Coton de Tuléar - kompletný prehľad o plemene

Coton de tulear

FCI skupina Pôvod plemena 

 

Plemeno pochádza z Madagaskaru a dodnes je považované za národného psa. Na ostrov sa dostali pravdepodobne v období 16. až 17. storočí pravdepodobne francúzskymi vojakmi, európskými obchodníkmi alebo priplávali na palubách pirátskych lodí ako korisť. Názov bavlnka dostalo plemeno na základe jeho jemnej srsti a podľa madagaskarského prístavu Toliar. Bez ohľadu nato ako sa plemeno na ostrov dostalo takmer okamžite si získalo obľubu a slúžili ako spoločníci kráľovských rodín. Chudobný mešťania mali chov plemena prísne zakázaný. Niekedy okolo roku 1970 bolo niekoľko zástupcov plemena prevezených naspäť do Francúzska kde sa pokračovalo s chovom. Povaha plemena

 

Bavlnka je veľmi spoločenský psík. Svojho majiteľa miluje a snaží sa ho potešiť a rozveseliť pri každej príležitosti. Medzi jeho špeciality patrí chôdza po zadných nohách a dokážete ho naučiť rôzne kúsky. Je dobrou voľbou pre dogdancing. Miluje deti a veľmi rád sa s nimi hrá. Rovnako dobre sa vie uplatniť ako canisterapeut. Veľmi ťažko znáša odlúčenie od svojho pána. Je veľmi múdry a rýchlo sa učí. Vhodná je pozitívna metoda výcviku. Fenky bývajú oveľa samostatnejšie ako psi. Veľmi často trpia nadváhou preto je potrebná správna kŕmna dávka. Ako strážny pes je úplne nepoužiteľný. Voči novým ľuďom sú priateľský. 

 

Vzhľad plemena 

 

Bavlnka je malý spoločenský pes. Jeho hlavným znakom je biela, dlhá srsť. Pripomína chumáč bavlnky. Jeho srsť nemá podsadu a má samočistiacu schopnosť. Je vhodným psom pre alergikov, pretože vôbec neplzne. Nos je čierny a dokonale vynikne na bielej srsti. Oči sú veľké a guľaté tmavej farby s veľmi bystrým výrazom. Uši sú zvesené trojuholníkového tvaru a vysoko nasadené. Hrudnik je dobre vyvinutý. Nohy sú krátke a silné. Chvost je nízko nasadený a býva nesený nad chrbtom.

Výška v kohútiku je 23 až 28 cm pričom váha v dospelosti sa pohybuje medzi 3,5 až 6 kg. 

 

 

Výchova  psíka 

 

Su maličký a skoro vôbec neštekajú , preto sú vhodnými psami na chov v byte. Tak či onak nebude behať sám po dvore a zabávať sa , túži po interakcií so svojim majiteľom. Bude šťastným vtedy, keď ho majiteľ zahrnie do všetkých svojich plánov a bude sním tráviť všetok možný voľný čas. Nenechajme sa ale zmiasť s tým , že vypadá ako plyšová hračka a je gaučový povaľač. Napriek tomu ako na prvý dojem pôsobí je to aktívny psík. Človek by ani neveril ale má pozitívny vzťah k vode a rád sa v nej hrá a blázni. 

Tým aký je hravý ma výborné predispozície k učeniu a úspechom v rôznych disciplínach. Je skvelým parťákom k agility , tancu , rally alebo aj výcviku obedience. Na jeho výcvik potrebujeme trpezlivosť a jemnosť a samozrejme v neposlednom rade pamlsky. Pozitívnou metodou výcviku vieme dosiahnuť naozaj úžasné výsledky. 

 Starostlivosť

 

Má rád prechádzky za každého počasia je však potrebné tomu prispôsobiť aj jeho oblečenie. Je to pes určený na chov v byte. Výhodou je, že neplzne a je vhodný aj pre alergikov. Šteniatka potrebujú starostlivosť o srsť najmä v období 7 až 15 mesiacov kedy je potrebné ju pravidelne vyčesávať aby sa nezamotala.

Kúpanie odporúčame len v prípade nutnosti. Raz za týždeň odporúčame kontrolu uší a očí. Včas tak viete zabrániť zápalom a infekciám. Ďalej Vám odporúčame vykonávať ústnu hygienu. Pozorovanie pazúrov a ich dĺžky. V prípade, že si ich psík nemá kde brúsiť prirodzene je potrebne ich mechanicky skrátiť. Zdravie plemena 

 

Keď si porovnáme iné plemena má Coton de Tuléar málo zdravotných problémov a bežne sa dožíva vysokého veku. Zatiaľ ide o zdravé a neprešľachtené plemeno, ktoré netrpí žiadnymi typickými genetickými chorobami. Medzi jedny z bežnejších ochorení s ktorými sa pri plemene môžete stretnúť patria : 

  1. luxácia pately
  2. dysplazia bedrového kĺbu
  3. progresívna retinálna atrofia
  4. ochorenia srdca Krmenie plemena 

 

Je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu , ktorá je nutrične vyvážená. Ideálne je kŕmnu dávku rozdeliť do dvoch častí a podávať ju ráno a večer . Nie však neskôr ako o 19:00 hodine. Vhodné je krmivo , ktoré neobsahuje ryby keďže z nich chytajú biele psíky odlesky ryšavej farby. 

Takisto je dôležité aby mal neustali prísun čerstvej vody. Pri tomto plemene je to obzvlášť veľmi dôležité , keďže trpia na ľadvinové kamene. Tak isto sú vhodné sensitive granule aby sme nezaťažovali obličky a aj vďaka ním ostanu v kondícií a nebudu mať sklon k priberaniu.