Akvitánsko v Južnom Francúzsku a severné Španielsko. Cenili si ich ako poľovné plemena ale aj ako strážnych psov. Využívali ich najmä na lov diviakov a ľuďom slúžili ako spoľahlivý ochrancovia pozemkov a majetku. Mäsiari a prepravcovia mäsa využívali toto plemeno na ochranu pred vlkmi a inými divými zvieratami počas prepravy tovaru. Ako to už býva zvykom ani toto plemeno sa nevyhlo nelegálnym psim zápasom. 

Predtým ako sa zaviedol oficiálny štandard plemena v roku 1896 ešte neexistoval jednotný vzhľad plemena. Vznikalo veľa rôznych typov. Po prvý krát bolo plemeno vystavené v roku 1863 kedy sa konala Francúzska výstava psov. 

Po svetových vojnách v 20. storočí plemeno takmer vyhynulo. Neskôr sa začalo s chovom so zvyšnými zvieratami. V roku 1954 uznali dogu ako samostatné plemeno. 



Povaha plemena 

 

Niekto bordeaux dogu nazýva aj francúzsky mastif. Jej povaha je nežná, dobromyseľná a pokojná. Svoju rodinu miluje a čas strávený sňou si naozaj užíva naplno pričom je pokojnou spoločníčkou. Má vysoký prah bolesti aj dráždivosti a zvyčajne ju nerozhodia ani hlučne deti v dome. Miluje všetkých členov svojej domácnosti. Napriek tomu, že svojou stavbou tela nato nevyzerá je naozaj veľmi pokojný a vľúdný pes, ktorý vychádza s deťmi a vždy verne stojí po boku svojej rodiny.

Povely vykonáva veľmi často podľa toho, ako ich uzná za vhodné ona sama svojou tvrdohlavou povahou. Nejde však o problémové plemeno. Samozrejme pokiaľ sa mu venuje dostatočná pozornosť pri výcviku a dostatok lásky.  Pri doge sa nemusíte báť prehnanej agresivite zvyčajne sa správajú naozaj pokojne a dokonale sa ovládajú. Prirodzene stráži svoj majetok. 

Nekontrolovateľné tešenie je u tohto plemena známe podobne ako aj u bulterierov aj Bordeauxská doga má svoju takzvanú päťminútovku kedy nekontrolovateľne behá, točí sa a skáče či vála sa po zemi až dokým sa vyčerpaná nevráti k svojmu pánovi aby sa nechala hladkať. 

 

Vzhľad plemena 

 

Široká hlava s hlbokými vráskami a nezameniteľnou mimikou sa perfektne hodí k jej svalnatemu telu. Pohyb ma sebavedomí a atletický.

Srsť je krátka, hladká a veľmi jemná. Vďaka tomu je starostlivosť o srsť jednoduchá. Farba je červenohnedá, ktorá môže siahať až do mahagónovej až po hnedo žltú farbu. Rôzne škvrny ako je biela škvrna na hrudi alebo na koncoch končatín sa povoľujú. Bordeauxská doga má hnedú alebo čiernu masku. Nesmie však siahať až po lebku. 



Zdravie plemena 

 

Napriek tomu, že sa chovatelia snažia eliminovať dedičné choroby môže sa u dogy objaviť : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. problémy so srdcom
  4. klesajúce viečko
  5. alergie
  6. zvýšene riziko pri narkóze kvôli krátkemu nosu
  7. torzia žalúdka 



Starostlivosť o plemeno 

 

Vhodná kvôli svojej veľkosti nieje do malých bytov, ale bez problémov ju môžete chovať v interiéroch, ktoré sú priestranejšie. V interiéroch sa chová jemne a veľmi pokojne. Nemá vo zvyku poškodzovať majetok majiteľa. Pokiaľ žijete v rodinnom dome doga sa poteší pobytu na záhrade. 

Na pohyb nieje náročná ale každodenne potrebuje aspoň hodinovu prechádzku.

Najmä v období rastu je dôležité aby sme psa nepreťažovali a nedošlo tým k poškodeniu vyvíjajúceho sa pohybového aparátu. Ide o veľké plemeno a zvyknú trpieť na kĺby, preto je vhodné zvoliť ako doplnok kĺbovú výživu. 

 

Starostlivosť o srsť 

 

Nieje náročná. Pravidelné kefovanie ju zbaví nečistôt a uvoľnených chlpov. Čo oceníme aj my a aj naša doga. Ak budeme o srsť pečovať pravidelne kúpanie bude až tak nutné, samozrejme ak sa naša doga vyváľa v niečom alebo bude špinavá od blata bude potrebne ju okúpať v šampóne, ktorý obsahuje neutrálne PH.Pravidelným čistením zubov zabezpečíme zdravé ďasná a zuby. Samozrejmosťou by mala byť pravidelná kontrola uší a očí aby sme odhalili prípadný zápal alebo infekcie včas. V prípade potreby strihanie pazúrikov. 

 

Krmenie dogy 

 

Bordeauxská doga je pes, ktorý Vám doslova rastie pred očami. Preto potrebuje od útleho veku kvalitnú stravu. Na strave pre toto plemeno sa naozaj neoplatí šetriť. Najmä v období rastu je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu a venovať pozornosť aj pridávaniu kĺbovej výživy, ktorou nič nepokazíte práve naopak. 

V období rastu je potrebné šteňa kŕmiť 3x denne kvalitnou stravou určenou pre obrie plemená psov. Odporúča sa pridávať aj rôzne práškové vitamíny aby bol psik v dobrej kondícii. 

Doga ako každý veľký pes je náchylná na torziu žalúdka. K jej vzniku prispieva veľké množstvo jedla, ktoré sa následne spláchne veľkou časťou vody. Preto cvičenie alebo iný pohyb po najedení je nebezpečný. Preto sa odporúča psa krmit 2x denne aj keď ide už u dospelého jedinca.