Border teriér - kompletný prehľad o plemene

Border teriér

FCI skupina 3 Pôvod plemena

Plemeno vzniklo v priebehu 18. storočia v severovýchodnom anglicku blízko hraníc so Škótskom. Hlavným cieľom bolo získať pracovného psa ktorý bude loviť drobné hlodavce a počas lovu líšok bude schopný bežať zároveň s koňmi. Pes mal byť dostatočne vytrvalí, rýchli a nenáročný na starostlivosť. Border teriera oceňovali najmä pre jeho pracovné schopnosti. Väčšieho záujmu sa žial plemeno nedočkalo mimo rodné Anglicko bol aj takmer neznámy. Povaha plemena 

 

Ide o veľmi húževnatého a nenáročneho psa. Je veľmi prispôsobivý a dokáže žiť v každom prostredí. Môžete ho chovať v byte ale aj vonku na záhrade. Od prírody je veľmi láskavý, poslušný a vždy dobre naladený. Výcvik Bordera nieje vôbec náročný a zvládne ho aj úplný začiatočník. Dodnes si však zachoval lovecké inštinkty a intuitívne naháňa malé zvieratá, ktoré považuje za korisť. Presne preto by ste ho mali v prírode venčiť na vodítku. Vzhľad plemena 

 

Je to malý pracovný terier. Má kompaktnú stavbu tela. Hlava sa nápadne podobá vydre. Oči sú tmavé a majú sústredený a veľmi inteligentný pohľad. Uši sú malé a nasadené vysoko po stranách hlavy. Nesené bývajú zvesené smerom k tvári. Hrudník je hlboký s mierne klenutými rebrami. Končatiny sú rovné, svalnaté a pevné zakončené malými labkami. Vankúšiky majú hrubé. Chvost je vysoko nasadený a býva nesený veselo. Srsť má hustú podsadu. Vyskytuje sa najmä v pšeničnej, červenej, modrej s pálením alebo šedej farby s pálením. 

Váha dospelého psa pohybuje medzi 5 až 7 kg. Výška v kohútiku dospelého jedinca sa pohybuje od 25 až 28 cm. 
Zdravie plemena 

 

Je to prirodzene zdravý a húževnatý pes.

V priebehu života sa však uňho môže vyskytnúť napríklad : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. srdcové ochorenia
  3. progresívna atrofia
  4. kŕče
  5. záchvaty
  6. luxácia pately
  7. kryptorchizmusStarostlivosť o plemeno 

 

Srsť si nevyžaduje nejak špeciálnu starostlivosť. Postačí česanie raz týždenne a kúpanie podľa potreby. Raz týždenne by ste mali vykonávať kontrolu uší a oči. Pokiaľ si pes nemá ako obrúsiť pazúre sám je vhodné aby ste vykonali ich skrátenie vy.

Najdôležitejšie je postarať sa najmä o jeho pohyb a zamestnanie mysle. Keďže sa jedná o lovecké plemeno, ktoré sa síce označuje ako spoločenské netreba zabúdať k čomu bol vyšľachtený pôvodne.  Nemôžete jeho lovecké pudy ignorovať.  

 

Kŕmenie plemena 

 

Základným predpokladom pre dlhý , zdravý a šťastný život Vášho psíka je správny výber genetického materiálu a testovaný chov ,zdravá vyvážená strava. Samozrejme tak ako aj u ľudí je nutné zabezpečiť zdravú stravu.

Požiadavky na kŕmenie sú závislé od aktivity a môžu sa líšiť od veku , hmotnosti , záťaži psa . V šteňacom veku sa odporúča kvalitné špeciálne krmivo určené pre šteniatka aby sa zabezpečil bezproblémový rast a vývoj .Krmivo na začiatok Vám zodpovedný chovateľ vždy poskytuje vo forme štartovacieho balíčku.

Po 12 mesiacoch už bude stačiť kŕmenie 1x denne . Pričom pri váhe 3 kg denná dávka maska by mala byť 100g + príloha vo forme ryže , zeleniny alebo ovocia . Pre ľudí čo chcú ušetriť čas , sú vhodné krmivá ako granule alebo konzervy, taštičky. Tieto hotové krmivá obsahujú všetky potrebné vitamíny a živiny a už nieje nutné pridávať žiadne doplnky . Treba sa však vyhnúť krmivám, ktoré obsahujú vysoké množstvo obilnín, cukru, konzervantov a dochucovadiel.

Starší pes má trošku iný životný štýl a má iné nároky na stravu. Už je menej aktívny a nehrá sa pol dňa s ostatnými psami. Vynakladá menej fyzickej aktivity a tým pádom potrebuje aj nové zloženie potravy. Krmivo pre aktívnych psov by mohli spôsobovať priberanie a neskôr aj obezitu a s ňou aj iné pridružené