LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Anglický špringeršpaniel - kompletný prehľad o plemene

Anglický špringeršpaniel

FCI skupina 8.

 

Pôvod plemena 

 

Predpokladá sa už podľa názvu plemena, že tieto psy pochádzajú zo Španielska,odkiaľ sa potom pred mnohými storočiami dostali do ďalších častí sveta vďaka Rímanom a to aj do Veľkej Británie, ktorá sa stala patronátom plemena. Práve vo Veľkej Británii patrí toto plemeno medzi najstaršie lovecké plemená Podobné vyzerajúcich psov môžeme vidieť už na obrazoch z obdobia 16. a 17. storočia. Bolo bežne chovať kokeršpanielov a špringeršpanielov súčane. Chovateľov zaujímali najmä lovecké inštinkty a ich spolupráca s lovcom. Anglický špringeršpaniel bol uznaný anglickým kennel klubom v roku 1902. V Amerika sa uznanie plemena stalo až o osem rokov neskôr v roku 1910. U nás sa s týmto plemenom stretávame od prvej polovice 20. storočia.Povaha plemena 

 

Anglický špringeršpaniel je veľmi priateľský a poslušný pes. Jeho radosťou je potešiť svojho pána. Pôvodným využitím tohto plemena bolo plašiť vtáky a prinášať zastrelenú zver. Samozrejme v prírode sa môže stať, že začne lovič ak mu bude niektoré z menších zvierat pripomínať korisť. Inak ide o oddaného, verného a veľmi prítulného psa, ktorý je vždy pripravený na nové dobrodružstvo so svojím pánom.  Tento pes miluje vodu a pri každej príležitosti sa do nej namočí. Ide o prispôsobivého psa, ktorý sa nesnaží prevziať iniciatívu vo výchove, čiže môžeme povedať, že nieje dominantný. Preto je vhodným psom aj pre začínajúcich psíčkarov. Vďaka svojej inteligencií sa veľmi rýchlo učí a je ochotný vykonávať rôzne prikazy svojho pána. Rovnako skvelým spoločníkom je aj na rôzne športy. S inými psami alebo zvieratami je nekonfliktný. Doma sa chová pokojne no vonku dá voľný priebeh svojmu temperamentu. Samotu znášaju veľmi ťažko a preto by ste ho nemali dlho nechávať bez kontaktu s pánom, môže trpieť separačnou úzkosťou. 

 

Vzhľad plemena 

 

Anglický špringeršpaniel je veľmi podobný anglickému kokeršpanielovi.Ide o psa kompaktné stavaného. Hlava je stredne veľká a má mierne klenutú lebku s jasne vyjadreným stopom. Oči sú stredne veľké mandľového tvaru a maju tmavo orieškovú farbu. Uši sú zvesené a pokryté hustou srsťou.Telo je pevné a svalnaté. Hrudník hlboký a dobre klenutý. Chvost býva nízko nasadený, nesený pod úrovňou chrbta a veľmi husto osrstený. Srsť je hladká a jemná. 

Typické sfarbenie pre plemeno je : 

  1. biela a pečeňová
  2. biela a čierna 
  3. s pálením 

Výška v dospelosti sa pohybuje medzi 48 až 51 cm. Váha 21 až 24 kg. Starostlivosť 

 

Starostlivosť o srsť si vyžaduje pomerne veľa času. Je potrebné ho vyčesávať aspoň každý druhý deň aby ste zabezpečili krásnu a hodvábnu srsť psa. Srsť pod pazuchami sa psovi často zamotáva a plstnatie a preto je potrebné venovať jej dostatok pozornosti. Najlepšie je s česaním začať už od šteniatka aby si na túto starostlivosť psík zvykol. Po výletoch v prírode je potrebne psíka skontrolovať čo si priniesol so sebou na srsti domov a očistiť ho.  Papuľku a jej okolie je potrebné pravidelne čistiť vlhkými utierkami. 

Láska k vode priťahuje plemeno takmer do každého jazera, potoka alebo aj blata. V prípade, že sa vám takto zašpiní stačí ho len osprchovať čistou vodou. 

Mal by sa nechávať profesionálne trímovať každé dva mesiace. Potrebné je pravidelne strihať nielen pazúriky ale aj chlpy medzi vankúšikmi aby ste tak predchádzali infekciám. Ich dlhé uši sú náchylní na rôzne infekcie a preto sa odporúča raz týždenne kontrola. 

 

Zdravie plemena 

 

Celkovo sa plemeno považuje za odolný a zdravé. 

Aby to takto bolo aj naďalej chovatelia svojich psov testujú na : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. progresívna atrofia sietnice
  3. šedý zákal

Zdravý špringeršpaniel sa dožíva v priemere 12 až 14 rokov. 

 

 

Kŕmenie 

 

Aby bol pes v dobrej kondícií je potrebné zabezpečiť mu kvalitné granule. Odporúčame rozdeliť krmenie na dve porcie. Druh krmiva a jeho dávka záleži na veku psa, metabolizme, ročnom období a úrovni aktivity. Odporúčame Vám granule s vysokým obsahom mäsa a bez pridaných konzervantov a ečiek. Granule by nemali obsahovať obilie, sóju, kukuricu a ani cukor.