LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Cestovanie so psom

Cestovanie so psom môže byť úžasným zážitkom, pokiaľ sa naň dobre pripravíte. Či už plánujete cestovať po Európe, navštíviť susedné Česko alebo Rakúsko, alebo vyraziť na dovolenku do zahraničia, je dôležité poriadne zaistiť pohodlie a bezpečnosť pre vášho štvornohého priateľa. V tomto článku sa pozrieme na rôzne spôsoby cestovania so psom, či už autom, vlakom, autobusom alebo lietadlom, a čo všetko treba mať na pamäti.

 

pes v autě

Zdroj: Pexels.com

 

Správne a bezpečné cestovanie so psom v aute

Cestovanie so psom v aute je jedným z najčastejších spôsobov prepravy. Tu je niekoľko tipov, ako zaistiť bezpečnosť a pohodlie vášho psa počas jazdy:

 1. Pes v aute by mal byť vždy zaistený, aby nedošlo k jeho zraneniu napríklad pri náhlom zastavení alebo nehode. Môžete použiť:

  • Autosedačku pre psy: Hlavne pre menšie plemená.
  • Bezpečnostný pás pre psa: Pripne sa k postroju a ku bezpečnostnému pásu v aute.
  • Transportný box: Poskytuje bezpečné a uzavreté prostredie.
 2. Pravidelné prestávky: Každé 2-3 hodiny zastavte, aby sa pes mohl pretiahnuť,  povystierať, vyvenčit a napiť.

 3. Dostatok vody a jedla: Vždy majte po ruke vodu a ľahké občerstvenie.

 4. Klimatizácia a vetranie: Zaistite, aby v aute nebolo príliš horúco, alebo naopak zima.

 

Nikdy nenechávajte psa bez dozoru v horúcom aute, môže ho to stáť život!

 

cestování se psem

Zdroj: Pexels.com

 

Cestovanie so psom autobusom alebo vlakom

Cestovanie vlakom so psom alebo cestovanie autobusom so psom môže byť výzvou, ale s dobrou prípravou to zvládnete bez problémov.

Cestovanie so psom vo vlaku

 1. Rezervácie: Zistite si vopred podmienky prepravy psov u daného dopravcu. Niektoré vlaky vyžadujú rezerváciu miesta pre psa.

 2. Prepravný box alebo klietka: Pre menších psov je ideálne použiť na cestovanie prepravný box. Väčšie psy by mali mať náhubok a byť na vôdzke.

 3. Kratšie cesty: Pokiaľ je to možné, zvoľte kratšie cesty, prípadne vyberte takú trasu, aby ste si mohli spraviť občas prestávku, aby pes nemusel tráviť dlhé hodiny v uzavretom priestore.

Cestovanie so psom v autobuse

 1. Pravidlá prepravy: Každý autobusový dopravca má svoje vlastné pravidlá na prepravu psov. Informujte sa vopred o podmienkach prepravy.

 2. Náhubok a vôdzka: Väčšina autobusových dopravcov vyžaduje, aby mal pes náhubok a bol na vôdzke.

 3. Komfort a bezpečnosť: Zaistite, aby mal pes dostatok miesta a tiež súkromia - aby ho nerušili ostatní cestujúci a naopak, aby nerušil ostatných cestujúcich. 

Cestovanie so psom v lietadle

Cestovanie so psom v lietadle je náročnejšie na prípravu, ale s dobrým plánovaním to určite zvládnete ľavou zadnou 🐾  :) .

 1. Rezervácie a poplatky: Informujte sa vopred u leteckej spoločnosti o podmienkach prepravy psov. Niektoré spoločnosti umožňujú prepravu psov v kabíne, iné iba v batožinovom priestore. Rezervujte miesto pre psa čo najskôr.

 2. Prepravný box: Prepravný box musí spĺňať požiadavky leteckej spoločnosti. Mal by byť dostatočne veľký, aby sa v ňom pes mohol postaviť, otočiť a pohodlne ležať.

 3. Doklady a očkovanie: Uistite sa, že máte všetky potrebné doklady a očkovania pre cestovanie do cieľovej destinácie.

 4. Príprava psa: Pred cestou sa uistite, že je pes zvyknutý na prepravný box. Cvičte ho pravidelne, aby sa cítil pohodlne a pokojne.

 

Cestovanie do zahraničia so psom : Čo všetko váš pes potrebuje?

Pri cestovaní do zahraničia so psom je potrebné zaistiť niekoľko dôležitých vecí:

 1. Mikročip: Pes musí mať implantovaný mikročip, ktorý spĺňa mezinárodné normy.

 2. Pas pre zvieratá: Váš pes musí mať platný pas pre zvieratá, ktorý obsahuje informácie o mikročipe a očkovaní.

 3. Očkovanie proti besnote: Pes musí byť zaočkovaný proti besnote, aspoň 21 dní pred plánovanou cestou. Očkovanie musí byť platné po celú dobu pobytu v zahraničí.

 4. Zdravotné osvedčenie: Niektoré krajiny vyžadujú zdravotné osvedčenie od veterinára, ktoré potvrdzuje,  že je pes zdravý a spôsobilý na vycestovanie.

 

cestování se psem do zahraničí

Zdroj: Pexels.com

 

Špeciálne požiadavky pre cestovanie do Rakúska

Rakúsko má niekoľko špecifických požiadaviek pre cestovanie so psom:

 • Pes musí byť zaočkovaný proti besnote.
 • Mikročip alebo tetovanie sú u psov povinné.
 • V niektorých regiónoch je na verejných priestranstvách povinný náhubok a vôdzka.

Cestovanie so psom môže byť skvelým zážitkom pre vás aj vášho maznáčika, ak sa naň dobre pripravíte. Nezabudnite pribaliť obľúbené hračky, maškrty a krmivo, na ktoré je váš pes zvyknutý. A hlavne, nezabudnite vždy dbať na bezpečnosť a pohodlie svojho psa a užite si spoločné dobrodružstvo.