Flanderský bouvier - kompletný prehľad o plemene

Flanderský buviér

FCI skupina

 

 

Pôvod plemena

 

Vyšľachtený bol v 17. storočí na pobrežných oblastiach dnešného Francúzska, Belgicka a Holandska. Pôvodne bol využívaný farmármi ako všestranný pes k naháňaniu stáda, ťahanie bremien a k ochrane majetku. Kde plemeno vzniklo vieme no presný pôvod o ňom nevieme. Na začiatku 20. storočia nebol ešte jasne definovaný štandard plemena a tým pádom existovalo niekoľko rozdieľných variantov. V roku 1936 bol spísaný jednotný štandard plemena francúzskymi kynológmi. Uznaniu plemena došlo až v roku 1965 organizáciou FCI. Prvá svetová vojna takmer zapríčinila jeho úplne vyhynutie. Žiadna z vojen nepriala rozvoju kynológie. Počas vojny sa využíval ako zákopový pes, ktorý vyhľadával zranených a doručoval správy a listy. Zásluhou Belgických chovateľov da podarilo plemeno zachrániť. 

 

 

Povaha plemena 

 

Bouvier je rozvážny a vyrovnaný pes, ktorý nebýva zbytočne agresívny. Svoju rodinu však chráni. Vyniká veľkou dávkou odvahy a absolútno vernosťou k vlastnej rodine. K svojej rodine má silné puto. Voči cudzím ľuďom je ľahostajný až nevšímavý. Rýchlo sa učí novým veciam a veľmi dobre si pamätá povely , ale má silnú osobnosť a preto potrebuje vyrovnaného a rozhodného pána. Je potrebné mu jasne určiť hranice. Socializácia v mladosti je veľmi dôležitá. Pokiaľ socializáciu nepodcenit bude v dospelosti vychádzať aj s inými psami a ostatnými zvieratami. K deťom ma výborný vzťah a rád sa s nimi hrá. Je však potrebné deťom vysvetliť, že pes nieje hračka. 

 

 

Vzhľad plemena 

 

Je veľký pastiersky pes. Hlava je primerane veľká a masívna. Oči sú stredne veľké oválneho tvaru a tmavej farby. Majú pozorný pohľad a energický výraz. Uši sú vysoko nasadené. Pôvodne sa zvykli kupírovať ale v mnohých krajinách je tento úkon už zakázaný. Končatiny sú správne osvalené a zakončené sú mohutnými okrúhlými labkami. Chvost je vysoko nasadený a nesený na úrovni chrbta. Srsť je bohatá a kučeravá asi 6 cm dlhá doplnená o bohatú podsadu. Podsada mu zabezpečuje ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Okolo ňucháča vytvára srsť husté fúzy. 

Výška v kohútiku sa pohybuje medzi 59 až 68 cm pričom váha dospelého jedinca dosahuje 27 až 40 kg. 

 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Ideálnym miestom je dom s dvorom. Je to psík , ktorý potrebuje slobodu a preto by sa do bytu niekde v centre mesta nehodil. Ako u každého plemena ani u tohoto by šteniatka nemali chodiť po schodoch do svojho jedného roku života. Chránime tým každé jedno plemeno pred možným problémom s kĺbmi.

Pastiersky pes potrebuje množstvo aktivít a veľký výbeh. Miluje každý výlet s ľuďmi na ktorý ho zoberiete. Tak isto miluje aj mentálne výzvy , tak hlavolamy pre psom su skvelým darčekom. 

Krásnu a hladkú srsť docielíme jedine pravidelným česaním ideálne je česať psa 2 až 3 x týždenne aby sme zabránili jej plstnateniu a srsť bola krásna lesklá a na pohľad zdravá. V čase kedy sa presrsťuje by sme mali venovať tejto činnosti ešte viac času a ideálne by bolo keby ich vyčesávame každý deň. 

Okrem srsti treba venovať pozornosť aj ušiam a rôznym infekciám, ktoré môžu vznikať tak isto aj oči a strihanie pazúrikov. 

 

Zdravie plemena 

 

Medzi častejšie choroby patria : 

  1. Dysplázia 
  2. Torzia
  3. Triviálný problém 
  4. Herpesviróza
  5. ochorenie obličiek
  6. nádor 

 

Kŕmenie plemena 

 

Skôr ako si prinesieme šteniatko domov musíme zabezpečiť mnoho veci okolo toho. Jednou z najdôležitejších je správna strava a správne návyky.  Chovateľ je vždy nápomocný a ochotne Vám poradí s výberom granuliek a aj v prípade zmeny z pôvodných , ktoré Vám dal do štartovacieho balíčku. 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. 

Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach . Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . 

Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.