LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Bergamský ovčiak - kompletný prehľad o plemene

Bergamský ovčiak

FCI skupina 1.
Pôvod plemena Plemeno pracovalo v horách Bergama ešte dávno pred vznikom Rímskej ríše. Dodnes sa využíva ako pracovný pes a to najmä na usmerňovanie stád oviec. Medzi jeho predkov pravdepodobne patria briard ale aj iné ovčiarske plemená pre ktoré bola 2.svetová vojna likvidačná. Neunikol tomu ani bergamský ovčiak. Po vojne sa však zapáčil niekoľkým chovateľom a vďaka získanej obľúbenosti sa jeho počty znovu začali navýšovať. Aj dneska nieje stále početným plemenom. 

V roku 1989 bol uznaný prvý štandard plemena. 
Povaha plemena Bergamský ovčiak je silný, inteligentný a poslušný pes. Vyznačuje sa veľkou vytrvalosťou a to z neho robí skvelého pracovného psa. Je psychicky vyrovnaný a má výbornú pamäť. Svoje stádo dokáže brániť pred útokom šeliem. S majiteľom ma silný vzťah a tým pádom je oddaný, milujúci a to k celej rodine. Nikdy sa však prehnane nevnucuje. K cudzím ľuďom je ostražitý a odmeraný. K iným zvieratám býva tolerantný. Nepatrí medzi psov, ktorý sú príliš hravý. Deti miluje a stráži ich aby sa im neprihodilo nič zlé. Ak nadobudne dojem, že deti majiteľa sú v nebezpečenstve v tom momente nepozná brata a ihneď zakročí. 
Vzhľad plemena Bergram je stredne veľké plemeno s bohatým osrstením. Stavba tela je kvadratická. Hlava je pokrytá srsťou a proporčne hodiaca sa k telu. Dĺžka papule je rovnaká ako dĺžka temena. Nos je čierny a nozdry ma veľmi široké. Oči sú veľké a väčšinou gaštanovej farby. Riasy su tak dlhé, že nadvihujú srsť v oblasti očí. Uši sú poloklopené vysoko nasadené trojuholníkového tvaru. Chvost je silný a hrubý. Nesený býva šablovito.

Povolene farby srsti sú : 

  1. šedá
  2. šedá so škvrnami
  3. isabell
  4. čierna 
Starostlivosť o plemeno Už pri prvom pohlade na bergama si môžeme povedať, že väčšinu starostlivosti budeme vykonávať ohľadom jeho huňatej a hustej srsti. Je nutnú časté a dôkladné česanie. Pokiaľ si chcete starostlivosť o srsť zjednodušiť môžete ho dať ostrihať a najmä v lete Vám bude váš psík naozaj vďační.

Aby ste zabránili vzniku zubného kameňa a povlaku je potrebné každé 2-3 dni vykonávať ústnu hygienu. Vhodné je aj pravidelne kontrolovať uši a oči aby ste predchádzali zápalovým a bakteriálnym infekciám. Pokiaľ si psik nemá kde prirodzene brúsiť pazúriky je potrebné dbať nato aby ich mal vždy primerane dlhé. 
Zdravie plemena 

 

O predispozicií plemena k ochoreniam tohto plema niesu dostupné žiadne informácie. Na základe jeho veľkosti si vieme niektoré choroby len odvodiť. Môžeme rátať s chorobami pohybového aparátu a rátať môžeme aj s torziou žalúdku. Iné choroby si netrúfame ďalej menovať, keďže to nemáme podložené ako fakty. 
Kŕmenie plemena Pri zadovážení tohto plemena by sme mali aspoň určitý čas kým sa aklimatizuje kŕmiť krmivom aké nám dal chovateľ aby psik nemal príliš veľa zmien. 

Tak ako u všetkých väčších a stredných plemien je riziko torzie žalúdka a preto by sme mali kŕmnu dávku rozdeliť na dve časti a kŕmiť ho po fyzických aktivitách a keď vieme, že pes bude už len v kľudovom režime. 

Maškrty treba odrátať z dennej dávky aby nám pes nepribral. Má sklon k obezite.

Denná porcia by mala byť rozdelená aspoň do dvoch dávok. Treba dbať na správnu veľkosť porcie pretože si nevšimnete hneď jeho prekrmovanie z dôvodu jeho hustej srsti, ktorá zakryje kilogramy navyše. Odporúčame granule s nižším obsahom tukov. Ideálne su granule s vyšším podielom mäsa. Nemal by obsahovať obilie, kukuricu a sóju.