Belgický ovčiak - kompletný prehľad o plemene

Malinois 

FCI skupina 

 

Pôvod plemena 

V rokoch 1891 bol Malinois pracovným psom sedliakov a ovčiakov. V tomto čase nebol jeho zovňajšok ustálený. V roku 1891 vytvorili priaznivci ovčiarskych plemien klub ktorý sa volal Club du Chien de berger belge. Tento klub si dal za úlohu rozdeliť typovo ovčiarske psy a stanoviť štandardy belgického ovčiaka. 

Vznikli 4 druhy/typy: 

  1. laekenois
  2. groenendael
  3. tervueren
  4. malinois 

Názov krátkosrstého ovčiaka vznikol na základe mesta Mecheln čiže Malines. Od začiatku chceli chovatelia schopného, pracovného a kvalitného psa. Farba srsti nebola podstatná.

V roku 1892 bol napísaný prvý štandard plemena, ktorým sa vytvoril ďalší základ na chov. V 20. storočí sa začali maliňáci vyvážať mimo Belgicka a to do USA a Ruska. Počas prvej a aj druhej svetovej vojny sa používali ako armádne psy. Po druhej svetovej vojne bol chov zdevastovaný a začali sa znova krížiť aj s inými variantami plemena. Obnovenie samotného maliňaka prišlo až v roku 1974 a vznikol aj súčasný klub belgických ovčiakov malinois. Do CZ bol prvý maliňák dovezený až v roku 1988. Zatiaľ bol pre chovateľov nezaujimavym plemenom a jeho obľúbenosť prišla až v 21. storočí. 

 

Povaha maliňáka

 

Hoci ide o psa, ktorý je určen viac menej na vonkajší chov veľmi rýchli so dokáže zvyknúť aj na život v byte. Treba však myslieť nato, že potrebuje mať dostatok pracovného alebo športového využitia. Ako rodinný pes nieje najlepšou voľbou. Je príliš aktívny a výbušný. Ovládateľnosť psa z pracovnej línie nieje jednoduché a vyžaduje si skúsenejšieho psovoda. Ide o plemeno vhodné na výcvik ktoré nie vždy dobre zvláda bežný život v domácnosti. Keď pes nema pracovne vyťaženie môže pôsobiť nervózne a reagovať prehnane.

Častokrát sa používajú ako policajné alebo záchranárske psy. Majú úžasnú schopnosť z kľudu prejsť do okamžitého konania a rozhodovania sa v situáciách, kde by si iný pes nevedel dať rady. Ľahká stavba tela a veľká obratnosť z neho robia psa vhodného do akéhokoľvek terénu a záťaže. Pri správnom výcviku reaguje naozaj veľmi pohotovo na každý jeden povel. Je skvelým psom na športy napríklad agility,dogdancing alebo flyball. Väčšina maliňákov miluje vodu a veľmi rado pláva alebo behá vedľa bicykla. Taktiež majú ako väčšina psov radi aportovanie a hranie sa s loptou.Maliňák je vhodný pre tých, ktorí nevedia doma obsedieť, majú radi pohyb a akciu. Ich tmavé oči pôsobia ako trnky, ktoré sa usmievajú pri každej činnosti, ktorú s ním robíte. Loptičku mu hodíte stokrát, stoprvý vám ju donesie a bude vyžadovať, aby ste tak urobili znova. Niekedy sa človek čuduje, kde ten psík berie toľko energie. Aport vyslovene miluje.Pri správnej výchove vychádzajú aj s deťmi, všetko však záleží aj na tom ako ku psovi deti správajú. Svojej rodine su naozaj velmi verný a zmenu majiteľa znášaju ťažko. Voči neznámym ľuďom su nedôverčivý a ostražitý. Nikdy však nie sú agresívny pokiaľ nemajú nato dôvod. Niektorí môžu byť dominantnejší voči iným psom.Predstavitelia tohto plemena majú vysokú úroveň aktivity. Nech robia čokoľvek, robia to vždy na maximum. Potrebujú pravidelný pohyb a cvičenie. Je pre nich charakteristická horlivosť, vášeň a silná túžba k práci

 

Vzhľad plemena

 

Ide o stredne veľké plemeno s elegantným vzhľadom a hrdým držaním tela. Je silný, obratný, svalnatý a plný života. Ide o kvadratický tvar tela, kde hrudník siaha až po lakte. Dĺžka papule musí zodpovedať polovici dĺžky hlavy. Srsť je krátka a priliehava, svetlo hnedej farby s čiernou maskou na hlave. Osrstenie chvosta je bohaté. Uši su malé a vysoko nasadené trojuholníkového tvaru. Vždy je v strehu a natočené vpred. Výraz v očiach ma veľmi inteligentný a živý. Pes býva lepšie pôsobiaci ako fena, na ktorej je vidieť ženský vzhľad, pôsobí jemnejšie. Poznáme dve línie a to chovaného malinoisa na výkon a na exterier. 

 

Starostlivosť 

 

Majiteľ tohto plemena by mal mať skúsenosť s výchovou služobného plemena. Majiteľ musí byť sebavedomý a vo svojich poveloch rázny. Výcvik musí byť dôsledný. Čo sa raz psovi zakáže sa nemôže neskôr dovoliť. Je náročný na pohyb a majiteľ musí myslieť nato, že potrebuje sa vyťažiť aj fyzicky a psychicky. Vhodné je zúčastniť sa na obranárskych alebo záchranárskych skúškach. Maliňák je vhodným plemenom pre športovo nadaných ľudí. Samotný výcvik nieje ťažký, pes sa učí veľmi rýchlo a majú veľmi dobre pozorovacie schopnosti.

Srsť nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, dôležité je pravidelne aspoň 1x týždenne srsť vykefovať a to najmä v období pĺznutia. 

 

Zdravie plemena 

 

Ide o plemeno, ktoré je viac menej bez problémov. Bývajú naozaj dlhovekými spoločníkmi. Pre toto plemeno su typické choroby napríklad dysplázia bedrového kĺbu a epilepsia. Ide o naozaj jedno z mála plemien, ktoré nieje natoľko prešlachtené, že trpí na množstvo chorôb.Sú to zdravé a nenáročné psy, ktoré sa dožívajú približne 10 až 12 rokov.

 

Kŕmenie 

Keďže ide o veľmi aktívne plemeno je vhodné zvoliť krmenie pre psov v záťaži. Treba pokryť vysoký energetický výdaj, ktorý maliňák má. Odporúčame kŕmiť kvalitným suchým krmivom s vysokým obsahom mäsa. denná dávka by mala byť rozdelená do dvoch porcií.