LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Appenzelský salašnícky pes - kompletný prehľad o plemene

Appenzellský salašnícky pes 

FCI skupina 2

 

Pôvod plemena 

 

Pôvod plemena siaha až do stredoveku. Ako samostatné plemeno bol uznaný až koncom 19. storočia. Za prvý štandard plemena ďakujeme Maxi Seiberovi, ktorý značnou mierou prispel k čistokrvnému chovu plemena. V 20. storočí sa založil prvý oficiálny klub plemena a to pomohlo aj popularite. Svoj názov získal na základe zeme pôvodu Appenzell. Odtiaľ sa rozšíril do ďalších európskych zemí a aj do Ameriky. Povaha plemena

 

Už od prírody je voči cudzím ľuďom nedôverčivý. Je skvelým strážnym psom, ktorý sa nedá len tak ľahko podplatiť. Psa ktorý ma takýto predpoklad byť nedôverčivým musíte včasne a správne socializovať. Aby vám zo psa vyrástol vyrovnaný jedinec je potrebné aby už ako šteňa zažíval mnoho situácií, ktoré mu budú tvarovať jeho budúci charakter. Stretávanie s inými psami a deťmi. Mali by ste byť empatickým a milujúcim pánom ale zároveň musíte vedieť určiť hranice. Izoláciu znáša veľmi ťažko. Svojej rodine je veľmi oddaným spoločníkom. Appenzell je veľmi aktívny pes a potrebuje pohyb aby bol šťastný. Veľmi rád aportuje a miluje vodu. S Appenzellom môžete vykonávať rôzne športy. Vzhľad plemena 

 

Výška v kohútiku dospelého jedinca sa pohybuje medzi 48 až 58 cm.

Váha dospelého appenzella sa pohybuje zhruba okolo 25 až 32 kg. 

Je to stredne veľký pes s kvadratickou stavbou tela. Hlava je klinovitého tvaru a svojo veľkosťou sa hodí k zvyšku tela. Oči sú menšie madľového tvaru a majú čulí výraz. Uši sú nasadene vysoko a široko od seba sú trojuholníkoveho tvaru a nesené bývajú sklopené priliehajúc k líciam.  Celé telo je dobre osvalené. Chvost je stredne dlhý a vysoko nasadený. Nesený býva tesne nad úrovňou chrbta. Končatiny majú pevné kosti. Srsť je pokrytá hustou a lesklou srsťou, ktorá je doplnená o podsadu. Farebné varianty bývajú trojfarebné pričom základ je čierna farba, ktorá je doplnená hnedo-červenými a bielymi znakmi. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Predsa len ide o veľké plemeno , ktoré potrebuje veľa priestoru a pohybu. Preto je vhodné zvážiť , či máme dostatok času a vhodné podmienky na chov tohto krásavca . Ideálnym miestom je dom s dvorom. Je to psík , ktorý potrebuje slobodu a preto by sa do bytu niekde v centre mesta nehodil. Ako u každého plemena ani u tohoto veľkáča by šteniatka nemali chodiť po schodoch do svojho jedného roku života. Chránime tým každé jedno plemeno pred možným problémom s kĺbmi.

Salašnícky pes potrebuje množstvo aktivít a veľký výbeh. Miluje každý výlet s ľuďmi na ktorý ho zoberiete. Tak isto miluje aj mentálne výzvy , tak hlavolamy pre psom su skvelým darčekom. 

Krásnu a hladkú srsť docielíme jedine pravidelným česaním ideálne je česať psa 2 až 3 x týždenne aby sme zabránili jej plstnateniu a srsť bola krásna lesklá a na pohľad zdravá. V čase kedy sa presrsťuje by sme mali venovať tejto činnosti ešte viac času a ideálne by bolo keby ich vyčesávame každý deň. 

Okrem srsti treba venovať pozornosť aj ušiam a rôznym infekciám, ktoré môžu vznikať tak isto aj oči a strihanie pazúrikov. 

Komplexná starostlivosť samozrejme ked nie je prehnaná psovi len pomôže predchádzať rôznym problémom. 

 Zdravie plemena 

 

Medzi častejšie choroby patria : 

  1. Dysplázia 
  2. Torzia
  3. Triviálný problém 
  4. Herpesviróza
  5. ochorenie obličiek
  6. nádor 

Priemerná dĺžka života je 8 až 12 rokov . 

 

Kŕmna dávka

 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach . Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Keďže ide o veľké plemeno po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod. 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.