LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Prvá pomoc pre psa

Poskytnutie prvej pomoci pre psa môže byť v mnohých prípadoch zásadným pre jeho prežitie a rýchle zotavenie. Či už sa jedná o drobné zranenia alebo závažné zdravotné problémy ako epileptický záchvat či otrava, každý majiteľ psa by mal byť pripravený na rôzne núdzové situácie. Tento článok vám poskytne komplexný prehľad o tom, ako správne poskytnúť psovi prvú pomoc.

 

ako poskytnúť psovi prvú pomoc

Zdroj: Pexels.com

Ako by mala vyzerať lekárnička pre psa?

Správne vybavená psia lekárnička je základom pre poskytnutie účinnej prvej pomoci. Mala by obsahovať:

 • Dezinfekčné prostriedky – nevyhnutné na čistenie rán a prevenciu infekcií (betadine, chlórhexidín)
 • Obväzy a náplasti - sterilné obväzy, elastické obväzy, samolepiace náplasti
 • Nožničky a pinzety 
 • Sterilné gázy
 • Teplomer - digitálny rektálny teplomer pre psov
 • Prípravky na vyvolanie zvracania - (napr. 3% roztok peroxid vodíku)
 • Lieky proti bolesti (po konzultácii s veterinárom)
 • Prípravky na zmiernenie opuchov
 • Kontaktné informácie na veterinára

 

Pes sa dusí - ako správne resuscitovať psa?

Pokiaľ vidíte, že  pes sa dusí, je dôležité konať rýchlo a správne. Pokiaľ sa pes dusí cudzím predmetom, skúste ho opatrne odstrániť prstami alebo pinzetou. Dajte pozor, aby vás pes nepohrýzol, najmä ak je v strese. Ak sa vám nepodarí odstrániť vdýchnutý predmet, môžete použiť Heimlichov manéver pre psov:

 • Malé psy: Zdvihnite psa a položte ho chrbtom k sebe, pričom jeho nohy by mali smerovať dole. Položte vaše ruky pod rebrá psa a rýchlo zatlačte smerom hore a dopredu, smerom k hlave psa.
 • Velké psy: Kľaknite si za psa, obtočte ruky okolo jeho pása a rovnakým spôsobom zatlačte hore a dopredu, smerom k hlave psa.

 

Pokiaľ pes prestane dýchať, okamžite zahájte resuscitáciu psa:

 

 1. Položte psa na pravú stranu
 2. Skontrolujte dýchacie cesty a odstráňte  prípadné prekážky.
 3. Umelé dýchanie: Zavrite ústa psa a vdychujte mu vzduch do ňufáka.
  • U malých psov a šteniat: Pokryte svojimi ústami nos aj papuľu psa a jemne vdychujte vzduch psovi do nosa.
  • U veľkých psov: Držte psovi zavreté ústa a vdychujte vzduch len do nosa.
  • Dajte 2-3 záchranné vdychy, sledujte, či sa hrudník psa zdvíha. Pokiaľ nie, skontrolujte znovu dýchacie cesty.
 4. Kompresia hrudníku
  • U malých psov a šteniat: Položte jeden alebo dva prsty na hrudnú kosť tesne za prednými labami a stláčajte rýchlosťou 100-120 stlačení za minútu.
  • U stredne veľkých psov: Položte ruky nad seba na širšiu časť hrudníka a stláčajte rýchlosťou 100-120 stlačení za minútu.
  • U veľkých psov: Položte ruky nad seba na širšiu časť hrudníka a stláčajte rýchlosťou 100-120 stlačení za minútu. Kompresie by mali byť hlbšie.

 

Nezabudnite okamžite kontaktovať veterinára, ak je pes stabilizovaný alebo ak sa jeho zdravotný stav nelepší. Aj keď sa vám podarí obnoviť dýchanie, pes bude potrebovať profesionálnu lekársku starostlivosť.

 

Ako psovi ošetriť vonkajšie zranenia?

Pri vonkajších zraneniach je dôležité ranu najskôr poriadne vydezinfikovať. Následne použite sterilnú gázu a obväz, aby sa zabránilo infekcii. Ak je rana hlboká alebo silne krváca, ihneď vyhľadajte veterinárnu pomoc.

