Charakteristika husky: Všetko, čo by ste mali vedieť o plemene husky

Sibírsky husky je plemeno, ktoré si získalo srdce mnohých psíčkarov po celom svete. Nielen, že sú nádherní na pohľad, ale majú aj fascinujúcu povahu a bohatú históriu. Poďme sa ponoriť do ich sveta a objaviť všetko, čo o tomto plemene potrebujete vedieť.

 

Základné informácie o plemene Husky

Husky je stredne veľký pes s výškou v kohútiku medzi 50 a 60 cm a váhou okolo 20 až 27 kg. Pôvodne boli chované na ťahanie saní v drsných podmienkach Sibíri, čo ich robí odolnými a vitálnymi psami. Sibírsky husky je známy svojimi modrými alebo heterochrómnymi očami a hustou dvojitou srsťou, ktorá ich chráni pred extrémnymi teplotami. Husky má priemernú dĺžku života medzi 12 až 15 rokmi, čo svedčí o jeho dobrom zdraví a odolnosti. Ich osobnosť je veľmi priateľská a extrovertná, nie sú teda vhodní ako strážcovia, ale sú vynikajúcimi spoločníkmi. Okrem toho, husky vyžaduje veľa pohybu a mentálnej stimulácie, vďaka svojej vysokej energetickej úrovni a inteligencii, čo z tohto plemena robí ideálneho partnera pre vysoko aktívnych jedincov alebo rodinu.

 

husky béž

 

História husky

História husky je úzko spätá s pôvodnými obyvateľmi Sibíri, kmeňmi Čukčov, kde tieto psy nielen že slúžili ako neoceniteľní pomocníci pri ťahaní saní, ale boli tiež cenení pre svoju spoločenskú povahu a schopnosť vydržať extrémne klimatické podmienky. Práve táto kombinácia fyzickej odolnosti a priateľskej povahy predurčila plemeno husky k úspechu ďaleko za hranicami ich domoviny.

V roku 1925 sa sibírsky husky stal hrdinom slávneho „Serum Run“, kedy tím týchto psov doručil dôležité lekárske zásoby do odľahlého mesta Nome na Aljaške, čím pomohol zastaviť epidémiu záškrtu. Táto udalosť významne prispela k celosvetovému uznaniu a obľube plemena.

 

husky tlupa

Povaha a správanie plemena husky

Sibírsky husky sa vyznačuje svojou energickou, priateľskou a hravou povahou. Hoci jeho nezávislý charakter môže predstavovať určité výzvy v procese tréningu, správnym prístupom a trpezlivosťou možno dosiahnuť skvelé výsledky. Táto rasa je známa svojou vysokou potrebou socializácie – husky milujú spoločnosť, čo znamená, že sa najlepšie cítia, keď sú súčasťou rodinného diania alebo keď môžu tráviť čas so svojimi psími kamarátmi.

Husky majú tiež silný lovecký pud a radi prenasledujú pohyblivé objekty, čo vyžaduje, aby boli v bezpečnom, ohraničenom priestore, aby nedošlo k nechcenému úteku za dobrodružstvom. Ich inteligencia a potreba mentálnej stimulácie znamenajú, že sa radi učia nové triky a zúčastňujú sa rôznych psích športov, ako je agility alebo canicross.

Hoci je husky známy svojou milujúcou a priateľskou povahou voči ľuďom aj iným psom, jeho silný sociálny inštinkt môže byť dvojsečnou zbraňou – môžu trpieť úzkosťou z odlúčenia, ak sú sami doma na dlhé obdobie. Je kľúčové zabezpečiť, že váš husky má dostatok fyzickej a mentálnej stimulácie a spoločnosti.

 

Ako vyzerá husky?

Sibírsky husky okúzľuje už na prvý pohľad svojou majestátnou dvojitou srsťou, ktorá slúži ako efektívna ochrana proti extrémnym teplotám, od mrazivej zimy až po horúce leto. Paleta ich srsti je skutočne pestrá, zahŕňajúca škálu farieb od tmavej čiernej, cez šedú, teplé hnedé tóny, až po snehobielu.

Jedným z najvýraznejších rysov husky sú jeho prenikavé oči, ktoré môžu byť buď ľadovo modré, tmavo hnedé, alebo môžete naraziť aj na tzv. heterochrómiu, kedy má pes jedno oko modré a druhé hnedé.

Tvár husky je ďalším charakteristickým znakom, s ostrými rysmi, ktoré zdôrazňujú jeho pozorný a bystrý výraz. Typická je maska na tvári, ktorá môže mať rôzne farebné varianty.

K ich nezameniteľnému vzhľadu patrí aj svalnaté telo a vzpriamené uši, čo spoločne podčiarkuje ich pôvodný účel - byť vytrvalým a agilným ťažným psom. Huskyho chvost je husto osrstený a často sa nosí zakrútený nad chrbtom, čo je ďalší roztomilý rys tohto plemena.

 

pexels-mihaela-pastiu-9809436 (1)

 

Malamut vs. husky

Hlavný rozdiel medzi malamutom a huskym je vo veľkosti a účele chovu. Malamut je väčší a bol chovaný k ťažkej práci, zatiaľ čo husky je ľahší a rýchlejší, vhodný pre závody psích záprahov. Malamut má obvykle hustejšiu a dlhšiu srsť, ktorá vyžaduje intenzívnejšiu starostlivosť, zatiaľ čo srsť huskyho je relatívne kratšia a menej náročná na údržbu. Čo sa týka povahy, malamuty sú známe svojou silnou vôľou a nezávislosťou, čo môže vyžadovať potrebu skúseného majiteľa, zatiaľ čo husky sú všeobecne považovaní za priateľskejšie a ľahšie prispôsobivé rôznym rodinným prostrediam. Pri oboch týchto plemenách je však dôležité poskytnúť im dostatok priestoru a fyzickej či mentálnej aktivity. 

 

Starostlivosť o husky

Starostlivosť o husky je komplexná záležitosť, ktorá si vyžaduje pozornosť v niekoľkých kľúčových oblastiach. Okrem pravidelného kartáčovania srsti, obzvlášť v období pĺznutia, je potrebné zaistiť psíkovi dostatok fyzického výdaja, ako sme už vyššie spomenuli. Vďaka ich vysokej energetickej úrovni sa odporúča denne absolvovať dlhé prechádzky, behy, alebo sa venovať inej forme aktivity, ako spomínané agility alebo canicross, ktoré uspokoja ich potrebu pohybu a zároveň posilnia väzbu medzi psom a majiteľom.

 

pexels-pixabay-60050 (1)

Kŕmenie husky

Vo veci kŕmenia je nevyhnutné zvoliť vyváženú stravu, ktorá podporí celkové zdravie a vitalitu. Vysoko kvalitné granule plné proteínov špeciálne formulované pre aktívne plemená sú dobrým východiskovým bodom, avšak niektorí majitelia dávajú prednosť prírodnej, surovej BARF strave, ktorá môže lepšie napodobňovať potravu ich predkov. Bez ohľadu na zvolený typ krmiva je kľúčové monitorovať množstvo podávanej potravy a zaistiť, že pes nie je prekrmovaný, čo by mohlo viesť k obezite as ňou spojeným zdravotným problémom. U tohto aktívneho psa je namieste aj pravidelné podávanie doplnkov výživy pre zdravé kĺby a kosti a tiež pre doplnenie energie organizmu po fyzickej aktivite.