Barzoj - kompletný prehľad o plemene

Barzoj 

FCI skupina 10

 

Pôvod plemena 

 

Analýta génov ukazuje prúbuznosť s ruským barzojom, anglickýmchrtom a írským vlkodavom. Tieto starodávné chrty chovali už pred tisíckami rokov Kelti.

Vo vlasti a to v Rusku bol barzoj milovaným plemenom už od 13. do 15. storočia. Kniežatá a cári používali barzoja na lov líšok,vlkov, zajacov a dokonca aj na veľké zver. Pretože neexistovali pušky na diaľku boli odkázaný na pomoc barzojov. Vo svorke prenasledovali zver a zdržali ju až do príchodu lovca. Zvyčajne lovci prichádzali na koňoch. Ruský statkári si vážili barzoja nielen kvôli jeho talentu na lov a naháňanie ale najmä pre svoju lojálnú a milujúcu povahu. Táto povaha z nich robila nielen spoľahlivého partnera pri love zvierat ale aj pri súkromnom živote. 

Kniežaťa chovali barzjom v obrovských chovateľských staniciach. Niektoré mali aj viac ako 500 psov. Aj keď systém chovu psov aký poznáme dnes sa vyvinul až neskôr už v tejto dobe k nemu pristupovať naozaj velmi profesionálne. Jednotný typ plemena neexistoval. Dnešný barzoj bol vyšľachtený z približne 10 plemien psov. Štandard plemena sa rozdelil na jednotlivé typy až niekedy koncom 19.storočia.

V krajine pôvodu sa mu približne od roku 1914 stával chov čoraz ťažším. V ostatných krajinách sa plemenu začalo dariť. Najmä v Anglicku sa plemeno šľachtílo ďalej a to podľa svojich predstáv. V roku 1956 sa plemeno oficiálne uznalo FCI. Povaha plemena 

 

Charakteristickým črtom tohto plemena je že je zdatný lovec a veľmi dobrý šprintér. Je perfektným rodinným psom. Je to dynamické plemeno, ktoré v jednu chvíľu pokojne klusá vedľa svojho pána a v zápätí vyštartuje aby ulovil nejakú korisť. Preto je veľmi dobre aby ste svojho barzoja mali naučeného na privolanie. 

Barzoj sa vďaka svojej nekonfliktnej a učenlivej povahe veľmi rýchlo učí. Aj napriek svojej povahe lovca je považovaný za verejného, učenlivého a lojálneho psa. Má vyrovnanú povahu. Rovnako ako je dobrý bežec a miluje pretekársku dráhu je rovnako rád aj za chvíle strávene na gauči kde si môže užívať prítomnosť svojej rodine. Doma sa stáva z tohto energického psa citlivý spoločník, ktorý vyžaruje pokoj a vyrovnanosť. Ide o ideálneho rodinného psa, ktorý sa považuje za ľahko ovládatelného a lahko cvičiteľného. Je taktiež veľmi citlivý takže forma výcviku by sa mala odohrávať pozitívnou metódou. Ako poľovný pes ma potrebuje stále pohybu a behu. Len keď sa mu budeme venovať dostatočne prejavia sa uňho pozitívne povahové vlastnosti. Ak chcete chovať ruského chrta ako rodinného psa, urobíte najlepšie ak mu pravidelne poskytuje dostatočný pohyb. Len jednoduché prechádzky okolo domu mu stačiť nebudú. Pes ktorý sa vybehá má oveľa otvorenejšiu myseľ na cvičenie poslušnosti. Ak má barzoj pocit, že ho majiteľ chápe a dopraje mu všetko čo potrebuje, bude ešte oddanejším psom a urobí pre svojho majiteľa.  Barzoj je neuveriteľné verný a oddaný pes. A chce byť začlenený do ľudskej svorky. Vzhľad barzoja 

 

Typická elegantná postava chrta. Vyvážené proporcie a harmonický ladný pohyb. Má dlhú a úzku hlavu, ktorá pôsobí veľmi elegantne a dodáva plemenu šmrnc. Veľkost je taktiež veľmi pôsobivá. Plemeno dosahuje výšku v kohútiku v priemere až 85 cm pričom samci môžu dosahovať výšku až 95 cm. Pričom priemerná váha je 35 až 45 kg.  Jeho srsť je hodvábna, mäkká a hladká. Najdlhšia je na rebrách, vpredu a vzadu. Na hlave, ušiach a končatinách je pomerne krátka a prilieha k telu. V rámci FCI patrí barzoj medzi dlhosrsté plemená.Srsť je mierne zvlnená a čiastočne tvorí krátke kučery. 

Povolené sú všetky farebné kombinácie. Nikdy by nemali byť modrej alebo hnedej farby.Srsť môže byť jednofarebná alebo strakatá. Srsť na nohách a chvoste býva svetlejšia. Mnoho barzojov má čiernu masku.Oči sú veľké a mandlové. Starostlivosť plemena 

Nielen veľa pohybu ale aj veľa rôznych aktivít. Aby si jemná srsť udržala svoj dobre upravený vzhľad. Mala by sa pravidelne kefovať. Barzoja však nestačí kefovať len raz týždenne ale je potrebné to vykonávať každý deň. Takisto by sa mali každý týždeň kontrolovať uši a oči a samozrejme aj pazúry. Takto udržite zdravie psa na vysokej úrovni. Kŕmenie psa 

 

Správne vyvážene krmivo je veľmi dôležité. Strava barzoja by sa mala skladať najmä z mäsa. Preto je vhodné nájsť granule, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsa. Taktiež je veľmi dôležité aby strava bola pestrá a obsahovala aj zeleninu a ovocie. Obilniny, živočíšne a rastlinné vedľajšie produkty Váš pes naozaj nepotrebuje. Treba zohľadniť potreby Vášho psa a podľa nich zostaviť kŕmnu dávku. Krmnú dávku je potrebné rozdeliť do dvoch dávok. Barzoj je náchylný na torziu žalúdka. Preto je dôležité po najedení dopriať psovi dostatočný odpočinok.