 

Ako zaviazať psovi packu?

Na ošetrenie poranenej labky:

 1. Očistite a dezinfikujte ranu.
 2. Priložte sterilnu gázu na ranu.
 3. Pevne, ale opatrne obviažte labku elastickým obväzom.
 4. Uistite sa, že obväz nie je príliš tesný.

 

Poranený vankúšik u psa

Pri poranení vankúšika na labke je dôležité ranu očistiť, dezinfikovať a zaviazať. Uistite sa, že obväz nie je príliš tesný a že pes má labku chránenú pred nečistotami.

 

Ako psovi ošetriť zlomeninu?

Pri podozrení na zlomeninu sa snažte minimalizovať pohyb psa. Pokiaľ je nutné psa preniesť, použite pevný podklad ako nosidlá. Na imobilizáciu použite dlahu a pevne ju pripevnite ku zlomenine. Okamžite vyhľadajte veterinára.

 

Prvá pomoc pri otrave psa - pes zožral niečo, čo nemal

Pokiaľ máte podozrenie, že pes zožral niečo toxické, pokúste sa zistiť, čo presne to bolo, aby ste vedeli podať túto informáciu aj veterinárovi. Prvá pomoc pri otrave psa zahŕňa:

 1. Vyvolanie zvracania pomocou peroxidu vodíka ( len po konzultácii s veterinárom).
 2. Podanie aktívneho čierneho uhlia, ktoré môže absorbovať toxíny.
 3. Čo najrýchlejší prevoz k veterinárovi.

 

Ako vyvolať zvracanie u psa?

Vyvolanie zvracania by malo byť vykonané iba po konzultácii s veterinárom. Obvykle sa používa peroxid vodíka, ktorý je účinný pri vyvolaní zvracania. Nikdy nevyvolávajte zvracanie, pokiaľ pes zožral žieravé látky alebo ostré predmety.

 

panakei granule

Zdroj: Pexels.com

 

Epileptický záchvat psa

Epileptický záchvat u psa môže byť desivý, ale je dôležité zostať v pokoji. Zaistite, aby sa pes nemohol poraniť o okolité predmety, pokiaľ je to možné, položte mu pod hlavu niečo mäkké (vankúš alebo uterák). Nesnažte sa psa držať alebo obmedzovať jeho pohyb. Po záchvate nechajte psa v kľude odpočívať a vyhľadajte veterinárnu pomoc.

 

Srdečný záchvat u psa

Pri srdcovom záchvate u psa -  pes zrýchlene dýcha, môže kolabovať a byť dezorientovaný. Medzi najčastejšie príznaky patrí tiež modranie ďasien a jazyka, letargia a tras, alebo kašeľ a dusenie. Udržujte psa v pokoji a čo najskôr vyhľadajte veterinárnu pomoc.

 

Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom

Uštipnutie hmyzom môže spôsobiť anafylaktický šok u psa. Ak sa objavia opuchy alebo ťažkosti s dýchaním, ihneď vyhľadajte veterinárnu pomoc. Môžete tiež aplikovať studený obklad na postihnuté miesto a použiť antihistaminiká  - po konzultácii s veterinárom.

 

Ako zmierniť opuch u psa?

Pre zmiernenie opuchu u psa môžete použiť studený obklad alebo ľad zabalený do látky. Ak opuch pretrváva alebo sa zhoršuje, je potrebné vyhľadať veterinárnu pomoc.

 

Prehriatie psa

Prehriatie psa je vážny stav, ktorý môže viesť k úpalu. Pokiaľ pes vykazuje známky prehriatia, ako je zrýchlené dýchanie, malátnosť alebo zvracanie, okamžite ho premiestnite do tieňa, schlaďte ho vodou (nie ľadovou) a vyhľadajte veterinárnu pomoc.

 

Upozornenie: Tento článok je čisto informatívny a nenahrádza odbornú konzultáciu alebo vyšetrenie zvieraťa veterinárnym lekárom.