Azavak - kompletný prehľad o plemene

Azavak

FCI skupina 10

 

Pôvod plemena

 

Ide o veľmi staré plemeno, ktoré vzniklo v subsaharskej Afrike v oblasti, ktorá sa nazývala Azawakh a podľa tohto údolia oblasti Afriky sa plemeno aj dodnes volá.  Azavak bol plemenom, ktoré vlastnila vyššia vrstva a preto bol veľmi vzácnym plemenom. Plemeno nevzniklo úmyselným šľachtením ale po stáročia sa plemeno vyvíjalo same a úplne prirodzene. Nepochybne má predkov medzi chrtmi. V Európe sa Azavak objavil v priebehu 20. storočia. Vďaka svojej vysokej odolnosti voči teplu ale zlej znášanlivosti chladu sa prevažne chová v oblastiach s klímou vyhovujúcou plemenu. V studených krajinách sa vyskytuje len zriedka. 

 

Povaha plemena 

 

Azavak ma veľmi láskavú a jemnú povahu. Zároveň ide o veľmi lojálne plemeno, ktoré má však svoju dávku nezávislosti. Ku rodine je veľmi jemný ale voči cudzím ľuďom je rezervovaný a nemá rád fyzický kontakt s ľuďmi, ktorých nepozná. Azavak je lovecký pes, ktorý vždy lovil vo svorkách a preto s inými psami vychádza za predpokladov dobrej socializácie bez problémov. Vždy je ochotný spolupracovať. Ide o plemeno, ktoré je v interiéry pokojné no pri prechádzkách prejaví jasne svoj temperament a užije si pohyb vonku. Je potrebné však myslieť nato, že pri volnom pohybe a chytení stopy je možnosť, že Vám pes odbehne a vydá sa na lov. Zaujímavé na Azavakovi je, že ma priam až odpor k vode.Vzhľad plemena 

 

Ide o vysokého chrta s elegantným vzhľadom. Hlava je dlhá a úzka s predĺženým čumákom. Oči sú tmavé a mandľového tvaru. Uši sú tenké a vysoko nasadené. Vždy bývajú nesené zvesené. Hrudník je dobre vyvinutý ale nieje prehnane široký. Brucho je vtiahnuté smerom k bedrám.Chvost je dlhý a nízko nasadený smerom ku špičke sa zužuje a na konci je zakončený štetcom bielych chlpov. Azavak má ľahkú kostru a celé telo ma viditelne dobre osvalené. Svaly a ľahká kostra mu umožňujú plynulý a rýchli pohyb. Koža je tenká s krátkou a jemnou srsťou zvyčajne v pieskovej farbe. Všetky končatiny Azavaka musia mať biele ponožky. Biela farba je povolená aj na hrudi, špičke chvosta a občas sa objavuje aj lysina. Azavak dosahuje výšku v kohútiku 60 až 74 cm a váha v dospelosti sa pohybuje medzi 15 až 25 kg.

 

Starostlivosť o plemeno 

 

V prípade , že by mal žiť aj s inými psami alebo zvieratami je potrebné ich zoznámiť už v šteňacom veku. Keďže je k ostatným psom veľmi ostražitý a miestami až agresívny je dôležitá veľmi dobrá a včasná socializácia s inými zvieratami.  Pokiaľ však spolunažíva s inými psami svojej rasy , zväčša toto spolunažívanie znáša dobre a je pokojné. 

Napriek svojej veľkosti je to veľmi  majetnícky a dominantný voči človeku.  Je teda potrebné jeho výchove venovať dôslednosť a dostatok času. Výchova by mala prebiehať pozitívnou metodou a mali by sme k nej pristupovať citlivo a opatrne, krikom a trestami nedocielíme nič . 

Aj tento elegantný drobec potrebuje dostatok pohybu. Veľmi rád behá. Napriek tomu , že ide skôr o spoločenské plemeno  veľmi často sa uňho objavia lovecké inštinkty. Preto odporúčame venčenie v prírode výhradne na vodítku. Pri chladnom počasí sa chrtíkovi moc von nechce , veď nebudeme si klamať , že vtedy sa nechce ísť von z postele ani nám. Je potrebné ho obliekať pri chladnom počasí.

Starostlivosť o srsť Azavaka nie je vôbec náročná. Medzi vlastnosť , ktorú každý psíčkar ocení patrí to, že plzne minimálne. Ale napriek tomu je vhodné ho občas vyčesať. Skvelým pomocníkom je aj gumová rukavica na česanie psíkov. 

 

Zdravie plemena 

 

Azavak je pomerne zdraví a vitálne plemeno no i napriek tomu sa u neho počas svojho života môžu objaviť zdravotné komplikácie. 

Toto plemeno ma veľmi citlivé trávenie a preto je dôležité aby mali naozaj kvalitnú stravu, ktorá sa nebude často meniť. 

Ďalším častým problémom je epilepsia , ktorá sa môže vyskytovať v rôznych formach. Ďalším častejším problémom býva alopecia. Sú to lysiny ktoré postihujú niektoré sfarbenia častejšie. Luxácia pately sa u chrtíka vyskytuje taktiež. 

Pri niektorej z týchto chorôb je nutné jedinca do budúcna vyradiť z chovu, keďže ide o dedičné ochorenia. 

Vďaka svojej jemnej stavbe tela a krátkej srsti sú tieto psíky náchylné na nachladnutia a preto je potrebné ich počas chladného počasie obliekať. 

 

Kŕmenie 

 

Keďže ide o lemeno s citlivým trávením je veľmi potrebné zvoliť kvalitnú stravu. Vhodné sú granule , ktoré obsahujú väčší podiel mäsa a úplne najlepšie bude keď nebudú obsahovať dochucovadla a obilie a kukuricu. Vyberať by sme mali granule pre malé plemená aby nemali problém s konzumáciou.