Anglický bullterrier - kompletný prehľad o plemene

Anglický bullterier

FCI skupina 3 

 

Pôvod plemena 

 

Bulík je krížencom starých typov psa anglického buldoga a bieleho anglického teriéra, ktorý však vyhynul niekedy v roku 1880 a dalmatinca. Uprednostňovali sa takzvané univerzálne typy, ktoré mali v sebe tieto 3 plemená psov. Napriek tomu však aj dneska existujú jedinci, ktorý sa podobajú viac na jedného z predkov. Delia sa na dalmatínsky typ, ktorý je vyšší, ľahší a elegantnejší a potom na bull typ, ktorý je zavalitejší, nižší a trochu nemotorný alebo ešte teriérsky typ. 

Systematicky sa bulík začal chovať v rokoch 1850. James Hinks z Birminghamu, ktorý mal obchod so zvieratami začal s chovom. Podrobné a prvé zmienky o plemennej knihe a iných záznamoch niesu žiaľ zachované, môžeme sa len domnievať o presnom úsilí Hinksa vyšľachtiť bulíka. Predpokladá sa však, že bullterier nemal byť bojovým plemenom ale skôr rodinným psom. Nazvať ho môžeme aj módnym doplnkom pre strednú vrstvu. Je viac než isté, že tieto rýchle a odvážne psy sa používali na lov jazvecov a zabíjanie potkanov.

Je zachovaná zmienka o žíhanom bulíkovy menom Pinscher, ktorý zabil 500 potkanov len za 36 minút a 26,5 sekundy. V 18. a 19. storočí si Anglická šľachta myslela, že zarobí veľké peniaze na psích zápasoch. Tak bulík si musel prejsť aj takýmto krviprelievaním.Svalnatý a rýchly bulterier sa ukázal ako mimoriadne nebojácny pes, ktorý bol agresívny a hryzol. Divákom takto ponúkal naozaj veľkú show. Aj keď bola táto krutá zábava v roku 1835 zakázaná, obraz bulteriera ako krvilačného a nebojácneho bojovníka ostal v ľuďoch a dodnes sa ho nepodarilo zbaviť. Pritom sa plemeno považovalo už vtedy za mierumilovné a poslušné. Pritom správy, ktoré sa našli zachované boli o bulíkoch, ktorý sa v arénach správali úplne inak ako mimo nich. Mimo arény sa konfliktom skôr vyhýbali. V rôznych štatistikách sa počet uhryznutí bulterierom dá prirovnať k počtu uhryznutí jazvečíkom. Bulterier je na zozname nebezpečných plemien. 
Povaha 

 

Napriek tomu, že má zlé meno a považujú ho za agresívneho a útočného psa, ktorý neváha kedykoľvek pohrýzť opak je pravdou. V mnohých krajinách sveta je dokonca jeho držanie zakázané alebo si jeho chov vyžaduje povolenie.

Ak sa však na plemeno pozrieme reálne zistite, že pravda je niekde úplne inde. Bulterier ma mimoriadne priateľskú a veselú povahu ktorá je oddaná ľuďom. S majiteľom udržiavajú blízky kontakt a naplno si užívajú ich pozornosť a náklonnosť. K ľuďom su naozaj veľmi priateľský, čo sa píše aj v štandarde plemena. Podobne ako iné plemená psov aj bulterier ma tendenciu byť dominantným a tvrdohlavým. Vzhľadom na inteligenciu a vysoké sebavedomie sa pri plnení príkazov môže prejaviť tvrdohlavosť a jednoducho, keď sa mu nechce ignoruje nás. Výchova je veľmi dôležitá už od šteniatka. Musíte určiť jasné hranice, lebo bulík ich bude skúšať posúvať. Dôslednou socializáciou a precíznym výcvikom vieme aj zo psa ako je bulík vychovať disciplinovaného a dobrého psa a hlavne vyrovnaného rodinného psa. Najmä v kontakte s deťmi sa v nich prejavuje temperament plemena a ukážu svoj hravú stránku. Treba však dávať pozor aby v zápale hry deťom neublížili. Zvyknú sa točiť dookola a naháňať sa v kruhu, niekedy im celkom nevyjde vzdialenosť medzi predmetmi alebo i ľuďmi. 

K svojej rodine je bulterier veľmi priateľský no voči neznámym ľuďom je trochu rezervovaný. Vďaka svojej stabilnej povahe však nikdy nezautočí bezdôvodne. V podstate je bulterier mierumilovný pes a agresivitu nepovažuje za riešenie no v situácií kedy je nutné chrániť svoju rodinu neváha ísť odvážne do seba väčšieho nepriateľa. Bulterier býva však agresívny voči iným psom, najmä ak ide o samca, ktorý už dospel.

