LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Nemecká doga - kompletný prehľad o plemene

Nemecká doga 

FCI skupina 2

- nemecká doga spája vo svojom ušľachtilom zjave veľkosť, silu a harmonickú stavbu tela s hrdosťou, silou a eleganciou. 

Pôvod plemena 

Patrí medzi veľmi staré plemeno. Obrázky s podobizňou dogy môžeme nájsť už na egyptských artefaktoch z obdobia 300 pred naším letopočtom. Prvé písomnosti pochádzajú z roku 1121 pred naším letopočtom a nájdeme ich v čínskej literatúre. Neskôr sa doga dostala do celého sveta. Spolu s Asýrčanmi sa dostala ku Grékom a Rimanom.

Pre svoju veľkosť bol používaný ako pes k vojnovým účelom alebo na lov veľkých zvierat,napríklad divokých kancov.

  1. a 17. storočie bola doga chovaná najmä nemeckou šlachtou. Nemecká šľachta mala dogy nielen ako pomocníkov pri love zvierat ale čoraz častejšie sa snažili spraviť z nich spoločníkov. 

Postupne prechádzalo šľachtenie ďalšími zmenami a pridali sa do neho chrty. V jednotlivých oblastiach bola doga chovaná pod rôznymi názvami a v rôznych farebných prevedeniach. 

V roku 1880 v Berlíne došlo k ustaleniu typu. V Roku 1888 bol založený prvý nemecký klub chovateľov nemeckej dogy. Najväčší podiel na vyváženej povahe nemeckej dogy majú nemecký chovatelia. Z pôvodne agresívneho psa sa podarilo vyšlachtiť úžasného spoločníka, ktorý je kľudný. 

 

Povaha Nemeckej dogy 

Nato ako mohutne pôsobí ide paradoxne o psa s veľmi jemnou dušou. Doga je veľmi pokojný a láskavý pes, ktorý je vždy pripravený potešiť svojho pána a okolie, ku ktorému je taktiež veľmi milý a pozorný pes. Ľudí miluje a túži byť stále pri svojej rodine. Veľmi dobre vychádza s deťmi a naozaj rada sa s nimi hrá, pričom si veľmi dobre uvedomujú svoju veľkosť a o to jemnejšie k deťom pristupujú. Napriek tomuto ich obozretnému správaniu sa nedporúča pre úplne malé deti. Doga je k ľuďom veľmi priateľská no keď príde situácia, kedy je potrebné chrániť svoju rodinu. Nemecká doga je veľmi vyrovnaný a pokojný pes, ale aj napriek tomu by sa jej mala venovať pozornosť pri výcviku a absolvovať aspoň základnú poslušnosť. Ide o veľkého psa a preto je dôležité mať nad ním kontrolu a vlastniť dobre ovládatelného psa. Výcvik nieje zložitý učí sa rýchlo a je vhodné zvoliť pozitívnu metódu. Vzhľad Nemeckej dogy 

Nemecká doga je veľký pes, ktorý pôsobí naozaj veľmi ušľachtilo. Hlava je pretiahnutá. Oči sú stredne veľké mandľového tvaru a býva najčastejšie tmavej farby. Krk je dlhý a hrdo nesený vzpriamene. Telo je mohutné a rovnomerne osvalené. Hlboký hrudník s dobre klenutými rebrami. Chvost je primerane dlhý a ku koncu za zužuje a je nesený v prirodzenom oblúku. Končatiny nemeckej dogy majú pevné kosti, ktoré sú dobre osvalené. Koža hladko prilieha k telu a je pokrytá hustou srsťou, ktorá ma rôzne farebné varianty.
Prípustné farby sú : 
  1. žlá
  2. žíhaná
  3. čiernobiely harlekýn
  4. čierna
  5. modrá 

Výška v kohútiku býva od 72 do 90 cm a v dospelosti dosahuje v závislosti od pohlavia váhu 55 až 90 kg. 

 

Starostlivosť o nemeckú dogu 

 

Vhodná kvôli svojej veľkosti nieje do malých bytov, ale bez problémov ju môžete chovať v interiéroch, ktoré sú priestranejšie. V interiéroch sa chová jemne a veľmi pokojne. Nemá vo zvyku poškodzovať majetok majiteľa. Pokiaľ žijete v rodinnom dome doga sa poteší pobytu na záhrade. V zime by nemala byť celodenne chovaná vonku. V chladnom počasí je vhodné zabezpečiť jej teplý oblek.

Na pohyb nieje náročná ale každodenne potrebuje aspoň hodinovu prechádzku.

Najmä v období rastu je dôležité aby sme psa nepreťažovali a nedošlo tým k poškodeniu vyvíjajúceho sa pohybového aparátu. Ide o veľké plemeno a zvyknú trpieť na kĺby, preto je vhodné zvoliť ako doplnok kĺbovú výživu. 

Starostlivosť o srsť 

Nieje náročná. Pravidelné kefovanie ju zbaví nečistôt a uvoľnených chlpov. Čo oceníme aj my a aj naša doga. Ak budeme o srsť pečovať pravidelne kúpanie bude až tak nutné, samozrejme ak sa naša doga vyváľa v niečom alebo bude špinavá od blata bude potrebne ju okúpať v šampóne, ktorý obsahuje neutrálne PH.Pravidelným čistením zubov zabezpečíme zdravé ďasná a zuby. Samozrejmosťou by mala byť pravidelná kontrola uší a očí aby sme odhalili prípadný zápal alebo infekcie včas. V prípade potreby strihanie pazúrikov. 

 

Zdravie plemena 

V podstate ide o zdravé plemeno. Občas sa však môžeme stretnúť s vývojovými poruchami a to najmä v období rastu. Je preto veľmi dôležité zvoliť kvalitnú stravu a riadiť sa pokynmi chovateľov a nepreťažovať psa. Obrie plemená ako je aj nemecká doga potrebuje dlhší čas na správny vývin pohybového aparátu ako iné plemená a preto b najmä v období rastu nemal byť zaťažovaný a nemalo by mu byť umožňované behať po tvrdom povrchu a hlavne treba dbať pozor na zoskakovanie z gauču a chodenie po schodoch. Odporúča sa do jedného roka psa nosiť dole schodmi. Medzi ďalšie najčastejšie ochorenia plemena patrí : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. torzia žalúdka
  3. ochorenie srdca 
  4. rakovina kosti

Krmenie Nemeckej dogy 

 

Nemecká doga je pes, ktorý Vám doslova rastie pred očami. Preto potrebuje od útleho veku kvalitnú stravu. Na strave pre toto plemeno sa naozaj neoplatí šetriť. Najmä v období rastu je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu a venovať pozornosť aj pridávaniu kĺbovej výživy, ktorou nič nepokazíte práve naopak. 

V období rastu je potrebné šteňa kŕmiť 3x denne kvalitnou stravou určenou pre obrie plemená psov. Odporúča sa pridávať aj rôzne práškové vitamíny aby bol psik v dobrej kondícii. 

Nemecká doga ako každý veľký pes je náchylná na torziu žalúdka. K jej vzniku prispieva veľké množstvo jedla, ktoré sa následne spláchne veľkou časťou vody. Preto cvičenie alebo iný pohyb po najedení je nebezpečný. Preto sa odporúča psa krmit 2x denne aj keď ide už u dospelého jedinca.