Puli - kompletný prehľad o plemene

Puli

Fci skupina 1

 

Pôvod plemena 

Puli je naozaj staré plemeno o ktorom prvé zmienky nájdeme už 2000 rokov dozadu. Existujú indície, ktoré dokazujú, že starí Sumerovia používali psa podobnemu Pulimu na naháňanie a pasenie ovčích stád. Časom sa Puli dostal z Ázie do dnešného Maďarska, kde si ho hned obľúbili miestny pastieri.Pastieri mali v oblube psov, ktorý sa už z diaľky dali spozorovať pri ich pohybovaní medzi ovcami Puli bol menší ako Komodor. Komodor slúžil na stráženie stád a Puli na ich zaháňanie. Pastieri sa snažili vyberať na kríženie len inteligentných a schopných psov. Presne preto sú dnes Puli veľmi inteligentný,zdravý a povahovo vyrovnaný.

V roku 1915 bol napísaný prvý oficiálny štandard plemena a schválený bol v roku 1924. V roku 1935 bol prvý pes tejto rasy dovezený do Ameriky. Druhá svetová vojna mala za následok úplný upadok rasy. V roku 1959 bol napísaný nový štandard plemena a populáciu psov sa podarilo dostať na predvojnovú úroveň a tým ich zachrániť pred vyhynutím. 

 

Povaha plemena 

 

Je to veselý a hravý pes, ktorý nadovšetko miluje svoju rodinu. K cudzím ľuďom je ostražitý a nedôverčivý. Preto je aj dobrým strážcom nič mu neunikne. Ma tendenciu často a veľa štekať. Preto povel ticho by mal byť jedným z prvých, ktoré ho naučíme. Puli je veľmi inteligentný pes a rýchlo sa učí nové povely. Nemá rád však drill, ktorý ho začne nudiť. Srdcom je stále ovčiarsky pes a preto potrebuje množstvo pohybu a veľa voľného pohybu kde si môže vybiť svoje baterky.Vďaka svojej večnej hravosti, učenlivosti a činorodosti je ideálnym kandidátom na psie športy. Puli je pes, ktorý má silnú vôľu a preto potrebuje majiteľa, ktorý bude mať pevnú ale spravodlivy ruku. 

 

Vzhľad plemena 

 

Puli ma svoju typickú srsť pripominajucu dredy.Srsť je hustá a dokonca ho až 3x zvačšuje. Pod dredmi sa ukrýva psík, ktorý má výšku v kohútiku 37 až 44 cm a jeho priemerná váha je 10 až 15 kg.  Srsť na hlave zakrýva proporciu hlavy a hlava sa zdá guľatá pričom je veľmi ťažko vidieť oči. Chrbat je rovný a nohy su veľmi dobre osvalené. Chvost je stredne vysoko nasadený a býva nesený nad chrbtom. Cele telo je bohato pokryté srsťou. Skladá sa z jemnej podsady a hrubej krycej srsti. Farebné varianty tohto plemena sú : 

  1. čierna
  2. šedá
  3. plavá
  4. biela

Šteňata sa rodia s krátkou, hustou brčkavou alebo zvlnenou srsťou ktorá im postupne rastie. Približne v troch rokoch ich srsť dosahuje dĺžku až po zem. Väčšina chovateľov srsť udržuje kratšiu aby bola starostlivosť o ňu menej náročná.Starostlivosť o Puliho 

 

Nieje schopný bývať v malom priestore. Má veľa energie a tú treba niekde vybiť. Ideálny je pre neho pobyt v rodinnom dome so záhradou. Samozrejme nieje dobré aby bol mimo domu bez svojej ľudskej svorky. 

Starostlivosť o srsť je veľmi dôležitá. Je nutné pravidelné čistenie okolo úst. Kde sa lepia zvyšky jedla. Kúpanie je náročné a vyžaduje si pevné nervy. Jednotlivé cverničky srsti musia byť dôkladne namočené. Nasledovne oplachnutie šampónom je taktiež veľmi dôležité a môže trvať aj niečo cez pol hodiny. Napokon je dôležité vysušenie keďže Puli sa len tak neotrasie je potrebné precízne vysušiť každú cvernu srsti. Km srsť úplne uschne môže to trvať aj jeden až dva celé dni. Sú chovatelia, ktorý srsť strihajú.

 

Zdravie plemena 

 

Pri výbere šteniatka z chovateľskej stanice sa uistite, či chovateľ testuje svoje chovné psy na predispozičné ochorenia. Ako väčšina väčších plemien aj Puli má k určitým chorobám sklon a to napríklad : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu 
  2. torzia žalúdka.

V prípade, že sa o srsť nebudete starať správne hrozia rôzne kožné ochorenia a môžu sa koži objaviť ekzémy. K ním dochádza najmä vtedy ak na srsti objavia splsnutia a ak je koža podráždená opakovaným kúpaním.

Pri dobrej starostlivosti a zdravý sa môže puli dožiť aj viac ako 13 rokov. 

 

Kŕmenie 

 

Pri zadovážení tohto plemena by sme mali aspoň určitý čas kým sa aklimatizuje kŕmiť krmivom aké nám dal chovateľ aby psik nemal príliš veľa zmien. 

Tak ako u všetkých väčších plemien je riziko torzie žalúdka a preto by sme mali kŕmnu dávku rozdeliť na dve časti a kŕmiť ho po fyzických aktivitách a keď vieme, že pes bude už len v kľudovom režime. 

Ideálne je podávať stravu, ktorá neobsahuje obilie. Strava s vysokým obsahom mäsa je pre psa šetrnejšia a najlepšia. Maškrty treba odrátať z dennej dávky aby nám pes nepribral. Má sklon k obezite. A častokrát sa nedá hneď odhaliť, keďže má hustú srsť ktorá ho ešte zväčšuje.