Talianský vodný pes - kompletný prehľad o plemene

Talianský vodný pes 

FCI skupina 3Pôvod plemena 

 

Prvá zmienka o plemena sa objavila okolo roku 1360 v Taliansku. Týmto pádom je považovaný za najstaršie vodno plemeno psov. Plemeno bolo vyšľachtené predovšetkým na vodné práce. Vďaka svojej huňatej srsti a plaveckým schopnostiam bol výborný na prinášanie vodnej zveri. 

Predkovia tohto plemena pochádzajú z jazerného okolia Ravenny.

Na konci 19.storočia bol vycvičený na vyhľadávanie hľuzoviek a presne k tomuto účelu sa využíva dodnes. 

 V roku 1995 bolo plemeno oficiálne uznané. 

Na územie Slovenska sa dostalo po prvý krát v roku 2003. V Českej republike toto plemeno zastrešuje klub málopočetných plemien. 

 

Povaha plemena 

 

Ide o veľmi spoločenské a vyrovnané plemeno. Je to pes na každú príležitosť. Ľudí miluje a takisto nemá problém ani s inými zvieratami a dokonca ani so psami. Pri výcviku je veľmi učenlivý no je však potrebné zvoliť skôr pozitívnu metódu ako hrubosť. V prípade hrubého správania pri výcviku sa pes uzavrie do seba. Su veľmi energicky a potrebuju veľmi veľa pohybu a využitie kde si zamestnajú aj myseľ. Majú veľmi dobre vyvinutý sluch a čuch, vďaka ktorému sa dodnes používa na vyhľadávanie hľuzoviek. Vďaka tomuto aj veľmi rád hrabe. Patrí medzi lovecké plemená takže sa u nich prejavujú aj lovecké inštinkty a je možné že pri venčení na voľno vám odbehne. Nenechá si ujsť šancu niečo prenásledovať. Medzi najväčšie lákadla je pre nich voda a neodolajú jej pri žiadnej prechádzke. Aportovanie na vode jednoznačne milujú. Taliansky vodný pes alebo inak povedané Lagotto Romagnolo je veľmi citlivý a spoločenský. Ide o vášnivého plavca, ktorý len zriedka šteká. Výchova nieje ťažká keďže je veľmi inteligentný a učenlivý pes. Vzhľad plemena 

 

Zaradiť ich môžeme medzi stredne veľké plemeno. Ich váha dosahuje 13 kg.  Stavba tela je mohutnejšia a výška podobné veľká ako samotná dĺžka tela.

Nohy sú  dlhé štíhla a svalnaté najmä preto aby sa dobre pohyboval v bahne. 

Srsť je kučeravá a zaujme vás už na prvý pohľad. Je rovnomerná po celej dĺžke tela s výnimkou hlavy.  Kožuch ma za účelom chrániť pred vodou a chladom. Sfarbenie môže byť : 

  1. jednofarebné biele 
  2. biele s oranžovým
  3. hnedé znaky 
  4. hnedý beluš 

Niektorí jedinci majú hnedú masku.

Hlavu majú pomerne mohutnú.

Uši sú stredne veľké a zvesené v tvare trojuholníka.

Oči sú väčšie a guľaté osadené ďalej od seba. Farba dúhovky môže byť okrová, oriešková až tmavo hnedá. Všetko záleží samozrejme od farby srsti. 

Výška v kohútiku je 41 až 46 cm.

Hmotnosť sa pohybuje medzi 11 až 16 kg. 

 

Starostlivosť 

 

Srsť si nevyžaduje takmer žiadnu prehnanú starostlivosť. Je však nutné ju kartáčovať a aspoň 1x do roka strihať aby nedošlo k plsnateniu. Pravidelne je nutné psíkovi strihať pazúriky, kontrolovať zvukovody a očné okolie. Prevenciou vieme predchádzať možným zápalovým ochoreniam uší a očí. 

V byte sa bude chovať kludne v prípade, že mu doprajete dostatok pohybu. Ide o energického psa, ktorý potrebuje svoj temperament vybiť. Zdravie plemena 

 

Ide v zásade o celkom zdravé plemeno. Počas života sa však pár chorôb u neho môže vyskytnúť a to napríklad : 

  1. epilepsia
  2. dysplázia bedrových kĺbov
  3. očné ochorenia

Vďaka genetickým testom však zodpovedný chovatelia vedia veľa genetickým chorobám predchádzať tým, ž chovajú na zdravých jedincoch. 

 

Kŕmenie 

 

Svojho psa udržujete v dobrej kondícií nielen pohybom ale aj stravou. Strava zohráva významnú úlohu v zdravý psa.  Druh krmiva záleží od metabolizmu psa a veku a takisto aj či je leto alebo zima a od úrovne aktivity psa. Je potrebné zvoliť kvalitné krmivo s dostatkom minerálnych látok, vitamínov a najm s vysokým podielom mäsa.