LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Čau čau - kompletný prehľad o plemene

Čau čau 

FCI skupina Pôvod plemena 

 

Plemeno pochádza z Číny no i napriek tomu ma predkov aj na Sibíri. Čau čau je staroveké plemeno a líši sa geneticky od väčšiny dnešných plemien. V dávných dobách sa čau čau používal ako strážca chrámov v Číne, Mongolsku a Tibete. Neskôr sa začal používať ako strážca alebo aj lovecký pes. Čoraz viac sa stal psom ľudu. Napriek obľube psov medzi mníchmi a podobne čau čau skončil častokrát na tanieri svojho chovateľa. Taktiež sa využívali aj na ich bohatú kožušinu.  V 19. storočí sa plemeno dostalo do srdca Európy. Vo Veľkej Británii bol prvý čau čau spozorovaný v zoo. V roku 1865 kráľovná Viktória dostala darom jedného zástupcu plemena z Číny a práve tento dar vyvolal dobyp po plemene “ levieho psa “ . Prvý založený klub vznikol v roku 1895 o 10 rokov neskôr bol založený nový oficiálny klub v Británii a to Chow Chow club. Pre bežných ľudí mimo šľachty bolo plemeno dlho nedostupné. Meral sa ním status spoločnosti  nemohol si ho dovoliť zakúpiť bežný človek. Viac jedincov nájdeme v Európe ako v ich rodisku Číne. 

Názov čau čau si môžeme vysvetľovať rôzne. Jedna z teórii hovorí, že je názov založený na základe čínskeho slova GOU čo znamená pes. Ďalšia teória je pôvodom pidžinskej angličtiny podľa ktorej môžete preložiť čau-čau ako maškrtka a dnes hovorový termín chow znamená v amerike krmivo. Dnešný názov plemena teda zachoval zmienku o nešťastných časoch kedy čau čau slúžil aj ako zdroj mäsa. 
Povaha plemena 

 

Majitelia plemena hovoria, že čau čau je viac podobný mačke ako psovi. Narozdiel od väčšiny psov on nepatrí k tým , ktorí chcú svojho majiteľa potešiť. Čai čau ma svoju vlastnú hlavu a je tvrdohlavý. Od iných zvierat a cudzích ľudí si udržuje odstup. Pokiaľ príde neohlásene niekto na váš pozemok môžu reagovať až agresívne. Ich nedôvera a teritoriálne správanie robí z čau čaua dobrého strážneho psa. Pri plemene je potrebná pevná ruka pri výchove a správna socializácia inak sa môže stať že bude ma sklon k ťažkej agresivite. Problém môže vzniknúť najmä pri strete rovnakých pohlavý samcov. Rovnaka opatrnosť je potrebná aj pri stretnutí s menšími zvieratami. Netreba zabúdať na poľovnícke sklony. Plemeno jńieje vhodné pre začiatočníkov.  Rovnako sa odporúča venčenie len na vodítku. Čau čau málokedy zvláda privolanie vo voľnej prírode. Vzhľad plemena 

 

V Číne sa plemeno nazýva tiež nafúknutý leví pes, medvedí pes alebo modrý jazyk. Plemeno patrí do skupiny ázijských špicov. Jeho stavba tela je mohutná. Stretnúť sa môžete s krátkosrstým ale aj dlhosrstý variantom psa. Krátkosrstého čau čau nazývame Smooth chows a je ich oveľa menej. Majú dlhú podsadu a najmä okolo krku až hrude je ich srsť bohata hriva. Presne kvôli tejto bohatej hrive sa nazýva tiež leví pes. Srsť je jednofarebá a možnú farebné varianty sú : 

  1. čierna
  2. červená
  3. modrá
  4. hnedá
  5. krémová
  6. biela 

Uši sú malé a tučné pričom ich pes nesie vztýčené. Chvost sa nosí ohnutý nad chrbtom. 

Samce dosahuju výšku v kohútiku 48 až 56 cm a sučky 46 až 51 cm. Hmotnosť u psov sa pohybuje od 20 do 27 kg a u sučiek je to 25 až 32 kg. 

Medzi zaujímavosti tohto plemena patrí to, že pri otvorení papule na vás vykukne modrý jazyk, podnebie a ďasná. U iných plemien je toto dôvod dôvod na obavu, keď u inej rasy psa vidite modré znaky v tlame je to dôvodom skutočných obýv že pes má nedostatok kyslíka. U zástupcov plemena čau čau je toto štandardom a nepoukazuje na žiadne zdravotné problémy. Nevieme žiadne vedecké vysvetlenie prečo má modrý jazyk ale koluje o tom množstvo legend ako napríklad že pri stvorení vesmíru popadali kusky hviezd na zem a pes ich olízal. Menej mytologické vysvetlenie je , že sfarbenie je spôsobené s prekrvením alebo jeho termoreguláciou. Starostlivosť o plemeno 

 

Medzi najväčšiu časť starostlivosti o čau čau patrí jeho bohata hriva, ktorú by ste mali vyčesávať aspoň 2x týždenne. V najlepšom prípade by bolo ideálne by ste ich vyčesávanie aj každý deň. Najmä za ušami a na krku má srsť tendenciu plsnatieť a je potrebné sa jej dostatočne venovať. Niektorí chovatelia odporúčajú kúpanie psa raz mesačne najlepšie by bolo keby ste zvolili prírodný šampón napríkad z harmančeku jeho použitím znižuje riziko alergie. Zdravie plemena 

 

U plemena sa objavujú rôzne zápaly kože, ktoré však môžu byť dôsledkom zlej výživi. Toto plemeno je náchylné k ekzémom kože. Ďalej sa môžete stretnúť s : 

  1. vtočené očné viečka
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. dysplázia lakťového kĺbu

Zástupcovia plemena sa dožívajú 12 až 14 rokov. 

 

Kŕmenie 

 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach . Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Keďže ide o veľké plemeno po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod. 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.