Anglický seter - kompletný prehľad o plemene

Anglický seter 

FCI skupina 7

 

Pôvod plemena 

 

Predkovia anglického setra sú dlhosrsté vtáčie psy, ktoré sa v období stredoveku používali na lov hydiny. V 19. storočí chovateľ pointerov Edward Levarack vyberal najkrajších setrov, ktorých zaraďoval do chovu. Museli spĺňať exterier ale aj silné charakterové vlastnosti. V roku 1860 predstavil prvý odchov šteniatok anglického setra.  Ide o klasického setra, ktorý svoju korisť hľadá veľmi rýchlo. Vďaka svojmu čuchu vyňuchá korisť a má ju pred očami, potom naznačí svojím postojom pri ktorom si sadne a zostane ticho sedieť. Tento postoj sa nazýva vystavovanie zveri. Presne vďaka tomuto vznikol aj názov seter - set. Poľovník vydá povel na lov, následne pes koná a vtáka vystraší aby ho poľovník mohol zamieriť.Povaha plemena 

 

Patrí k jedným z najpriateľskejších psov určených k poľovníctvu. Je veľmi láskavý,dobromyseľný a veľmi dobre vychádza aj s inými psami, zvieratami a samozrejme aj s ľuďmi. Je vhodným rodinným psom. Rodina mu musí zabezpečiť ale dostatok pohybu a rôznych aktivít. Miluje spoločnosť detí a správa sa k ním jemne a empaticky. V ich spoločnosti je veľmi trpezlivým spoločníkom. Seter je hravosťou podobný ako dieťa a preto sa s nimi veľmi radi hrajú a poletujú po dvore a venuju sa rôznym hrám. Majú radi rozruch a chcú byť v centre diania svojej rodiny. S inými psami vychádza veľmi dobre a dokonca ak má vo svojej svorke mačku, vie sa spriateliť aj sňou. Z rodinného psa sa vie mimo domu zmeniť na vášnivého lovca, ktorému nič neunikne. A to sa môže týkať aj susedovej mačky. Keď ste s ním v prírode musíte neustále myslieť na jeho lovecký inštinkt a snažiť sa ho venčiť na vodítku. 

 

Výcvik 

 

Anglický stavač je veľmi inteligentný pes a má radosť z každej nove veci, ktorú sa môže naučiť. Napriek svojej inteligencií a dobrosrdečnosti býva občas aj tvrdohlavým. Aby ste sa vyhli jeho tvrdohlavostným výkyvom treba mu jasne nadstaviť pravidlá a tým určiť mantinel veciam, ktoré si môže a nemôže dovoliť. Výnimky môže pes chápať ako vytváranie nových pravidiel. Preto ak má zákaz chodiť napríklad do postele nemôžete v jeden deň psa vziať s vami spať a v druhý deň od neho žiadať aby bol na svojom mieste. Musíte ostať dôslednými. Myslite aj nato, že pes ktorý je vyťažený sa dá ľahko trénovať. V prípade, že nemá dostatok pohybu a príležitosti na vybitie bateriek nájde si zábavu sám. Jeho výchova si vyžaduje dôslednosť ale nie však hrubosť. Anglický seter je veľmi citlivý pes. Vzhľad plemena

 

Anglický seter pôsobí dynamicky a zároveň elegantne. Samci dosahujú v kohútiku výšku 65 až 68 cm , suky môžu dosahovať výšku v kohútiku 61 až 65 cm. Zvierata, ktoré sú v pracovnej línií bývajú menšieho vzrastu. Anglický stavač váži priemerny 25 až 30 kg. Srsť je dlhá a hodvábne mäkká, je mierne zvlnená.

Farebne varianty môžete vidieť napríklad : 

  1. bielo-čierna
  2. bielo-oranžová
  3. bielo--žltá
  4. bielo-hnedá

Existujú bodkované alebo aj trojfarebné anglické setre základná farba však musí byť biela. 

 

Zdravie plemena 

 

Priemerný vek setra sa pohybuje medzi 11 až 13 rokmi. Niektorí jedinci sa dožívajú aj 15 rokov. Pri kúpe šteniatka sa uistite, či chovateľ testuje svojich psov aj geneticky a zdravotné. Zodpovedný chovateľ sa snaží minimalizovať rizika ochorení psov.

U setra je to napríklad : 

  1. hluchota
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. dysplázia lakťového kĺbu

Trpia na intoleranciu lepku a vznik kožných nádorov. Preto je vhodné zvoliť krmivo, ktoré neobsahuje lepok. Dbajte nato aby mal pes dostatok pohybu pretože je náchylný na obezitu.Čo môže mať vplyv na ochorenia pohybového aparátu. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Hodvábná srsť tohto plemena si vyžaduje pravideľné vyčesávanie. Ideálne by bolo česať ho každý deň avšak vieme, že dneska si človek ťažko nájde čas tak je vhodne sa venovať srsti aspoň 1 x týždenne.Pravidelne kontrolujte aj dĺžku pazúrov najmä u starších psov, ktorí už menej chodia na vychádzky a nemaju si ich kde prirodzene obrusovať. Ak sa pazúre nebudu brúsiť alebo strihať hrozí poranenie alebo zlomenie pazúrov, čo psovi spôsobuje bolesť. 

Mnoho majitelov začalo svojím psom čistiť zuby špeciálnou zubnou kefkou a prípravkom nato. Je to skvelou prevenciou proti zubnému kameňu a rôzným iných sekundárných chorôb. Ak chcete svojmu psovi čistiť zuby je vhodné s tým začať už od šteniatka aby si na tento rituál zvykol. 

 

Kŕmenie 

 

Toto poľovnícke plemeno potrebuje tak ako každý pes krmivo, ktoré sa skladá najmä z mäsa. Pes ma žalúdok stavaný na vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Preto by malo byť mäso hlavnou zložkou v krmení. Anglický seter je veľmi citlivý na obilie, preto by ste mali zvoliť bezlepkové varianty granúl. Koniec koncov vlk vo voľnej prírode nežerie obilie. Ideálne by bolo keby krmivo neobsahuje ani lepok, kukuricu, sóju a cukor. 

Po jedle je potrebne psovi dopriať odpočinok aby ste predchádzali torziu žalúdku, ktorá hrozí aj u tohto plemena. Ak má seter málo pohybu hrozí mu nadváha. V prípade, že uvidíte na svojom psovi tukové vankúšiky je potrebné zvážiť menšiu kŕmnu dávku a venovať mu viac času pri pohybových aktivitách