LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Foxteriér - kompletný prehľad o plemene

Foxteriér 

FCI skupina 
Pôvod plemena 

 

História siaha do prvých desaťročí 19. storočia v Anglicku. V tejto dobe označenie foxteriér znamenalo pracovné zaradenie plemena. Sprevádzali menšie plemena pri honoch na líšky. V prípade, že sa ukryli pod zem, pracovali na ich love práve foxteriér. Fox = líška , terra = krajina. Ich sfarbenie muselo ladiť s ostatnými členmi svorky a preto bola žiadaná najmä biela so znakmi. Na vzniku plemena sa podieľa najmä reverend John Russell. John mal veľkú vášeň pre lov a pre svoju potrebu začal chovať vlastných psov, ktorí spĺňali jeho predstavy a požiadavky na loveckého psa. V roku 1862 bol foxteriér po prvýkrát predstaveny na výstave v Birminghame kde boli predstavený ako nový variant krátkosrstého teriéra. Psy z tohto obdobia boli braní ako priamy predchodcovia hladkosrstého foxteriéra, ktorého v tejto dobe však krížili s bíglom a hrubosrstým teriérom. Z tohto spojenia vznikla taktiež nová verzia hrubosrstého foxteriéra, ktorá bola takisto predstavená na výstave psov v roku 1872, ktorá sa odohrávala taktiež v Birminghame. V roku 1873 bolo plemeno uznané anglickým Kennel Clubom ako samostatné plemeno. Na začiatku 20. storočia patril k najobľúbenejším plemenám nielen v Anglicku ale po celom svete. 
Povaha plemena 

 

Ide o veľmi aktívneho a temperamentného psa. Má chuť zapojiť sa do akejkoľvek aktivity so svojím pánom. Práve preto je vhodným plemenom pre aktívnych ľudí, ktorí mu poskytnú dostatočne množstvo aktivít a ocenia jeho zmysel pre humor. Občas môže konať tvrdohlavo a používa svoju vlastnú hlavu. Preto je dôležité aby ste mu jasne určili hranice. Využívaný býva najmä v poľovníctve a najčastejšie pracuje ako jamník. Pokiaľ nie ste poľovníci je potrebné zaistiť psovi dostatok aktivít nielen na fyzickej báze ale na tej psychickej. Sú dokonalými spoločníkmi na agility, flyball, dogfrisbee alebo aj na tanec so psom. Toto plemeno doslova neznáša dril ale pokiaľ ho budete dostatočne motivovať a odmeňovať veľmi rýchlo sa naučí potrebne triky a povely. Pokiaľ to pojmete ako zábavu. Je však dôležité aby ste od malička pri výchove boli dôsledný a venovali dostatok času aj socializácií. S veľmi malými deťmi by nemal ostávať sám a bez dozoru, pri deťoch nie sú veľmi trpezlivý. Vzhľadom na jeho silné lovecké pudy je život s inými zvieratami neistý. 
Vzhľad plemena Foxteriér je dlhonohý a dobre stavaný lovecký pes. Má postoj dostihového koňa. Stavba tela predstavuje dokonalú vyváženosť a to platí najmä o porciách temena a tvárovej časti. Srsť je hustá s jemnou podsadou. Hustá a veľmi tvrdá. Povolená je kombinácia dvoch farieb niekedy sa objavuje aj trojkombinácia a to bielej a hnedej s tým, že základná farba je vždy biela. Dĺžka srsti je 2 cm a na lopatkách dosahuje dĺžku 4 cm. Na papuli je srsť dostatočne dlhá. Celkový vzhľad je súmerný a pôsobi elegantne. 
Zdravie plemena 

 

Foxteriér nepatrí k plemenám, ktoré by prehnane trpeli na dedičné ochorenia. No napriek celkom stabilnému cielenému chovu sa môže objaviť pár chorôb ako napríklad : 

  1. progresívna atrofia sietnice
  2. hluchota 

Najmä u bielych jedincov sa môže objaviť vrodená hluchota a preto je potrebné vykonať BAER test. 

 

 

Dožíva priemerne od 12 - 15 rokov.Starostlivosť 

 

Uši  sú perfektnou pôdou na ušné ochorenia. Sekrét alebo špinky z prostredia ako sú napríklad stebla trávy, osiny a podobne spôsobujú bolestivé zápaly. Ako doma sú u psa v ušiach aj roztoče a rôzny hmyz. Na prvý pohľad si vieme všimnúť problém s ušami tak, že psík trasie hlavou alebo ju na naklonenú na jednu stranu.

 

Oči sú taktiež miesto, ktorým sa choroba nevyhýba a je potrebné venovať im značnú časť starostlivosti. Je veľmi dobré mať v domácej psej lekárničke Borovú vodu alebo vlhčené obrúsky určené na okolie očí a pravidelne aspoň 1x do týždňa uši čistiť. 

 

Srsť by sa mala vyčesávať aspoň 1x týždenne. 

 

Kŕmenie  

Foxík ako psík, ktorý sa rád naháňa a loví má naozaj veľký apetít. Treba dávať pozor hlavne na odmeňovanie psíka, keďže bude na nás hrať smutné oči a my mu budeme dávať pamlsky treba ich odrátať od dennej dávky kŕmenia. 

Správna strava je základom zdravého a dlhého života. Dôležité je zostaviť kŕmnu dávku podľa záťaže v akej psíka máme. Granule s vysokým obsahom mäsa a menším podielom tuku sú ideálne pre toto plemeno. Tak isto je dôležité zaobstarať si kĺbovú výživu aby sme eliminovali riziko ochorení chrupaviek a kĺbov.