 

Vzhľad bulteriera 

 

Výška v kohútiku sa pohybuje medzi 45-50 cm. 

Váha sa pohybuje medzi 20-35 kg.

Priemerný vek 10 až 12 rokov. 

Prvé čo si na bulíkovi všimneme je klábonos a jeho vajcovitá hlava.  Hlava je dlhá, silná a hlboká až po koniec papule, ale nie hrubá. Pri pohľade spredu má mať vajcovitý, úplne vyplnený tvar, bez priehlbín a výstupkov.   

Ňufák by mal byť čierny a smerom ku špičke zošikmený nadol. Nozdry dobre vyvinuté a spodná čeľusť hlboká a silná.

 Zuby sú zdravé, čisté, silné, dobrej veľkosti a pravidelné, s dokonalým, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom - to znamená, že horné rezáky tesne prekrývajú spodné rezáky, pričom vyrastajú kolmo z čeľuste.

Pysky sú rovnomerné a priliehajú k čelustiam.

 Oči sa javia úzke. Šikmo nasadené, trojuholníkového tvaru. Sú čierne, alebo čo najviac tmavohnedé, tak aby vyzerali takmer čierne, a srší z nich prenikavé iskrenie. Pomer dĺžky od očí k špičke ňufáku je značne väčší, ako pomer dĺžky od očí k vrcholu lebky. Modré alebo aj trochu modré oči sú nežiaduce. 

Chvost je krátky a nízko nasadený. Vodorovne nesený.

Farba

Biela znamená čisto bielu srsť. Pigmentácia kože a znaky na hlave sa nepenalizujú.

Pri farebných jedincoch musí prevládať farba, v prípade viacerých farebných jedincov rovnakej kvality sa uprednostňuje pásikavá.

Čierna s pásikmi, červená, piesková a trikolóra sú prijateľné. Bodkovanie v bielej srsti je nežiaduce. Modrá a pečeňová sú výslovne nežiaduce.

/ štandard plemena je zdrojom SBC / https://www.bullterrierclub.sk/standard-plemena

 

Zdravie plemena 

 

Štandard plemena určuje a zdôrazňuje, že bulterier je aj napriek svojej tvrdohlavosti veľmi dobrý k ľuďom. Pes, ktorý je agresívny musí byť vylúčený z chovu.  Ak uvažujete nad kúpou bulteriera, obráťte sa na poradcu chovu v Slovakia Bullterrier Clube. Poradca chovu má najlepší prehľad o chovateľských staniciach, krytiach a šteňatách. Do chovu sú povinné testy jedincov. 

Test srdce: Sd - Doppler / Ss - Sono / Se -  EKG

Test obličky: Og - PKD (genetický test) / Ou - UPC (test pomeru proteínu a kreatínu v moči) / Os - Sono

Test kĺby: P - Luxácia pately

Test sluch: B - BAER

Test Lethal acrodermatitis: LA - LAD (genetický test)

Medzi najčastejšie choroby patria : 

  1. hluchota ( najmä u bielych jedincov) 
  2. nádory
  3. kardiovaskulárne ochorenia
  4. ochorenie obličiek
  5. ochorenie kĺbov

Overte si testovanie rodičov. Správný chovateľ by sa Vám mal vedieť preukázať certifikátmi genetických testov a testov. 

 

Starostlivosť o bullterriera

 

Nieje časovo náročná. Srsť stačí prečesávať občasne. Najmä v čase kedy sa presrsťuje je vhodné vyčesávať podsadu častejšie. Potrebná je hygiena okolo očí. V chladnom alebo mokrom počasí je vhodné labky vysušiť a zapudrovat bajazínom aby ste predchádzali tvorbe kvasiniek a tým spojenými komplikáciami.  Pazúre strihať podľa potreby. 

Bullterrier určite nieje pes pre začiatočníka. Ak si bulík všimne, že majiteľ je slabá povaha veľmi rýchlo to začne využívať. Už samotné šteniatka su silné a dominantné a v nesprávnych rukách môže mať ich vývoj za následok nebezpečné správanie.

 

Kŕmenie 

 

Často nastáva chyba pri stravovaní a to napríklad príliš veľa bielkovín v strave, ktoré môžu mať za následok kožné problémy. Najmä bulíci, ktorý majú alergie musia mať vyváženú stravu, ktorá obsahuje menší podiel bielkovín. Takisto chránime tým pádom aj zdravie obličiek. Bulterier ma sklon k priberaniu a dokáže pribrať veľmi rýchlo, preto je vhodné aby sme správne určili kŕmnu dávku aj na základe toho, akú aktivitu so psom robíme.