Clumber španiel - kompletný prehľad o plemene

Clumberský španiel

FCI skupina
Pôvod plemena 

 

Ako u mnoha plemien ani u Clumbery španiela nepoznáme presný pôvod. Medzi najznámejších chovateľov patril William Mansell, ktorý bol hájnikom v Clumbery parku v Nottinghamshire. Odtial pochádza aj meno Clumbery španiel. Chov plemena bol najmä výsadou šľachty. Od druhej polovice 19. storočia sa plemeno začalo rozširovať aj medzi bežných ľudí. Obdobie svetovych vojen plemenu neprialo a došlo k ukončeniu chovu. V roku 1972 bol založený klub chovateľov Clumberského španiela. Dnes patrí medzi málopočetné plemená. Povaha plemena Má vynikajúci čuch a počas stopových prác pracuje perfektne. Má pokojnú a vyrovnanú povahu. Preto je vhodným plemenom aj pre začínajúcich chovateľov. Svoju rodinu miluje ale stáva sa často, že si vyberie jedného člena rodiny, ktorého miluje najviac a je mu najoddanejší.  Vyžaduje si pozornosť majiteľa. 
Vzhľad plemena Stredne veľký pes s ťažkou kostrou. Hlava je veľká a masívna. Hlboký stop. Oči sú jantárovo hnedej farby s výraznými nadočnicovými oblúkmi. Uši sú veľké a nasadené po stranách hlavy nesené bývajú zvesené. Trup je silný a svalnatý. Končatiny sú pevne, krátke a zakončené veľkými guľatými labkami. Chvost sa zvykol kupírovať. Pri ponechaní dĺžky býva nesený na úrovni chrbta.Srsť je jemná a hustá. Na hrudníku a končatinách vytvára zástavy. Farebne varianty môžete vidieť v : 

 1. bielej
 2. citrónovej

s oranžovými znakmi alebo je viditeľný aj bez znakov. 

Dospelý jedinec ma kohútikovú výšku okolo 45 cm pričom jeho váha sa pohybuje okolo 30 kg. Výcvik plemena 

 

Výcvik by mal zvládnuť ľahko aj začiatočník. Ide o veľmi bystrého a učenlivého psa. Samozrejme ani u tohto psíka nesmiete podceňovať výcvik a socializáciu a je potrebná dôslednosť. Pri výcviku je potrebné nesprávať sa príliš prísne. Clumbery  má v sebe gény loveckého psa a netreba nato zabúdať. V niektorých situáciách býva nezávislí a niekedy až tvrdohlavý. 

Len správne vychovaný pes môže behať na voľno. Preto je najlepšie s výcvikom začať už od začiatku a medzi prvé povely by mal určite patriť povel ku mne.  

Zdravie plemena

 

Celkovo sa plemeno považuje za odolný a zdravé. Aby to takto bolo aj naďalej chovatelia svojich psov testujú na : 

 1. dysplázia bedrového kĺbu
 2. progresívna atrofia sietnice
 3. šedý zákal
 4. hernia disku
 5. ektropia
 6. alergie
 7. entropium
 8. ušné infekcie
 9. hypotyreóza 

Pôrod býva často cisárskym rezom. 

Zdravý koker sa dožíva v priemere 12 až 14 rokov. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Ako jedno z mála loveckých plemien je vhodný aj na chov v byte. V interiéroch sa chová ticho. Hlavnou prekážkou pre budúceho majiteľa môže byť, že Clumber slintá a počas spánku často chrápe. Je hravý a veľmi rád niečo žuje alebo nosi v ústach. Dokáže celý deň behať so svojou hračkou alebo palicou po dome.  

Najväčšiu pozornosť budete musieť venovať jeho srsti. V prípade, že Vám časté česanie nevadi je potrebné ho vykonávať každý deň. Vyhnete sa tak plsnateniu srsti. Príjemný vedľajší efekt tohto každodenného česanie ja upevňovanie puta medzi majiteľom a psom.

S česaním srsti je potrebné začať už od šteniatka aby si psík na manipuláciu so srsťou zvykol.  Dlhé uši sú náchylné na rôzne infekcie a potrebu špeciálnu pozornosť. Rovnaku pozornosť je potrebné venovať aj jeho pazúrom a pravidelne ich strihať. Dôležitá je aj ústna hygiena. 

 

Kŕmenie plemena 

 

Aby bol pes v dobrej kondícií je potrebné zabezpečiť mu kvalitné granule. Odporúčame rozdeliť krmenie na dve porcie. Druh krmiva a jeho dávka záleži na veku psa, metabolizme, ročnom období a úrovni aktivity. Odporúčame Vám granule s vysokým obsahom mäsa a bez pridaných konzervantov a ečiek. Granule by nemali obsahovať obilie, sóju, kukuricu a ani cukor.