Bradáč - kompletný prehľad o plemene

Bradáče 

FCI skupina 2Pôvod plemena Aj napriek tomu, že sa bradáče delia do skupín podľa veľkostí, a každá z týchto troch skupín má iné štandardy plemena. Spoločných predkov majú pinčov. Chovali ich predovšetkým v Južnom nemecku a aj ostatných krajinách EÚ vrátane Slovenska, kde boli chovaný ako univerzálny pomocníci v stajniach pri lovení hlodavcov ale aj pri strážení príbytkov. V 80. rokoch minulého storočia došlo k rozdeleniu veľkostných čŕt.Povaha plemena 

 

Bradáče su veľmi ostražité a nič im neunikne. Ďalšie povahové črty, ktoré si na nich všimnete sú odvaha, smelosť a priebojnosť. Častokrát o nich môžeme počuť, že sú hrdé. Čo si môžete všimnúť už pri pohľade na ich ladnú chôdzu. Sú mimoriadne inteligentné. Veľmi rýchlo sa učia a tým pádom sú aj ľahko cvičiteľné. Preto je vhodný aj pre človeka, ktorý nemá skúsenosť so psami. Takisto sú veľmi nebojácne a len tak nesklopia uši a neújdu. K ľuďom sú priateľský a dobromyseľný. Vzťah k deťom majú veľmi pozitívny a vyhľadávaju ich a pobádajú k hre. Preto patria aj medzi obľúbených a vyhľadávaných rodinných psov. Rodinné prostredie kde sa mu venujete si naozaj veľmi užívajú a potrebujú množstvo pohybu a interakcie s ľuďmi. 

Bradáče sú veľmi temperamentné a bystré psy. Veľký bradáč je pokojnejší a rozvážnejší než menšie prevedenia, ktoré su práve naopak o poznanie živšie a ubrechanejšie. Majú športového ducha a agilitnú postavu. Pohybuje sa rád a potrebuje vybiť svoj temperament. Väčšinou sa dožívajú vysokého veku samozrejme ak sú v dobrej kondicií. Vzhľad plemena 

 

Ide o drsnosrstého psa. Je kompaktný štvorcového formátu. 

Hlava je mocná a pretiahnutá. Opticky hlavu zväčšujú fúzy, ktoré vyvolávajú pocit hranatosti. 

Uši sú vysoko nasadené a sklopene dopredu v tvare písmena V.

Chrbát je krátky a mierne zvažujúci s ľahko zaokrúhleným zadkom.

Chvost je vysoko nasadený a skrátený cca na 3 články.

Srsť je drôtová a hustá s typickými fúzami a výrazným obočím. 

Farba čierna, korenie a soľ. Pri malých bradáčoch aj čierno strieborná a biela.

Veľkostné varianty sú : 

 1. malý bradáč 30-35 cm v kohútiku
 2. stredný bradáč 45-50 cm v kohútiku
 3. veľký bradáč 60-70 cm v kohútiku 
Využitie bradáčov 

 

Všetky druhy bradáčov sa pokladajú za služobných psov. Môžu skladať skúšky výkonu a to aj tie najvyššie a zúčastňovať sa na všetkých súťažiach. 

Malý bradáč sa odporúča ako prvý pes pre začínajúcich kynológov. Práve výcvik tohto typu bradáča je u nás veľmi rozšírený a existujú mnohé osobitné cvičiská a aj súťaže pre malé bradáče.

Veľký bradáč sa vzhľadom na svoju veľkosť a silu hodia skôr skúsenejších kynológom, keďže nemajú až tak ľahko poddajnú povahu.

Stredné bradáče bývajú veľmi temperamentné. Odporúčajú sa ľuďom s kladným vzťahom ku športu. 

Všetky veľkostné varianty bradáčov sú veľmi dobrými strážcami. Starostlivosť o bradáča

 

Bradáč je nenáročný pes na priestor a bývanie. Môžete ho chovať celoročne vonku alebo aj s vami v dome. Na bežnú starostlivosť nieje náročný taktiež. Ich srsť je však potrebné 3-4 x ročne trímovať, pretože bez úpravy srsti veľmi rýchlo strácajú svoju eleganciu. Každý bradáč potrebuje dôslednú výchovu a výcvik už v rannom veku pretože ak podcenite socializáciu v šteňacom veku môžu nastať problémy s privolaním alebo konflikty s inými psami. Učia sa ochotne a veľmi rýchlo. Zdravie 

 

Bradáče patria pomerne medzi zdravé plemená a netrpí nejak vo zvýšenej forme na genetické ochorenia. Sú však ochorenia, ktoré sa môžu u nich počas života vyskytnúť. Vyskytuje sa : 

 1.  dysplázia bedrového kĺbu
 2.  dysplázia lakťového kĺbu
 3.  šedý zákal
 4.  autoimunitné ochorenia
 5.  spinocelulárny karcinóm
 6.  rakovina pečene
 7.  ochorenie srdca
 8.  Von Willebrandovho choroba
 9.  torzia žalúdkuKŕmenie 

 

U veľkého bradáča tak ako aj inch veľkých plemien dochádza k rýchlemu rastu a s tým su spojené aj rôzne komplikácie. Je potrebné aby ste správne nastaviť krmnú dávku a zadovážili si granule s nižším obsahom bielkovín. Odporúčame taktiež kĺbovú výživu. 

Ostatne druhy bradáčov niesu tak nachýlne na rýchli rast preto j vhodné zvoliť hlavne vysoko kvalitné granule s vysokým obsahom mäsa.