Americký kokeršpaniel - kompletný prehľad o plemene

Americký kokeršpaniel 

FCI skupina 8 Pôvod plemena 

 

Pôvod plemena nieje úplne jasný. Medzi overené fakty patrí to, že americký milovníci psov krížili kokeršpanielov z Európy a vytvárali si svoj vlastný typ, ktorý v roku 1930 začali považovať za samostatné plemeno. V roku 1940 dostal americký koker vlastný štandard plemena a v roku 1951 bol uznaný FCI ako samostatné plemeno. Narozdiel od svojho britského predka nebol americký koker nikdy vyšľachtený ako silný a poľovný pes. Pri vytvoreni plemena sa dôraz kládol najmä na vzhľad a vhodnosť psa ako rodinného miláčika. 

V polovici 20. storočia bol americký koker jedným z najobľúbenejších plemien vo svojej vlasti. Vďačiť za vysokú mieru popularity môže aj rozprávke od Walta Disneyho o to LADY A TRAMP. Dnes sa najčastejšie vyskytuje najmä vo svojej domovine. V Európe je pomerne zriedkavé plemeno. Povaha plemena 

 

Ide o nekomplikovaného a veselého psíka. Je veľmi spoločenský a kontaktný psík, ktorý disponuje vysokou inteligenciou. Je z neho výborný rodinný psík a dokáže si s človekom vytvoriť naozaj veľmi blízky vzťah a to najmä s deťmi. Orientovaný je veľmi na ľudí a preto by mal žiť v úzkom kontakte so svojou ľudskou svorkou. 

Americký koker je ostražitý pes nikdy však nieje hlučný alebo agresívny. Týmto pádom nieje vhodné očakávať od neho, že bude strážnym psom. Je veľmi priateľský aj k cudzím ľuďom. V niektorých prípadoch môže jeho lovecký inštinkt dať majiteľom zabrať. Výcvik plemena 

 

Výcvik kokra by mal zvládnuť ľahko aj začiatočník. Ide o veľmi bystrého a učenlivého psa. Samozrejme ani u tohto psíka nesmiete podceňovať výcvik a socializáciu a je potrebná dôslednosť. Pri výcviku je potrebné nesprávať sa príliš prísne. Koker má v sebe gény loveckého psa a netreba nato zabúdať. V niektorých situáciách býva nezávislí a niekedy až tvrdohlavý.

Len správne vychovaný pes americký kokeršpaniel môže behať na voľno. Preto je najlepšie s výcvikom začať už od začiatku a medzi prvé povely by mal určite patriť povel ku mne. Vzhľad plemena

 

Hmotnosť v dospelosti je 12 kg a priemerná výška v kohútiku býva do 38 cm. Americký koker je najmenší zo všetkých kokeršpanielov. Telo ma silné a mohutné s visiacími ušami. Hlava je gulatá. Má hustú srsť na hlave je pomerne krátka a jemná. Uši,brucho,hruď a zadná časť nôh sú dobré osrstené. Farebné varianty plemena sú rôzne. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito farbami : 

  1. čierna
  2. krémová
  3. čokoládovo hnedá
  4. červená
  5. červené s krémovou Starostlivosť o plemeno 

 

Najväčšiu pozornosť budete musieť venovať jeho srsti. Veľa majiteľov sa rozhodne ostrihať kokra aby nemali toľko práce okolo česania, čo je škoda, keďže práve jeho krásna srsť z neho robí výnimočného psa. V prípade, že Vám časté česanie nevadi je potrebné ho vykonávať každý deň. Vyhnete sa tak plsnateniu srsti. Príjemný vedľajší efekt tohto každodenného česanie ja upevňovanie puta medzi majiteľom a psom.

S česaním srsti je potrebné začať už od šteniatka aby si psík na manipuláciu so srsťou zvykol.  Každých niekoľko týždňov je potrebné profesionalne trimovanie srsti. To Vám vysvetlí alebo ukáže chovateľ prípadne sa objednáte do salónu. Dlhé uši sú náchylné na rôzne infekcie a potrebu špeciálnu pozornosť. Rovnaku pozornosť je potrebné venovať aj jeho pazúrom a pravidelne ich strihať. Dôležitá je aj ústna hygiena. 
Zdravie plemena

 

Celkovo sa plemeno považuje za odolný a zdravé. Aby to takto bolo aj naďalej chovatelia svojich psov testujú na : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. progresívna atrofia sietnice
  3. šedý zákal

Sem tam sa objavia aj jedinci v merle farbe a presne tieto pokusy na plemen by ste nemali podporovať. Dôvodom tejto farby u niekoho žiaducej je mutácia génu, ktorá je spojená s rizikom ochorenia očí a uší. 

Zdravý koker sa dožíva v priemere 12 až 14 rokov. 

Kŕmenie 

 

Aby bol pes v dobrej kondícií je potrebné zabezpečiť mu kvalitné granule. Odporúčame rozdeliť krmenie na dve porcie. Druh krmiva a jeho dávka záleži na veku psa, metabolizme, ročnom období a úrovni aktivity. Odporúčame Vám granule s vysokým obsahom mäsa a bez pridaných konzervantov a ečiek. Granule by nemali obsahovať obilie, sóju, kukuricu a ani cukor.