Black and tan coonhound - kompletný prehľad o plemene

Black and Tan Coonhound

 Fci skupina 6 Pôvod plemenaPôvodom ide o Americké plemeno. Vyšľachtený bol v priebehu 18. storočia na juhu Spojených štátov Amerických. Hlavným dôvodom šľachtenia bolo získať psa na lov medvedíkov a vačíc. Úlohou psa bolo vystopovať zviera a štekotom ho zahnať na strom a zadržať ho tam až do príchodu lovca. Coonhound vznikol krížením Bloodhounda a Black and tan Virginia foxhounda. Ako nové plemeno bolo uznané v roku 1045 americkou organizáciou AKC. Povaha plemena 

 

Zvyčajne si vyberie jedného pána. Vie byť veľmi tvrdohlavý a preto je potrebné aby ste boli veľmi sebaistý a dominantný voči jeho výchove. Majiteľ musí psovi určiť jasné hranice.

Výcvik plemena nieje najjednoduchší ale je veľmi dôležitý. Coonhound je skvelý poľovný pes s vynikajúcimi loveckými inštinktami a ešte lepším čuchom. Na svoju korisť veľmi rád šteká.

S inými psami sa znáša dobre. Iné zvierata však častokrát vníma ako korisť a tendenciu loviť. K deťom je veľmi láskavý a trpezlivý. Voči cudzím ľuďom je nedôverčivý a ostáva rezervovaný. 

Výcvik 

 

Nieje vhodný do bytu samozrejme zvykol by si ale bližšie je pre neho žiť v rodine, ktorá vlastní rodinný dom so záhradou. Majiteľ musí psovi venovať dostatok času, pretože ako ste sa dočítali vyššie psík je naviazaný na svojho pána a to veľmi. Keďže ide o lovecké plemeno je potrebné venčiť ho na vodítku aby ste predchádzali uteku za zverou. Uprednostňuje pomalšie tempo vychadzok preto nieje moc dobrym parťákom na jogging ale zato skvelým parťákom je na pešiu turistiku. Vzhľad plemena Priemerná výška v kohútiku v dospelosti dosahuje 58 až 68 cm.

Váha dospelého jedinca sa pohybuje medzi 35 až 39 kg. 

 

Je to pes s pevnou stavbou tela, ktoré je dobre osvalené. Hlava má výrazný stop a pomerovo zodpovedá zvyšku tela. Oči sú tmavé a okrúhle s pozorným výrazom. Uši sú zvesené a nízko nasadené. Krk je stredne dlhý a svalnatý. Hrudník s dobre klenutými rebrami a dobre vyvinutý. Chvost je mierne nasadený pod chrbtovou líniou. Končatiny su svalnaté. Srsť je krátka s jemnou podsadou. Farebné varianty môžu byť čierna s hnedým pálením, podobne ako aj u dobermanov a rotvajlerov. 


Starostlivosť o plemeno 

 

Dôležitý je dostatočný pohyb. 

Starostlivosť o srsť nieje náročná. Stačí ju raz týždenne vyčesávať. Dbať by ste mali aj o zuby a ústnu hygienu, pozorovať uši a oči. Môžu v nich vznikať zápalove ochorenia. Včasným zistením viete začať liečbu už v začiatkoch. 

 

 

Zdravie plemena 

 

Plemeno je pomerné zdravé jeho náchylnosť spočíva s vyšším výskytom gastrointestinálnych ochorení. Medzi najčastejšie patrí torzia žalúdka.

Často sa objavujú očné,ušné a kožné ochorenia. Keďže ide o veľké plemeno nevyhýba sa mu ani ochorenie pohybového aparátu.

 Kde patrí : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu 
  2. dysplázia lakťového kĺbu 
  3. a iné lokálne dysplázie. 

Ďalej medzi častejšie ochorenia patrí rakovina, hypotyreóza. Nemusia byť primárne chorý ale jedná sa o predispozície plemena k týmto chorobám. 

 

Kŕmenie plemena 

 

Mal by dostávať granule s vysokým obsahom proteínov a tukov. Dbať treba na správnu dennú dávku, pretože majú predispozíciu na obezitu. Vhodné je suché krmivo ale aj barf. Pri výbere krmiva dbajte na vysoký podiel mäsa. 

Správne vyvážene krmivo je veľmi dôležité. Strava by sa mala skladať najmä z mäsa. Preto je vhodné nájsť granule, ktoré obsahujú vysoký podiel mäsa. Taktiež je veľmi dôležité aby strava bola pestrá a obsahovala aj zeleninu a ovocie. Obilniny, živočíšne a rastlinné vedľajšie produkty Váš pes naozaj nepotrebuje. Treba zohľadniť potreby Vášho psa a podľa nich zostaviť kŕmnu dávku. Krmnú dávku je potrebné rozdeliť do dvoch dávok. farbiar je náchylný na torziu žalúdka. Preto je dôležité po najedení dopriať psovi dostatočný odpočinok.