Nemecký špic- kompletný prehľad o plemene

Nemecký špic

Fci skupina 5

 

Pôvod plemena 

 

Špic patrí medzi najstaršie plemeno psa domáceho. Podobný pes existoval už v aktických časoch, čiže existuje už niekoľko sto rokov pred našim letopočtom. Na antických maľbách sú vyobrazené psy s typickými znakmi špica. Povráva sa, že niektoré kostrové nálezy barinného psa z paleolitu majú znaky špicovitých psov. V Nemecku a na územi strednej Európy žili špice podobné dnešným už v stredoveku. S registrovaným chovom sa začalo až koncom minulého storočia.

 

Povaha špica

 

Špic je veľmi živý a pozorný pes. Má vrodenú nedôverčivosť voči cudzím ľuďom. Čo i len najmenší zvuk ihneď hlási štekotom. Nemá vyvinutý lovecký inštinkt takže nemá ani sklon naháňať, loviť alebo utekať od svojho majiteľa. Je veľmi dobrým strážcom alebo inak povedané hlásičom nezvaných hostí. Špic je energický a veľmi inteligentný pes, preto s jeho výchovou nebudete mať problém. Veľmi ľahko sa vychováva a cvičí. Vzhľad špica 

 

Ide o psa rozličnej veľkosti s krásnou a bohatou srsťou. Hlava je stredne veľká, klinovitá a pripomína líščiu tvár.Uši säú špicaté a vysoko nasadené. Oči stredne veľké a mierne šikmé. Telo je štvorcové, krátke. Hrudník je klenutý so širokým zadkom. Nohy sú stredne dlhé a rovné s malými labkami. Chvost je vysoko nesený, zatočený cez chrbát. Srsť je dlhá a rovná okolo krku a hrudníku je hustá. Má jemnú podsadu. Celé telo je okrem hlavy, uší a prednej strany nôh a labiek pokryté dlhou srsťou. Srsť na chvoste je takisto veľmi hustá a nápadne dlhá. 

Sú tieto veľkostné druhy : 

  1. Vlčí špic
  2. stredný špic
  3. malý špic
  4. trpasličí špic

Farebné varianty môžu byť : 

  1. vlčí špic má sivú farbu - vlčiu
  2. veľký špic - čierna , hnedá, biela
  3. malý a trpasličí - čierna, hnedá, biela, pomarančová, sivá a iné.

Vlčí špic v kohútiku dosahuje veľkosť 50 max 60 cm

Veľký špic v kohútiku dosahuje veľkosť v kohútiku 46 cm

Stredný špic v kohútiku dosahuje veľkosť 34 cm 

Malý špic v kohútiku dosahuje veľkosť 26 cm 

Trpasličí špic v kohútiku dosahuje veľkosť 20 cm nie však menej ako 18 cm 

 

Starostlivosť o plemeno 

Dnes sa najčastejšie chovajú trpasličie a malé špice. Patria k najpopulárnejším spoločenským plemenám. Špic nieje ideálny do hustej panelákovej zástavby, keďže reaguje na rôzne podnety a často šteká. Však s dobrou výchovou vieme tento pud obmedziť na prijateľnú mieru. Bohatá srsť vyžaduje časté vyčesávanie a to sa odporúča aspoň každý druhý deň. Priemerná dĺžka života je 12 až 15 rokov. Zdravie 

Ide vo všeobecnosti o celkom zdravé plemeno psa. Vo väčšine prípadov netrpia na genetické ochorenia alebo vady. Je však potrebné venovať pozornosť pravidelnej kontrole uší, očí, zubov a samozrejme pazúrov. 

 

Kŕmenie 

 

Základom správnej starostlivosti je prístup k čerstvej vode. Krmivo by ste mali rozdeliť do viacerých kŕmnych dávok. Pričom je potrebné zvážiť vek,váhu,aktivitu a zdravotný stav psíka. Špice majú sklon k obezite preto je potrebné psa pozorovať a neprekrmovat.

Kvalitné granule by mali obsahovať vysoký obsah bielkovín. Pri preštudovaní zloženia si v prvom rade všímajte čo je ako prvá informácia. Malo by to byť podiel mäsa a popis o aké mäso ide a či ide o čerstvé alebo sušené.